Kategórie
Tlačové správy

Do diskusií o umelej inteligencii je potrebné zahrnúť čo najširšie spektrum hlasov

Umelá inteligencia je neodde­li­teľ­nou sú­čas­ťou bu­dúc­nosti.

Umelá inteligencia (artificial intelligence)
Umelá inteligencia (artificial intelligence; AI).
Zdroj: Getty Images.

Paríž – Do diskusií o ume­lej in­te­li­gen­cii (AI) je potrebné zahrnúť čo naj­šir­šie spektrum hlasov, keďže ide aj o spo­lo­čen­ský, nielen tech­no­lo­gický feno­mén. Povedal to štátny tajomník Mi­nis­ter­stva in­ves­tí­cií, re­gi­o­nál­neho roz­voja a in­for­ma­ti­zá­cie Slo­ven­skej re­pub­liky Ivan Ivančin, ktorý sa zúčastnil výročného stret­nu­tia Global Strategy Group (GSG) Orga­ni­zá­cie pre hospo­dár­sku spo­lu­prá­cu a roz­voj (OECD) v Pa­ríži.

Dodal, že „umelá inteligencia je neoddeliteľnou súčasťou budúcnosti, no jej vývoj musí byť spre­vá­dza­ný zod­po­ved­nosťou a trans­pa­ren­tnos­ťou. Kľú­čom k úspechu je otvo­rený a inkluzívny prístup, ktorý zahŕňa nielen tech­no­ló­gie, ale aj etiku, bez­peč­nosť a so­ciál­nu súdržnosť. Len tak do­ká­že­me ma­xi­ma­li­zo­vať jej prínos pre celú spo­loč­nosť a mi­ni­ma­li­zo­vať možné riziká.“

Stretnutie sa zameralo na kľúčové globálne výzvy a príležitosti, pričom hlavnými témami diskusií boli inovácie v oblasti umelej inteligencie (AI) v kontexte globálnej dynamiky moci. Poskytlo jedinečnú príležitosť na výmenu názorov medzi politickými lídrami a odborníkmi na tému umelej inteligencie a jej potenciálnych vplyvov na globálne hospodárstvo a spoločnosť.

OECD pripravilo predpovede štyroch možných scenárov budúceho vývoja AI. Prvým bol opatrný a kontrolovaný scenár, v ktorom pokročilé ekonomiky dohliadajú na bezpečnosť a zodpovedné využívanie AI, ale zároveň obmedzujú prístup k technológiám pre ostatné krajiny. Druhým scenárom bol rýchly a nekompromisný scenár, v ktorom sa AI rýchlo rozširuje, čo vedie k inovačnému boomu, avšak aj k ne­dosta­toč­nej re­gu­lá­cii a zá­sad­ným zmenám na trhu práce.

Ďalší scenár s nečakanými následkami popisuje preteky medzi vládami o vývoj AI, ktoré vedú k za­ned­bá­va­niu bezpečnosti a zvy­šujú riziko škôd pre spo­loč­nosť. Posled­ným scenárom bola inkluzívna správa a spoločná prosperita, ktorá sa zameriava na ľudsky orientovaný prístup k AI. Tento prístup má podporiť prelomový pokrok v dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja, pričom všetky zúčastnené strany sú zapojené do riadenia.

Účastníci podujatia diskutovali v sérii workshopov, ako sa na jednotlivé scenáre pripraviť a maximalizovať prínos AI pre ľudstvo. Účasť Slovenska na stretnutí OECD GSG potvrdzuje záväzok prispievať k medzinárodnému dialógu o riešení globálnych výziev a hľadaní inovatívnych riešení pre udržateľný rozvoj, a to aj prostredníctvom aktívneho využívania najnovších technologických trendov, ako je AI.

Stretnutie sa zameralo na kľúčové globálne výzvy a príležitosti, pričom hlavnými témami diskusií boli inovácie v oblasti umelej inteligencie (AI) v kontexte globálnej dynamiky moci.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *