Brajťan, brajťanka, brajťania, brajťanský…
Brajťanstvo je založené na poznatkoch prírodných vied. Ide o naturalistický svetonázor.
Naturalizmus je svetonázor, ktorý popiera (a odmieta) nadprirodzené javy a považuje prírodu za jediný a univerzálny princíp výkladu všetkých javov. Pod slovom príroda sa chápe v širšom význame celý vesmír.
V etickom zmysle je naturalizmus požiadavkou žiť v súlade s prírodou, a naturalisti odvodzujú mravné pojmy z prirodzených záujmov a potrieb.
Z humanistického pohľadu patrí brajťanstvo medzi humanistické svetonázory, ale má širšie spektrum názorov na morálku, politiku alebo „zmysel života“.
Filozof Daniel Dennett o nich napísal, že „berú svoje občianske povinnosti vážne práve preto, lebo neveria, že boh zachráni ľudstvo pred jeho hlúposťami“.
Brajťania totiž neveria v nadprirodzené javy, zázraky, duchov, škriatkov, lesné víly, čiernu alebo bielu mágiu, či posmrtný život.
Brajťanstvo vzniklo v USA, v štáte Kalifornia. V meste Sacramento sa Mynga Futrellová s Paulom Geisertom rozhodli založiť hnutie, pomocou ktorého chcú povzbudiť nesmelých a neistých ľudí, ktorí síce napríklad neveria v akéhokoľvek boha, ale zo spoločenských dôvodov sa nevedia k tomu verejne priznať.
Hnutie pomenovali „the Brights movement“, čiže Hnutie Brights, hnutie brajtov. V slovenčine sa však ľahšie vyslovuje ako hnutie brajťanov alebo brajťanské hnutie. Ich svetonázor sa nazýva brajťanstvo a hnutie tvoria brajťania a brajťanky.
Hlavné ciele brajťanstva sú:
A. Podporuj občianske porozumenie a priznanie sa k naturalistickému svetonázoru, ktorý nepozná nadprirodzené a mystické prvky.
B. Získaj verejné uznanie, že ľudia s takýmto svetonázorom sú schopní uskutočniť zásadné akcie v oblasti verejného záujmu.
C. Vychovávaj spoločnosť, aby akceptovala plné a rovné občianske partnerstvo všetkých takých jednotlivcov.
Zásady, ktoré stručne charakterizujú brajťanské hnutie:
- Sme spoločenstvo jednotlivcov (registrovaní brajťania);
- Zachovávame pôvodné definície (brajťanov);
- Pragmatický prístup k činnosti je pre brajťanov Brajťanský net (The Brights‘ Net);
- Brajťanský net funguje ako internetová jednotka – nie ako členská organizácia;
- Hnutie brajťanov spája rozličných brajťanov, ktorí podporujú jeho ciele;
- Hnutie brajťanov vedú dopredu títo jednotlivci, brajťania, a nedá sa opísať inými prívlastkami;
- Úloha definovať hnutie prináleží brajťanom, a len im;
- Hnutie chce byť pozitívnou silou, smerujúcou k všeobecnému občianskemu partnerstvu so slušnosťou ku všetkým;
- Brajťania sa snažia o uznanie a dosiahnutie vplyvu v spoločnosti.
Brajťania vydali plagát ako pomôcku pre vyučujúcich o evolúcii. Názorne v ňom ilustrujú ako sa postupne vyvíjal život na Zemi.
Adresa: The Brights‘ Net
P.O. Box 163418
Sacramento, CA 95816 USA
E-mail: the-brights@the-brights.net
Podporiť brajťanské hnutie možno aj vyplnením registračného formulára.
Prihlás sa k brajťanom!
Áno! Som brajťan! Vyhovuje mi definícia brajťanstva, a chcem, aby sa moje meno započítalo do internetového zoznamu stúpencov brajťanstva.
Autor: Ján Parada s pomocou článkov uverejnených na stránke The Brights‘ Net.
6 odpovedí na “Brajťanstvo”
[…] rozdiely u humanistov. Viem však, že vznikla skupina ľudí, ktorí sa nazývajú brajti (brajťania), a ich svetonázor je rovnako humanistický (nie teistický). Ale až čas, budúcnosť, ukáže, […]
[…] takýchto nenáboženských názorov sú brajťania (The Brights) – jednotlivci, združujúci sa na internete, ktorí tvrdia, že zastávajú […]
[…] Brajťania majú na svojej webovej stránke The Brights movement sviatočný pozdrav vo viacerých jazykoch. […]
[…] Brajťania oslavujú Šťastný slnovrat (Happy Solstice). […]
[…] na tradičné hodnoty morálky. Jedným z týchto pilierov modernej civilizácie je humanizmus a brajťanstvo. Svetonázory, ktoré pozdvihli zaostalú Európu na najmodernejší región planéty, sa stali […]
[…] Brajťanstvo […]