Kategórie
Humanizmus

Humanizmus

Humanizmus je svetonázorový, prípadne eticko-fi­lo­zo­fic­ký prúd, ktorý považuje za najvyššiu hodnotu život člo­ve­ka a jeho dôstojnosť.

Humanizmus

Humanizmus vyzdvihuje právo jednotlivca na slobodu a všestranný rozvoj. Považuje blaho ľudí za najdôležitejšie kritérium pri hodnotení rôznych aspektov vývoja spo­loč­nosti, a to na všetkých úrovniach a vo všetkých sférach – od typu spoločenského usporiadania a charakteru štátu až po pôsobenie jednotlivých inštitúcií.

Vychádzajúc z humanistických pozícií môžeme položiť spoločnosti, štátu či ktorejkoľvek inštitúcii takéto otázky:

„Do akej miery sa do vašej činnosti premietajú princípy ľudskosti? Je pre vás konečným cieľom zvyšovanie bla­ha človeka, jeho dôstojnosť, rozvoj a šťastie? Beriete vždy do úvahy práva jednotlivcov a ich záujmy?“

Podľa toho, k akej odpovedi dospejeme, môžeme posúdiť mieru humánnosti kon­krét­nej spoločnosti či aktivít kon­krét­nej inštitúcie (napríklad štátneho orgánu, politickej strany, mimovládnej organizácie či občianskej iniciatívy).

Ako myšlienkový prúd nadväzuje moderný humanizmus na pozoruhodný vývoj v období renesancie (najmä v kul­tú­re a umení), keď sa dostala do popredia téma ľudskosti, ľudského zaobchádzania s inými, keď sa rozvíjali pred­sta­vy o ideálnom charaktere vzťahov medzi ľuďmi navzájom i medzi jednotlivcom a spoločnosťou, keď sa túžba po ľud­skom šťastí začala postupne formovať do podoby uce­le­né­ho systému, ktorého stredobodom sa stal človek.

Humanizmus sa usiluje o to, aby sa princípy rovnosti a spravodlivosti stali normou vo vzťahoch medzi ľuďmi. Odmieta útlak, prenasledovanie a neľudské, nehumánne zaobchádzanie s jednotlivcami, nech by bolo motivované čímkoľvek. Mnohí politici a verejní činitelia sa vo svojej činnosti odvolávajú na princípy humanizmu. Demo­kra­tic­kí politici takéto deklarácie naplňujú konkrétnym ob­sa­hom – pripravujú a prijímajú zákony, ktoré zlepšujú výkon ľudských práv, prehlbujú demokratické zásady v spoločnosti, zlepšujú sociálne postavenie zne­vý­hod­ne­ných skupín ľudí, pomáhajú tým, ktorí sa z rôznych príčin (často bez vlastného pričinenia) ocitli v ťažkej životnej situácii. Demokratickí politici – humanisti sa vždy za­stá­va­jú ľudí prenasledovaných nedemokratickými režimami vo svete (aj keď to môže spôsobiť problémy vo vzťahoch so štátmi, kde sa takéto prenasledovanie odohráva). Za­stá­va­jú sa aj ľudí, ktorí sú nespravodlivo stíhaní v pod­mien­kach slobody a demokracie – či v dôsledku nejakého omy­lu alebo zlého úmyslu.

Humanistickí politici dávajú prednosť dialógu, rokovaniu, dosahovaniu dohody, nehľadajú nepriateľov, pristupujú k názorovým oponentom ako k potenciálnym partnerom, vidia za každým problémom (aj tým najpálčivejším) kon­krét­nych ľudí, ktorých sa môžu vážne dotknúť dôsledky politických rozhodnutí.

Pokojné spolunažívanie ľudí patriacich k rôznym spo­lo­čen­stvám je ťažko predstaviteľné bez silného huma­nis­tic­kého základu – tak v samotnej spoločnosti či štáte, ako aj v mysliach a srdciach občanov. Čím pevnejšie je zakotvený humanizmus ako norma vo vzťahoch medzi ľuďmi, tým je občianske spolunažívanie trvácnejšie.


Zdroj: Inštitút pre verejné otázky (občianske spolunažívanie).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *