Pomoc pre ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením prináša najnovšia eurofondová výzva, ktorú podpísala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová. O nenávratný finančný príspevok z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ sa môžu uchádzať subjekty a organizácie, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb podľa zákona a pracujú s ľuďmi bez domova.
„Pred vypuknutím pandémie bol chudobou ohrozený skoro každý šiesty obyvateľ Slovenska. Koronakríza ešte viac zhoršila situáciu mnohých sociálne slabších skupín, ktoré teraz potrebujú našu výraznejšiu pomoc. Najnovšia výzva pomôže ľuďom zabezpečiť to najpodstatnejšie – strechu nad hlavou. Lebo domov je hlavným predpokladom pre to, aby si ľudia mohli nájsť prácu, aby deti mohli vyrastať so svojimi rodičmi a boli úspešné v škole,“ vyhlásila vicepremiérka Remišová.
Na pomoc v oblasti bývania pre ľudí ohrozených chudobou je vyčlenených 5,65 milióna eur, z čoho 3,8 milióna eur pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu. O nenávratný finančný príspevok vo výške 20 000 až 400 000 eur sa budú môcť uchádzať občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, cirkevné organizácie a záujmové združenia právnických osôb, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb.
Z výzvy sa podporí široké spektrum aktivít, ktoré spája snaha získať strechu nad hlavou pre tých, čo ju nemajú.
„Veľká časť týchto ľudí potrebuje napríklad odbornú právnu pomoc pri riešení ich dlhov, alebo tiež pomoc pri evidencii na úradoch práce, ktorá je nevyhnutná pre nárok na zdravotné poistenie,“ vysvetlila ministerka Remišová.
Financie z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first“ pôjdu aj na sociálne poradenstvo, sprevádzanie a zabývanie klientov, ako aj na vyhľadávanie vhodného bývania. Mimovládne organizácie môžu získať tiež príspevok pre týchto ľudí na nájomné (bez energií), komunitnú prácu v teréne či aktivity potrebné na sociálne začlenenie a mnohé ďalšie. Zároveň, môžu byť v rámci oprávnených výdavkov podporené mzdy sociálnych pracovníkov, psychológov, asistentov bývania, supervízorov a pracovníkov pre bytové otázky.
Výzvu, ktorú odsúhlasil Centrálny koordinačný orgán Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a podpísala ju vicepremiérka Remišová, v najbližších týždňoch vyhlási ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Podľa údajov Štatistického úradu SR žilo na Slovensku v roku 2019 v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia približne 877-tisíc ľudí, čo je vyše 16 % obyvateľov. Znamená to, že ich ohrozoval minimálne jeden z troch prejavov chudoby – nízky príjem, neschopnosť dovoliť si tovary a služby nevyhnutné pre normálny život alebo veľmi nízka pracovná intenzita.
Bližšie informácie o indikátore chudoby a sociálneho vylúčenia nájdete na stránke Štatistického úradu Slovenskej republiky. Citovaná veta sa nachádza na 27. strane v dokumente EU SILC 2019 – Indikátory chudoby a sociálneho vylúčenia. Presnú informáciu poskytol Mgr. Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva, sekcia sociálnych štatistík a demografie Štatistického úradu Slovenskej republiky.