Naša Bošácka hruška je piata.
Banská Bystrica/Brusel – Titul Európsky strom roka 2025 získava buk „Srdce Dalkowských vrchov“ z Poľska so 147 553 hlasmi. Na druhom mieste je portugalský fikus „The Lovers Banyan Tree“, za ktorým nasleduje borovica „Pino de Juan Molinera“ zo Španielska. Celkovo bolo v roku 2025 odovzdaných neuveriteľných 401 262 platných hlasov pre všetkých 15 stromov v súťaži.
Poľský buk rastie v historickom parku v meste Dalków. Pre miestnu komunitu je strom vnímaný ako „srdce, ktoré spája“ a turisti hádzaním orieškov do diery v strome veria, že sa im splnia sny. Poľsko tento rok oslavuje štvrté víťazstvo v súťaži za sebou. Kľúč k úspechu sa pripisuje miestnej komunite, ktorá strom nominovala do súťaže, ako aj sile sociálnych masmédií.
Jola Migdal z Klubu Gaja, koordinátorka súťaže Strom roka v Poľsku, hovorí:
„Toto je naše ďalšie víťazstvo v tejto prestížnej súťaži a veľká oslava stromov. Chceli by sme sa poďakovať všetkým, ktorí sa podieľajú na propagácii poľského buka z Dalkowa – celej miestnej komunite sústredenej okolo tohto historického stromu, poľským masmédiám a všetkým milovníkom stromov z celej Európy. Dúfam, že príbehy stromov, ktoré sme tento rok objavili vďaka súťaži, nás budú inšpirovať k ich ochrane a záchrane aj pre budúce generácie.“
Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutočnilo 19. marca na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli a za účasti vzácnych hostí. K dvom europoslancom, ktorí už tradične udeľujú záštitu nad súťažou, Luděkovi Niedermayerovi a Michalovi Wiezikovi, sa pripojili traja významní patróni: europoslankyňa Danuše Nerudová, europoslankyňa Nicolae Ștefănuță a europoslanec César Luena. Celý ceremoniál bol streamovaný a môžete si ho pozrieť v zázname na YouTube kanáli Environmental Partnership Association.
Poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik zdôrazňuje, že:
„Veľkolepé stromy s príbehmi sú najlepšími prostriedkami na budovanie mostov medzi ľudskou spoločnosťou a prírodou, ktoré hľadajú vzájomnú spoluprácu, ktorá je rozhodujúca pre prežitie oboch.“
S týmto názorom sa zhoduje aj poslanec Európskeho parlamentu Luděk Niedermayer, ktorý hovorí:
„V časoch, keď Európa čelí geopolitickým výzvam a bezpečnostným problémom, sa ochrana prírody často považuje za menej naliehavú. Práve v takýchto chvíľach však nesmieme zabúdať na to, čo nás spája a čo musíme chrániť – naše prírodné prostredie. Súťaž Európsky strom roka nám pripomína, že ochrana životného prostredia nie je okrajovou otázkou našej budúcnosti a mestských stromov. Zeleň patrí ku kľúčovým politickým rozhodnutiam na európskej úrovni, dokazujeme tým, že príroda nestojí v našich prioritách na okraji. Každý z týchto stromov rozpráva príbeh o hlbokom spojení medzi ľuďmi a krajinou – niečo, čo nikdy nesmieme považovať za samozrejmosť.“
Bošácka hruška na piatom mieste
Slovensko reprezentovala hruška planá z Bošáce, ktorá s počtom 23 729 hlasov skončila na zaslúženom piatom mieste.
„Tešíme sa, že naša finalistka, Bošácka hruška, opäť silne zastúpila Slovensko a dokázala si získať srdcia tisícok hlasujúcich naprieč Európou. Je to zásluha najmä obce Bošáca a celej komunity okolo. Veríme, že súťaž zanechá silný odkaz – že práve staré, vzácne a ohrozené stromy, si zaslúžia našu extra pozornosť. Takých stromov je na Slovensku stále dosť – a my aj tento rok budeme hľadať ich príbehy v novom ročníku ankety Strom roka,“ uzatvára Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis, ktorá organizuje anketu Strom roka na Slovensku.
Európsky strom roka 2025 – celkové poradie
Hlavný prejav, spolu s vyhlásením nového oceňovania tých, ktorí prispejú k výsadbe 3 miliárd stromov v EÚ do roku 2030, predniesla na slávnostnom odovzdávaní cien veľmi špeciálna hosťka – generálna riaditeľka Florika Fink-Hooijer z Generálneho riaditeľstva pre životné prostredie z Európskej komisie.
„Ocenenie Európsky strom roka je silnou pripomienkou hlbokých historických, kultúrnych a emocionálnych spojení, ktoré majú ľudia v celej EÚ so ‚svojimi‘ stromami. Aj keď musíme chrániť naše staré stromy, musíme tiež vysadiť nové, aby sme bojovali proti klimatickej kríze a kríze biodiverzity. Preto dnes spúšťame ocenenie 3 miliardy stromov, ktorým oceňujeme inovatívne a pôsobivé projekty v oblasti výsadby stromov v celej Európe do roku 2030, v súlade s našimi Stratégiami biodiverzity a lesov EÚ do roku 2030. Spojením síl s organizáciou Európsky strom roka sa snažíme inšpirovať novú generáciu starostlivosti o životné prostredie v každom kúte EÚ,“ komentuje Florika Fink-Hooijer.
Environmental Partnership Associaton (EPA) je zoskupenie šiestich nadácií z Bulharska, Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska, ktoré podporujú projekty zamerané na ochranu životného prostredia a aktivizujú miestne komunity. Za vyše 20 rokov svojej existencie EPA podporila tieto projekty nadačnými príspevkami v celkovej sume viac ako 10 miliónov €.
Európsky strom roka je súťaž, ktorá upriamuje pozornosť na vzácnosť a dôležitosť stromov ako prírodného a kultúrneho dedičstva Európy a zároveň vyzdvihuje ich environmentálnu dôležitosť v celom ekosystéme. V súťaži sa nehľadá najkrajší strom, ale strom s príbehom, ktorý je zakorenený v životoch a v práci ľudí a komunity, ktorá strom obklopuje.
Organizátori národnej súťaže
Autorka: Kateřina Bolečková.