Tatranský dáždnik aj naďalej bojuje o titul Európsky strom roka.
Banská Bystrica – Starý Smokovec – Hlasovanie za najzaujímavejšie európske stromy stále pokračuje. Slovensko reprezentuje Buk lesný – previsnutý zo Starého Smokovca, ktorý svojím výzorom púta oči turistov i domácich už viac ako 70 rokov. Hlasovanie pre verejnosť je dostupné na stránke Európsky strom roka.
„Ide o pomaly rastúci a dlho žijúci Buk lesný – previsnutý. Má výšku 13 metrov a obvod kmeňa dosahuje okolo 250 centimetrov. Vysadený bol pravdepodobne v rámci parkových úprav,“ hovorí Lenka Rusnáková, výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry.
V roku 2021 získal okrem pomenovania Tatranský dáždnik aj nový titul Strom lásky a vidieť ste ho mohli aj v seriáli 30 prípadov majora Zemana.
„Tento rok v rámci súťaže zorganizujeme druhý ročník konferencie o sadení stromov v Európe, ‚Planting4Future‘, keďže vnímame dôležitosť tejto témy. Údaje o výsadbách, motivácia kľúčových vysádzačov na vzájomnú výmenu údajov, ako zapojiť všetky členské štáty, uhlíková kompenzácia ako jeden z motivátorov účasti firiem na výsadbe stromov, regeneratívne poľnohospodárstvo, lesníctvo alebo uhlíkové poľnohospodárstvo a reálne očakávania od uhlíkovej sekvestrácie v rôznych ekosystémoch – to budú hlavné témy diskutované počas konferencie 22. marca 2022 v Bruseli. Konferenciou tiež vyvrcholí slávnostné odovzdávanie cien ETY 2022. Tentoraz plánujeme tradičné podujatie ‚na mieste‘, tak nám držte palce,“ hovorí Josef Jarý z Českej nadácie environmentálneho partnerstva (CEPF), hlavný organizátor ETY a Planting4Future.
Hlasovanie za Európsky strom roka skončí 28. februára 2022. Milovníci stromov majú k dispozícii dva hlasy, ktoré môžu ľubovoľne prideliť. Okrem Tatranského dáždnika tak môže hlasujúci podporiť ešte jeden strom navyše.
Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Na Slovensku vďaka Nadácii Ekopolis oslávi tento rok anketa svoje 20. jubileum. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA).
Autorka článku: Martina R. Hromadová, Nadácia Ekopolis.
Autor fotografie stromu: Martin Babarík.