Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita.
Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) robí vláda Roberta Fica zo Slovenska čiernu dieru Európy. Reagovala tak na cestu ministerky Sakovej do Ruska. Podľa tímlídra SaS pre hospodárstvo Karola Galeka je každý krok smerujúci k obnoveniu energetickej závislosti na Rusku krokom späť.
„Koalícia Roberta Fica svojím konaním podkopáva zahraničnopolitické ukotvenie našej krajiny a čoraz viac spochybňuje naše členstvo v EÚ. Spomeňme si na sporný trestný zákon, ktorý ohrozoval čerpanie miliónov eur z eurofondov, spochybňovanie podpory Ukrajiny a tiež poklonkovanie sa Rusku a autoritatívnym režimom. Vládni predstavitelia sa doslova predbiehajú, kto z nich sa príde prvý predkloniť krvavému režimu Vladimíra Putina,“ komentoval predseda SaS Branislav Gröhling cestu ministerky hospodárstva Denisy Sakovej do Ruska.
Ministerka odletela vládnym špeciálom na rokovanie o plyne.
„Táto návšteva prebieha za veľmi zvláštnych, tajných a netransparentných podmienok. Neviem, prečo sa vláda vyhýba transparentnosti? Prečo nechce ministerka informovať o podrobnostiach svojej cesty,“ povedal Gröhling.
Dodal, že rokovania s Gazpromom a návrat k intenzívnejšej spolupráci s Ruskom prichádzajú v čase, keď sú sankcie na ruské firmy stále v platnosti.
Tento krok podľa SaS jasne podkopáva Slovensko na medzinárodnej scéne. Podľa Branislava Gröhlinga je nemysliteľné, že prezident Peter Pellegrini sa k tomu nevyjadruje, hoci Denisa Saková zastáva funkciu podpredsedníčky Hlasu.
Podľa Karola Galeka sme vedeli už od začiatku ruskej agresie, že od 1. januára budúceho roku nebude možné doviesť na Slovensko plyn cez Ukrajinu.
„Ukrajinci by išli sami proti sebe, pokiaľ by predlžovali zmluvu, vďaka ktorej dostáva Putin peniaze na to, aby mohol bombardovať a zabíjať na ich území. Počas nášho pôsobenia na ministerstve hospodárstva sme podporili všetky kroky SPP vedúce k tomu, aby sme mali alternatívy za ruský plyn,“ povedal tímlíder SaS na hospodárstvo.
Pripomenul, že za vedenia ministerstva hospodárstva stranou SaS uzavrelo štátne SPP do štyroch mesiacov po tom, ako Putin napadol Ukrajinu, dohody s dodávateľmi v objeme 70 % ruských dodávok.
„Prvý tanker so skvapalneným zemným plynom zo Spojených štátov sme mali k dispozícii už v marci 2022. Následne bola uzatvorená dohoda na dodávky nórskeho plynu a zabezpečené dostatočné kapacity v rámci prepravných trás,“ povedal Karol Galek.
Podľa neho sa nový riaditeľ SPP ešte v lete vyjadril, že je schopný nahradiť 100 percent objemu ruského plynu.
„Čo sa teda stalo? To isté čo s energopomocou? Veľa rečí okolo, ale skutok žiaden? Teraz na poslednú chvíľu musí letieť ministerka hospodárstva spolu s generálnym riaditeľom SPP do Ruska, aby sa dohodli, ako ten ich plyn dostať na Slovensko? Pán Fico, pani Saková, prečo predlžujete vojnu na Ukrajine? Prečo chcete do Ruska posielať peniaze, ktoré Putin využije na nákup rakiet a zabíjanie Ukrajincov?“ pýtal sa poslanec Galek.
Dodal, že rovnaké otázky sa pýtajú aj naši spojenci, ktorí so znepokojením sledujú kroky vlády Roberta Fica.
„Ten totiž na medzinárodnej scéne podkopáva dôveru voči Slovensku. Slovensko je a musí zostať súčasťou demokratického a bezpečného Západu. Každý krok smerujúci k obnoveniu závislosti na Rusku je krokom späť. Ide o snahu vracať Slovensko do čias, keď sme boli ekonomicky a politicky závislí na východnom susedovi,“ povedal Karol Galek.
SaS vyjadrila jasný nesúhlas s tým, ako vláda pod vedením premiéra Fica postupuje. Strana súčasne vyzvala koalíciu, aby ukončila kroky vedúce k väčšej závislosti na Rusku.
Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť na Facebooku.
Autorka: Veronika Cosculluela, tlačové SaS.