Od začiatku školského roka špecializovanú Linku podpory pre učiteľov kontaktovali desiatky pedagógov, ktorí sa na odborných poradcov obrátili s pocitmi vyhorenia, preťaženosti, s depresívnymi symptómami a ťažkosťami, ktoré priniesla pandémia COVID-19. Túto linku zriadilo v reakcii na dlhodobú a narastajúcu záťaž učiteľov Metodicko-pedagogické centrum, priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, v odbornej spolupráci s OZ IPčko. Spoločne pripravujú aj ďalšie aktivity na podporu duševného zdravia učiteľov.
Linka podpory pre učiteľov vznikla v rámci implementácie národného projektu Profesijný rozvoj učiteľov (TEACHERS). Môžu ju využiť všetci pedagógovia, ktorí potrebujú psychologickú pomoc, podporu a sprevádzanie v rozličných pracovných aj osobných situáciách. Linka podpory pre učiteľov ponúka na výber dva prostriedky pomoci – telefón (0800 221 323) a e-mail linkapreucitelov@mpc-edu.sk. Možnosť výberu spôsobu komunikácie môže prispieť k zvýšeniu pohodlia a pocitu bezpečia pri komunikácii.
„Vnímame náročnosť situácie, v akej sa od začiatku pandémie nachádzajú pedagógovia – nepredvídateľnosť, pôsobenie v potenciálne ohrozujúcom prostredí, nevyhnutnosť náhleho prispôsobeniu sa online výučbe pri zachovaní kvality výuky i ľudského prístupu k žiakom, ktorí sa sami ocitli v stresujúcej situácii,“ uviedol Ivan Pavlov, riaditeľ Metodicko-pedagogického centra.
„Hľadali sme možné formy podpory a výsledkom je špecializovaná linka podpory, ako aj ďalšie aktivity na podporu duševného zdravia, ktoré chceme ponúkať počas celého školského roka 2021/2022.“
Linka podpory pre učiteľov ponúka anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc a podporu. Chce byť bezpečným miestom na konverzáciu a zdieľanie pocitov, ktoré pri plnení svojho pedagogického poslania učitelia zažívajú.
Najčastejšie sa učitelia obracali na Linku podpory pre učiteľov v nasledujúcich tematických oblastiach:
Tlak na výkon, pracovná vyťaženosť
Duševné ťažkosti
Depresívne symptómy
COVID-19 a jeho následky
Syndróm vyhorenia
Frustrácia
„Práve zdieľanie myšlienok a pocitov môže viesť k zníženiu stresu, upokojeniu silných emócií a poskytnutiu úľavy. Na Linke podpory pre učiteľov sa stretnete s odborne vyškolenými poradcami, ktorí majú skúsenosti s poskytovaním poradenských a krízových komunikácií,“ predstavil fungovanie linky Marek Madro, psychológ a riaditeľ občianskeho združenia Ipčko.
Rozhovor s odborníkom môže podľa neho priniesť potrebné informácie alebo iný uhol pohľadu.
Špecifický rozmer pedagogického poslania priblížila riaditeľka CZŠ Narnia, Soňa Poprocká:
„Pedagógovia sa počas dištančnej výučby stali jedným z mála spojení so svetom a často plnili aj úlohu psychológov a motivátorov pre svojich žiakov. Dnes sa snažia naplno využiť čas s deťmi v triedach a zároveň sú pripravení prepnúť zo dňa na deň do onlinu. To všetko pri zvládaní všetkých osobných rozmerov pandémie.“
Ďalšie aktivity na podporu duševného zdravia učiteľov
Odborná online konferencia „Duševná imunita učiteľov“ (22. november 2021)
Metodicko-pedagogické centrum
Rozpočtová organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Prostredníctvom troch regionálnych a šiestich detašovaných pracovísk zabezpečuje vzdelávanie v programoch a moduloch programov vzdelávania a realizuje atestácie pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov regionálneho školstva na základe oprávnenia č. 1/2019-AT vydaného ministerstvom školstva. V súlade s potrebami regionálneho školstva realizuje vzdelávacie podujatia a poskytuje poradenstvo a odborno-metodickú podporu. Realizuje projekty financované Európskou úniou na národnej a medzinárodnej úrovni.
OZ IPčko
IPčko je občianske združenie, ktoré od roku 2012 stojí pri ľuďoch, keď potrebujú pomoc a podporu. Cieľom IPčka je, aby ľudia, ktorí sa ocitajú v náročných a krízových situáciách mali nonstop dostupnú odbornú prvú psycho-sociálnu pomoc a podporu. Pri plnení tohto cieľa odborníci využívajú a prepájajú najnovšie psychologické poznatky s modernými technológiami. Odborníci z IPčka sú odborne vyškolení psychológovia, sociálni pracovníci a špeciálni pedagógovia, ktorí sú presvedčení, že pomoc a podporu musí dostať každý, keď sa cíti zmätený, slabý, nešťastný, sklamaný, sám. Poradenskú a krízovú pomoc poskytujú anonymne, bezplatne, nonstop a diskrétne na linkách pomoci IPčko – IPčko.sk, Krízová linka pomoci (0800 500 333) a Dobrá linka, v krízových službách IPčko – Káčko a Krízový intervenčný tím IPčko, v ďalších projektoch – Online terénna práca, Klub Machovisko, Psychologické laboratórium virtuálnej reality a prostredníctvom pomáhajúcich webových portálov Chcem sa zabiť (pomoci pri samovražde) a Stalo sa to (pomoc obetiam kybergroomingu).