Spoločne využívané bicykle a mestské kolobežky sú stále rastúcim trendom, na ktorý vo väčších mestách narazíte takmer na každom rohu.
Popri nízkej obstarávacej cene a šetrného vplyvu na životné prostredie bývajú chválené i za to, že zaberajú menej miesta než autá, čo je najmä v mestských centrách, kde býva problém s kolónami, veľké plus. I tento nový dopravný systém sa však nezaobíde bez čiastkových problémov. Na čo si dať pozor pri ich využití? A ako prípadné problémy riešiť?
„Minútová“ nájomná zmluva
Registráciou v aplikácii a následným použitím bicykla dochádza k uzatvoreniu spravidla nájomnej zmluvy s jeho prevádzkovateľom, čo aj len veľmi krátkodobej.
„Práva a povinnosti sú tak i pri využití tejto služby obdobné ako napríklad v prípade požičania auta,“ uvádza Eduarda Hekšová, riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest.
Aj keď má prevádzkovateľ, čiže prenajímateľ, povinnosť udržiavať vec v stave vhodnom pre užívanie, odporúčame si bicykel pred jazdou riadne skontrolovať, či netrpí nejakými nedostatkami. Je tak možné predísť nielen riziku úrazu, ale i problematickému dokazovaniu, že daný bicykel nebol poškodený, keď už poškodený bol. Zároveň je dobré si jeho stav aj zdokumentovať, typicky fotografiami, a to pred jazdou a najmä potom po jazde. Pokiaľ by totiž následne prevádzkovateľ tvrdil, že k poškodeniu bicykla došlo konkrétnym spotrebiteľom, bude tento spotrebiteľ záznamom schopný dokázať, že tomu tak nebolo.
Pokiaľ by škoda na bicykli vznikla, a nie ste v situácii, kedy je potrebná asistencia polície (spravidla dopravná nehoda bez zranenia), odporúčame najprv kontaktovať prevádzkovateľa daného bicykla a následne postupovať v súlade s jeho pokynmi. Ide o najjednoduchšiu cestu, ktorou sa dá vyhnúť zmluvnej pokute za porušenie podmienok zo zmluvných povinností pri nahlásení nehody.
Pokuta za chybné parkovanie
V našej poradni sme sa stretli v niekoľkých prípadoch so situáciou, keď prevádzkovateľ naúčtoval spotrebiteľovi zmluvnú pokutu za to, že nezaparkoval bicykel na určenom mieste, aj keď tak spotrebiteľ riadne spravil. Spotrebiteľ na to volal na zákaznícku linku prevádzkovateľa, kde mu potvrdili, že zaparkoval správne, a pokutu vrátili.
Zmluvná pokuta za nesprávne zaparkovanie môže byť oprávnená. Prevádzkovateľ služby musí však o takých pokutách riadne a včas informovať – spotrebitelia by teda s výškou a dôvodmi pre jej udelenie mali byť oboznámení najneskôr pri uzatvorení zmluvy. Samozrejme, pokiaľ dôjde k zmene podmienok, je možné informovať i dodatočne, avšak musí to byť s predstihom. Zároveň táto pokuta musí byť primeraná.
„V rámci našej činnosti sme sa stretli s pokutami vo výške do 500 Kč,“ upresňuje Hekšová a dodáva: „Taká čiastka je z nášho pohľadu primeraná.“
Podnikateľ však musí preukázať, že k zaparkovaniu mimo vyhradený priestor skutočne došlo. V prípadoch, s ktorými sme sa stretli, sa viackrát stalo, že operátor ihneď potvrdil, že ide o chybu v GPS, ale bicykel vidí na vyhradenom mieste.
„Pokiaľ by sa však spotrebiteľ neozval, peniaze by sa mu najskôr nevrátili,“ upozorňuje Hekšová.
Odporúčame tak riadne zdokumentovať zaparkovanie a v prípade, že dôjde k strhnutiu neoprávnenej pokuty, okamžite kontaktovať spoločnosť a žiadať nápravu.
Ako reklamovať
Pokiaľ si spotrebiteľ požičia poškodený bicykel, prípadne mu spoločnosť naúčtuje viac, môže službu reklamovať. Dá sa to často vykonať priamo cez aplikáciu služby, ale tiež telefonicky či e-mailom. V krajnom prípade je možné reklamovať i zaslaním listu. Vybavenie takej reklamácie sa musí potom uskutočniť do 30 dní, rovnako ako v prípade reklamácie tovaru.
„Pokiaľ spotrebiteľ reklamuje obdržanie poškodeného bicykla, je spravidla najvhodnejším nárokom vrátenie peňazí, prípadne primeraná zľava. V prípade účtovania inej ceny potom vrátenie zodpovedajúcej čiastky,“ upresňuje Hekšová.
V každom prípade je možné s problémami spoločne využívaných bicyklov obrátiť na spotrebiteľskú poradňu dTestu na čísle 299 149 009 (Česko), a to každý pracovný deň od 9. do 17. hodiny. V prípade už existujúceho sporu s podnikateľom je možné obrátiť sa tiež na službu VašeStížnosti.cz.
Autorka: Lucie Korbeliusová.