Koalícia uprednostnila záujmy finančných žralokov.
Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita.
Ďalší predvolebný sľub strany Hlas ostáva už len spomienkou na . veľkoplošné politické reklamné tabule pri cestách. Koalícia uľahčila prevzatie Slovenských elektrární českým oligarchom Danielom Křetinským. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) by mal poslanec Hlasu Branislav Becík vysvetliť, prečo zo zákona navrhol vypustiť kompetenciu vlády nárokovať si podiel v elektrárňach.
„V Hlase to nemá Matúš Šutaj Eštok, ani Peter Pellegrini pod kontrolou. Po tom, čo ich štyria poslanci odmietli hlasovať za zákon ich straníckeho ministra zdravotníctva, sa na zadné podstavil ďalší poslanec a spravil si dobrý deň z ministra vnútra. Minister Eštok totiž poslal do parlamentu zákon o kritickej infraštruktúre. V jednej jeho časti navrhoval zvýšiť dohľad štátu pri zmene vlastníctva v strategických podnikoch, obzvlášť v tých v oblasti energetiky,“ uviedol problém poslanec a tímlíder SaS pre hospodárstvo Karol Galek.
Následne však predložil poslanec Hlasu Branislav Becík na výbore pre verejnú správu pozmeňujúci návrh, ktorý išiel proti návrhu vlády a predsedu jeho strany.
„Eštokov zákon ním absolútne vykastroval. Z Hlasu, ktorý sľuboval silný štát, sa stala akási ochabnutá skupina ľudí, ktorí nevedia adresne pomáhať najslabším, čo dokázali plošnou energopomocou. Ukázali tiež, že nevedia ochrániť ľudí pred zlodejmi, ani zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. A najnovšie sa len tak vzdávajú kontroly nad kritickou infraštruktúrou štátu,“ povedal Galek.
Podľa SaS teraz vláda zlyhala pri ochrane národných záujmov v energetike. Česká finančná skupina EPH plánuje ovládnuť Slovenské elektrárne a stať sa ich 66% majoritným vlastníkom. Zvyšných 34 % patrí Slovenskej republike. Doteraz sa o týchto 66 % delili s talianskym Enelom.
„Na túto polovicu majú zmluvný nárok ešte z roku 2016, ale svoje predkupné právo na 17 % má ešte z roku 2015 aj Slovensko. Hoci toto si vieme uplatniť až po dokončení štvrtého bloku v Mochovciach. Ale pozor, do novembra tu bolo ešte jedno veľké predkupné právo vyplývajúce priamo zo zákona o Preverovaní zahraničných investícií, ktorý sme pripravili ešte v roku 2021 za nášho pôsobenia na ministerstve hospodárstva,“ upozornil Galek.
Ministerstvo vtedy získalo právo z vlastnej iniciatívy preveriť investorov v oblasti kritickej infraštruktúry. Ako z pohľadu vlastníctva, tak aj pôvodu peňazí. SaS pripomína, že tento zákon zachránil Slovenské elektrárne pred konkurzom, do ktorého ich chcel poslať v tom čase ich najväčší veriteľ ruská banka Sberbank.
Podľa Galeka mala rovnaké právo ako ministerstvo aj vláda. Mala možnosť rozhodnúť, že s predajom konkrétnemu investorovi nesúhlasí a bude si podiel napríklad v Slovenských elektrárňach nárokovať pre štát. Poslanec Becík sa však postaral o to, aby sa táto možnosť pre vládu zo zákona o kritickej infraštruktúre vypustila. Podľa tímlídra SaS pre hospodárstvo Karola Galeka je namieste opýtať sa poslanca Becíka, kto mu dal tento pozmeňovací návrh do rúk.
„Čo tým vlastne sledoval? Čo bolo zlé na tom, aby si ministerstvo mohlo z vlastnej iniciatívy preveriť investora a vláda sa politicky rozhodnúť, či s predajom, či prevodom akcií súhlasí a či oň zabojuje v prospech Slovenska?“ pýtal sa.
Poslanec Juraj Krúpa označil za evidentné, že tento proces nie je v poriadku.
„Žraloci z EPH sa veľmi poponáhľali. Koalícia sa zmieta v kŕčoch. Robertovi Ficovi sa vláda rozpadá pod rukami, zlepenec už držia pokope zrejme iba povestné igelitky s peniazmi. EPH potrebuje túto transakciu dokončiť teraz, pretože vláda, ktorá vzíde z predčasných volieb – ak by sme boli jej súčasťou, by rozhodne niečo také nedovolila. Kde sa teraz podel ten Fico, čo vykrikoval Dzurindovi ako predal elektrárne pod cenu a ako on urobí všetko pre to, aby Slovenské elektrárne boli opäť slovenské? Mlčí. Mal možnosť, aby to tak bolo, nevyužil ju,“ kritizoval Juraj Krúpa.
„Komu vyhovuje prevod akcií Slovenských elektrární EPH? Napríklad aj Robertovi Ficovi v minulosti. Opakovane prízvukoval, že Slovenské elektrárne musia patriť Slovákom. Teraz mu vyhovuje, že nebude musieť na vláde udeľovať žiaden súhlas pre EPH. Nebude musieť Slovákom priznať, že im celé roky klamal a na Slovenských elektrárňach mu nezáleží, rovnako ako mu nezáleží na zdravotníctve,“ povedal Galek.
Dodal, že EPH situácia vyhovuje tiež, pretože nemusia vyložiť karty na stôl a prezradiť, kto je v ich vlastníckej štruktúre.
„Prečo sa Robert Fico nebúši do pŕs a nepreveruje pána Becíka a jeho záhadné pozmeňováky na výbore. Nehovoril Fico, že ak k nemu začnú chodiť informácie o kupčení, nasadí všetky spravodajské služby? Premiér by mohol začať u pána poslanca Becíka,“ dodal Juraj Krúpa.
Karol Galek dodal, že SaS je pripravená obrátiť sa na Európsku komisiu. Na jej žiadosť je možné preveriť transakciu akcií Slovenských elektrární EPH podnikateľa Daniela Křetinského.
Celý záznam si môžete pozrieť na Facebooku.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.