V pätnástich kapitolách rozoberá autor témy kresťanského náboženstva, prípadne dejín kresťanstva; jednu kapitolu venuje islamu a jednu humanistickej kritike náboženstva v minulosti a v súčasnosti.
Kniha zarazí čitateľa v prvom rade zaujatým pútavým opisovaním bied, neprávostí a kriminálnych činov, ktoré umožnila viera a na nej postavené inštitúcie, v druhom rade autorovým štýlom. Okrem cynických a polemických formulácií, vyznievajúcich zväčša veľmi vtipne, neváha autor bezprostredne upadnúť do hrubých nadávok, ktoré môžu čitateľa iritovať, aspoň v prvých kapitolách. Ak potom niekto knihu odloží, je alebo nábožensky založený, alebo neznáša zúrivé zanietenie (ktoré je pravdepodobne predpokladom pre napísanie takej rozsiahlej knihy so 635 stranami).
Autorovým cieľom bolo predstaviť náboženstvo, najmä kresťanské, ako zločin a klamstvo. Nie je to nijako kritika náboženstva, ak má kritika pôsobiť nápravne. Je to ničivá protináboženská kniha v duchu poučného osvietenstva. Jednotlivé kapitoly sú zostavené s obdivuhodnými odbornými vedomosťami a pútavým rozprávačským štýlom spájajú prírodovedecké, politické, sociologické, filozofické a náboženské pohľady.
Autor už uverejnil početné aj knižné kritiky náboženstva a cirkvi. Dávno prekročil osemdesiatku a bojí sa, že jeho dielo je zbytočné a neúspešné, lebo…
„…sa nedarí oslobodiť dosť veľký počet veriacich od ich nákazy vierou.“
Kto vie, možno treba len to, aby ho čítali aj veriaci.
Autor: Egbert Nass.
Prameň: Egbert Nass, Atheisten Power, (Násilie ateistov), Diesseits, č. 52, s. 37, 2000.
Pozri: Schmitz, Emil-Heinz: Von Menschen und Mistkerlen: Das Wort Scham kennen sie nicht. (O ľuďoch a podliakoch: Slovo hanba nepoznajú). – Oldenburg: Schardt Verlag, 1999, 42 DM.
Článok bol pôvodne uverejnený v Zošitoch humanistov č. 21 v piatok 13. októbra 2000.