Pri príležitosti celosvetového dňa učiteľov bola uverejnená správa o finančnom ohodnotení učiteľov a riaditeľov škôl 2022/2023.
Prináša prehľad platov zamestnanectva škôl (materských, základných a stredných) vo vybraných krajinách. Slovensko sa štandardne umiestňuje na posledných priečkach. Slabé ohodnotenie začínajúcich učiteľov a učiteliek, nespokojnosť s pracovnými podmienkami, nedostatok šikovných mladých ľudí (najmä však mužov) v školách a slabé študijné výsledky žiactva radia Slovensko na predposledné priečky porovnávacích prieskumov. Uvedená správa našťastie nezahŕňa prehľad situácie vo vysokom školstve. Ak by sa tak stalo, Slovensko by bolo definitívne posledné. Finančné ohodnotenie práce na vysokých školách je ešte úbohejšie ako na nižších stupňoch vzdelávania. Téma regionálnych príplatkov, kompenzujúcich rozdiely medzi životnými nákladmi podľa miesta pôsobenia, sa zrejme ani nedostala na ministerský stôl.
Vysoké školstvo a jeho záujmy zastupuje na ministerstve v pozícii štátneho tajomníka pán Zsembera. Manažérska kariéra absolventa o. i. pedagogickej fakulty sa začala v študentskej časti senátu ako „pravá ruka“ vtedajšieho (značne kontroverzného) vedenia fakulty. Na toto obdobie neradi spomínajú niekoľkí úctyhodní profesori, docenti a jedna celá (bývalá) katedra hudobnej výchovy. Ďalším manažérskym zručnostiam sa priúčal ako riaditeľ kancelárie rektora UK, hoci nie vždy. S príslušnosťou k politickej strane, ktorej sa ušlo aj vedenie ministerstva školstva, sa teraz realizuje pre blaho vysokých škôl. To by aj dávalo zmysel: teóriu treba overiť v praxi. Na svojom oficiálnom FB účte pred časom napísal výraznou červenou:
„Niektorí by sa mali venovať viac témam, za ktoré majú zodpovednosť.“
Pán štátny tajomník trefne pomenoval situáciu – na vlastnom pracovisku.
Sebaprezentácia na sociálnych sieťach je obľúbenou pracovnou aktivitou klubu, ku ktorému sa hlási. Jeho FB nástenka vykazuje úctyhodný pracovný elán. Pán štátny tajomník cestuje, propaguje, konverzuje a robí dobrý dojem. V krajine, v ktorej vysoké školstvo viazne ešte rýchlejšie ako to regionálne, je propagovanie kvality vysokých škôl na zahraničných cestách vtipom, ktorý rezignoval na pointu. Pracovné podmienky na vysokých školách sú hanbou ministerstva aj krajiny, a pekné nástenky to asi sotva zmenia. Dobrá práca sa propaguje sama. Nepotrebuje hovorcu, potrebuje kvalitné zázemie. Hlavnou aktivitou pána tajomníka v týchto pohnutých časoch by preto mala byť starosť o to, aby vysoké školstvo prežilo aj túto fázu politického Smerovania k zániku vedy a myslenia. Žiaľ, téma kvalitných pracovných podmienok sa na ministerstve školstva takmer vždy začína a končí.
O starostiach zamestnanectva vysokých škôl nástenka pána štátneho tajomníka mlčí. Nie je populárne hovoriť o tom, čo sa nedarí. Ľud chce vidieť vysúkané rukávy a úspešnú žatvu. Azda nikto nepochybuje o tom, že nové internáty a posluchárne si študentstvo zaslúži. Rozhodne áno! No ak sa nezmenia pracovné podmienky na vysokých školách, ostanú krásne – a prázdne.
V piatok 18. 10. 2024 minister školstva a štátny tajomník prezentovali výsledky prieskumu Hodnoť.to zaznamenávajúceho názory študentstva na kvalitu vzdelávania a prostredia slovenských vysokých škôl. Špecifikom prieskumov mapujúcich podmienky slovenských škôl je jednostranné zameranie na žiactvo a študentstvo, a to dlhodobo. Kým ministerský záujem o edukačné podmienky detí a mladých ľudí je naozaj chvályhodný, záujem o podmienky práce ľudí, ktorí sa deťom a mladým ľuďom venujú často viac ako vlastní rodičia, je – žiaden. Skúmanie kvality pracovných podmienok školských profesií doteraz realizovali iba ak neštátne subjekty (napr. Centrum vzdelávacích analýz, Slovenská komora učiteľov a i.) alebo akademické pracoviská. Tie sa však zameriavajú na prostredie materských, základných, stredných a základných umeleckých škôl, a majú iba informatívny charakter. Inak povedané, bez podpory ministerstva sa reálne zmeny neudejú. No zdá sa, že sa už čoskoro konečne dozvieme, čo si myslí o svojich pracovných a iných podmienkach zamestnanectvo vysokých škôl. Počnúc týmto týždňom majú pracujúci na vysokých školách možnosť vyjadriť svoj názor v Celoslovenskom prieskume zameranom na názory učiteľov, funkcionárov a ďalších zamestnancov vysokých škôl, pripravenom Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo. Kolegovia a kolegyne z vysokých škôl, nenechajte si ujsť túto výnimočnú príležitosť.
Autorka: Silvia Dončevová.
Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Slovenská komora učiteľov