Kategórie
Tlačové správy

Rukojemnícky zákon je zlý a nepripravený, vraciame ho na dopracovanie

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) označila dianie v par­la­mente za frašku. V druhom čítaní navrhne, aby bol návrh zákona, ktorým vláda núti prísť do práce lekárov vo výpovediach, vrátený predkladateľovi na dopracovanie.

„To, čoho sme dnes svedkami v parlamente, nie je vládnutie, ale politická fraška. Opakovane vidíme, ako sa v koalícii prehlbuje chaos a ako nie je národná rada schopná rokovať o niektorých zákonoch. Neschopnosť premiéra Roberta Fica udržať jednotu v koalícii spô­so­bu­je nielen legislatívne vákuum, ale aj stratu dôvery verejnosti v štátne inštitúcie,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

To vidí B. Gröhling aj ako dôvod masívnych výpovedí lekárov.

„Koalícia si s nimi nevie dať rady. Ficova vláda musela prísť s tým, že ak ich lekári nebudú poslúchať, bude im hroziť ročná basa. Od nedele apelujeme na koaličných poslancov, aby s takýmto rukojemníckym zákonom nesúhlasili. Vyzerá to tak, že v niektorých koaličných poslancov Hlasu sa pohlo svedomie a návrh zákona nechcú podporiť. Len nevieme, či je to svedomie alebo si chcú niečo vyrokovať pre seba alebo pre svoje sku­pi­ny. A možno si uvedomili, že keby takýto zákon platil aj na ich predsedu, ktorý nebol v práci, lebo si užíval for­mu­lu 1, tiež by skončil na rok v base,“ povedal Gröhling.

SaS kritizovala koalíciu za to, že nemá ani tesnú väčšinu 76 poslancov na prijatie zákona, o ktorom ich vlastný minister Šaško hovorí, že vyrieši kolaps zdravotníctva.

„Rukojemnícky zákon nič nevyrieši. Takéto riešenie nezvýši nadšenie lekárov zo slovenského zdravotníctva. Naopak, prehĺbi frustráciu a môže sa stať, že to lekárov zo Slovenska vyženie,“ povedal tieňový minister zdra­vot­níc­tva Tomáš Szalay.

„Ak bude prijatý tento návrh zákona, mladí absolventi nebudú mať motiváciu nastúpiť do zdravotníctva, pre­to­že nikto nechce pracovať v prostredí, kde je rešpekt nahradený strachom a kde za vlastný postoj hrozia sankcie,“ prečítal stanovisko zdravotných sestier, ktoré poslancovi poslali.

Tomáš Szalay požiada v druhom čítaní o dopracovanie zákona.

„Navrhnem, aby sme zákon vrátili predkladateľovi a ďalej o ňom nerokovali. Jeho text má zásadné ne­dos­tat­ky. Nie je pripravený tak, aby mohol plniť svoj účel efektívne a bez rizika,“ zdôvodnil T. Szalay.

Ak náhodou tento návrh prejde, SaS bude apelovať na prezidenta Pellegriniho, aby ho nepodpísal.

„To Peter Pellegrini súhlasí s tým, aby lekári išli na rok do basy?“ pýtal sa T. Szalay.

SaS tiež upozorňuje na ďalší problém. Uznesenie o vy­hlá­se­ní mimoriadnej situácie, na rozdiel od núdzového sta­vu, nepodlieha preskúmaniu súdom.

„Ak nie je uznesenie o vyhlásení mimoriadnej situácie preskúmateľné súdom, je to vážny problém. Takéto opatrenia nesmú byť v právnom štáte imúnne voči súdnemu dohľadu,“ povedal poslanec NR SR za SaS Ondrej Dostál.

Ondrej Dostál upozorňuje, že podľa Ústavy SR (čl. 129 ods. 6) Ústavný súd môže preskúmavať súlad rozhodnutí o vy­hlá­se­ní núdzového alebo výnimočného stavu s ústavou. Vyhlásenie mimoriadnej situácie však takémuto, ani žiadnemu inému súdnemu preskúmaniu nepodlieha, čo podľa SaS môže predstavovať pokus o obídenie kontrolných mechanizmov.

„V súčasnosti nie je jasné, či takáto právomoc patrí správnym súdom, čo môže spôsobiť právne vákuum. Tento návrh preto otvára otázky o ochrane práv ob­ča­nov, zdravotníkov a o dôvere verejnosti voči vláde. Vláda musí jasne vysvetliť, prečo považuje mimoriadnu situáciu za vhodnejší nástroj, a zároveň predstaviť me­cha­nizmy, ktoré zabezpečia ochranu práv občanov aj transparentnosť svojich rozhodnutí,“ uzavrel poslanec SaS Ondrej Dostál.


Celý záznam si môžete pozrieť na Facebooku.

Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *