Vďaka programu Sadíme budúcnosť pribudnú stromy v 30 lokalitách.
Tridsať komunít z celého Slovenska získalo viac ako 70-tisíc eur na výsadbu ovocných sadov, alejí, či remízok. Vďaka novým stromom bude krajina krajšia, pestrejšia a najmä odolnejšia voči negatívnym dôsledkom zmeny klímy. S podporou Vyšehradskému fondu sa myšlienka sadenia budúcnosti dostáva aj za hranice Slovenska.
Druhé tohoročné grantové kolo programu Sadíme budúcnosť prijalo až 84 žiadostí, z ktorých odborná komisia vybrala tridsiatku podporených. Občianske združenia, samosprávy, školy, ale aj neformálne občianske iniciatívy získali zdroje nie len na výsadbový materiál, ale aj následnú starostlivosť.
„Sme svedkami extrémov počasia a predpovede do budúcna nie sú optimistické. Stojíme pred rozhodnutím, ako rýchlo budeme vedieť reagovať na zrýchľujúcu sa klimatickú zmenu. Pritom stromy sú jedným z dostupných nástrojov, ktoré nám v tomto boji môžu pomôcť. My sme sa rozhodli vracať ich do krajiny tam, kde najviac chýbajú, no zároveň si musíme uvedomiť, že výsadbou to nekončí, práve naopak. Je nesmierne dôležité sa postarať o nové i už existujúce stromy, a náš program aj toto zohľadňuje pri poskytovaní grantov,“ hovorí Martina Hromadová, programová manažérka programu Sadíme budúcnosť.
Výsadby sa počas jesene budú realizovať po celom Slovensku. Najčastejšie pritom ide o výsadby ovocných drevín v obciach, školských areáloch či zariadeniach sociálnych služieb, z ktorých budú mať miestni obyvatelia i chutný úžitok. Príležitosť dostali aj dobrovoľníci, ktorí stromy vracajú do krajiny, kde kedysi prirodzene rástli, no postupne vymizli – ide napríklad o vetrolamy, remízky v poľnohospodárskej krajine, či aleje popri cestách a cyklotrasách. Mnohé projekty pritom majú za cieľ pomôcť novými stromami priamo obyvateľom pri zmierňovaní horúčav počas leta, či so zachytávaním vody. Kompletný zoznam podporených projektov nájdete na odkaze Zoznam projektov navrhnutých na podporu v jesennom kole grantovej výzvy Sadíme budúcnosť 2023.
Keď stromy spájajú – ľudí i krajiny
Otvorenie jesennej výsadbovej sezóny sa uskutočnilo 11. októbra v Novej Bystrici.
„Hoci nám počasie veľmi neprialo, nakoniec sa vysadilo 22 stromov a 14 kríkov, a to v dvoch lokalitách – na Základnej škole vo Vychylovke, aj popri cyklotrase priamo v obci. Podarilo sa to vďaka zanieteným ľuďom obecného úradu, miestnych škôl, dobrovoľným hasičom, odborníkovi Robovi Podobovi a samozrejme finančným partnerom výsadby,“ hovorí Hromadová.
Výsadba tiež bola zahájením spolupráce s partnermi z Česka a Poľska, s ktorými vďaka podpore Vyšehradského fondu mohol vzniknúť projekt “Planting Our Future” (Sadíme našu budúcnosť). Ten má za cieľ šíriť know-how a skúsenosti z výsadieb stromov aj do ostatných štátov Európy.
Celkovo program Sadíme budúcnosť doteraz podporil výsadbu približne 4-tisíc stromov.
„Iniciatívu realizujeme v Nadácii Ekopolis od jesene 2021. Naším cieľom nie je vysádzať tisícky stromov ročne, práve naopak – máme prísne kritériá, vďaka čomu máme záruku, že podporené projekty sa budú pri realizácii zameriavať na kvalitu, nie kvantitu. Sledujeme druhovú skladbu drevín, pričom uprednostňujeme tradičné domáce druhy a regionálne odrody. Prihliadame na zapojenie miestnej komunity – dobrovoľníkov z občianskych združení a iniciatív, škôl, či iných inštitúcií. Posudzujeme i vhodnosť lokality, či sú stromy na danom mieste prínosné a ich výsadba má zmysel z dlhodobého hľadiska. Dbáme i na povýsadbovú starostlivosť, ktorú zároveň kontrolujeme v nasledujúcich rokoch,“ približuje Milan Hronec, jeden z hodnotiteľov programu Sadíme budúcnosť z Nadácie Ekopolis.
„Cieľ iniciatívy sa nám darí napĺňať aj vďaka jednotlivým partnerom zo súkromného sektora, ktorí sa k nám počas roka pridávajú a vnímajú význam týchto projektov. Iniciatíva ako taká mohla vzniknúť a už tri roky pretrváva najmä vďaka generálnemu partnerovi, spoločnosti GLS General Logistics Systems Slovakia s. r. o. Aj túto jeseň ďakujeme a držíme palce najmä aktívnym občanom, ktorí výsadbové projekty realizujú v lokalitách naprieč Slovenskom,“ uzatvára Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.
Výsadby na jeseň podporili Prvá stavebná sporiteľňa, Kaufland, L’Oréal, Nadácia Slovenskej sporiteľne, Green Print, EPF Group, Fond na podporu vzdelávania, Mondeléz, Deloitte, Starbucks, Deutsche Telecom a Answear.
Celkovo program doteraz podporil výsadbu viac ako 4 000 stromov vo viac ako 60 lokalitách po celom Slovensku za účasti viac než tisícky dobrovoľníkov. Takýmto spôsobom chce program podporiť napĺňanie cieľa Európskej komisie vysadiť v EÚ do konca roka 2030 aspoň 3 miliardy stromov.
Autorka: Martina Hromadová (Ragalová), PR manažérka Nadácie Ekopolis.