Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 vo svojich rozšírených výsledkoch odhalilo aj podrobnosti o príslušníkoch národnostných menšín.
Tieto podrobne aj s grafickým vyobrazením ponúka Národná analytická správa. Môžete sa dozvedieť, v akých vekových skupinách sú príslušníci národnostných menšín, aké majú vzdelanie, náboženské vyznanie, rodinný stav, či žijú skôr v meste alebo na vidieku. Vyberáme okrem slovenskej národnosti tri najpočetnejšie národnostné menšiny v SR.
Spolužitie národností na našom území
Slovenská republika má v dôsledku rozmanitej národnostnej štruktúry niekoľko regiónov, v ktorých je možné pozorovať spolužitie viacerých národností. Na meranie tohto javu sa používa tzv. Piaseckého index diverzifikácie, pomocou ktorého je možné poukázať na národnostnú homogenitu alebo heterogenitu daného územia. Podľa spomenutého indexu je národnostne najrozmanitejší okres Rimavská Sobota. V okrese žijú podľa trvalého pobytu príslušníci slovenskej, maďarskej a rómskej národnosti. Druhým národnostne najrozmanitejším okresom sú Medzilaborce. Tu spoločne žijú príslušníci najmä slovenskej a rusínskej národnostnej menšiny a v menšej miere aj rómskej.
Naopak najhomogénnejší okres je Námestovo, kde výrazne prevláda slovenská národnosť.
* * *
Kto sú a kde najviac žijú obyvatelia hlásiaci sa k slovenskej národnosti
Oblasť Oravy patrí k tým „najslovenskejším“ v udávaní si národnosti. Najvyšší podiel slovenskej národnosti je v okrese Námestovo. Tu si obyvatelia udali cez 98 % slovenskú národnosť. Z obcí v SR je na prvom mieste Bezovica. V obci Bezovica v okrese Tvrdošín si cez 99 % obyvateľov udalo v SODB 2021 slovenskú národnosť. Z 1 367 obyvateľov sa k slovenskej národnosti hlási 1 358. Aj v Oravskom Veselom sa viac ako 99,3 % obyvateľov hlási k slovenskej národnosti. Z 2 996 obyvateľov obce si slovenskú národnosť udalo 2 976 ľudí. Z miest nad 10-tisíc obyvateľov nájdeme najvyšší percentuálny podiel hlásiacich sa k slovenskej národnosti v Dolnom Kubíne. Tu si slovenskú národnosť udalo cez 94,6 % obyvateľov.
Zaujímavosti o obyvateľoch, ktorí si udali slovenskú národnosť
- Kto si udáva slovenskú národnosť žije viac v mestách. Viac ako 53,3 % obyvateľov hlásiacich sa k slovenskej národnosti žije v meste a 46,6 % na vidieku.
- Slovenskú národnosť si udalo 48,5 % mužov a 51,5 % žien.
- Slovenskú národnosť si udali najmä obyvatelia v produktívnom veku – viac ako 67,4 %. Skupina obyvateľov do 14 rokov a nad 65 rokov, ktorí si udávali slovenskú národnosť, bola pomerne vyrovnaná. Deti tvorili 15,5 % a seniori 17,1 %.
- Zo zloženia obyvateľov so slovenskou národnosťou podľa rodinného stavu vyplýva, že podiel slobodných je vyšší ako podiel ženatých a vydatých. Tvorí 43,9 %, pričom v stave manželskom je 41 %. Podiel rozvedených predstavuje 8 % a vdov a vdovcov takmer 7 %.
- Takmer 26 % obyvateľov, ktorí si udali slovenskú národnosť je bez náboženského vyznania.
- Obyvatelia, ktorí si udali slovenskú národnosť sa najviac hlásia k rímskokatolíckemu náboženskému vyznaniu – 59,3 %.
- Obyvatelia, ktorí si udali slovenskú národnosť mali prevládajúce stredoškolské vzdelanie – viac ako 50 %. Nasledovalo vysokoškolské vzdelanie okolo 18 %.
* * *
Kto sú a kde najviac žijú obyvatelia hlásiaci sa k maďarskej národnosti
Najviac príslušníkov, ktorí si udali maďarskú národnosť, žije v okresoch Dunajská Streda a Komárno. Obyvatelia, ktorí si udali maďarskú národnosť tu tvoria viac ako 60 % obyvateľov. Viac ako 20% podiel tvoria obyvatelia s maďarskou národnosťou aj v okresoch Rimavská Sobota, Nové Zámky, Galanta, Šaľa, Trebišov, Lučenec, Rožňava, Veľký Krtíš, Levice a Revúca. Z obcí nad tisíc obyvateľov sa k maďarskej národnosti najviac hlásia v Ohradách. V obci Ohrady si z 1 359 obyvateľov udáva maďarskú národnosť 1 233, čo predstavuje podiel 90,7 % zo všetkých obyvateľov obce. V ďalšej obci nad 1 000 obyvateľov Malý Horeš – okres Trebišov, sa k maďarskej národnosti hlási viac ako 90,5 % všetkých obyvateľov.
Zaujímavosti o obyvateľoch, ktorí si udali maďarskú národnosť
- Príslušníci maďarskej národnostnej menšiny tvoria viac vidiecke obyvateľstvo. Na vidieku žije 61,3 % obyvateľov, ktorí si udali maďarskú národnosť.
- Maďarskú národnosť si udalo 53,1 % žien a 46,9 % mužov.
- K maďarskej národnosti sa hlási takmer 12 % detí do 14 rokov, 67 % je v produktívnom veku a viac ako 23 % je v poproduktívnom veku nad 65 rokov, čo je najviac oproti iným národnostným menšinám.
- Príslušníci maďarskej národnostnej menšiny sú najmä v stave manželskom – takmer 42 %, 39 % je slobodných, menej ako 10 % je rozvedených a taktiež menej ako 10 % je ovdovelých.
- Takmer 18 % obyvateľov, ktorí si udali maďarskú národnosť je bez náboženského vyznania.
- Viac ako 61 % obyvateľov s maďarskou národnosťou sa hlási k rímskokatolíckemu náboženskému vyznaniu.
- Obyvatelia hlásiaci sa k maďarskej národnosti majú najčastejšie stredné vzdelanie (54,7 %) a základné vzdelanie má takmer 22,5 % príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny.
- Pokiaľ ide o maďarskú národnostnú menšinu, bol zaznamenaný vyšší podiel obyvateľov s materinským jazykom maďarským, ako je podiel samotnej národnostnej menšiny, čo je rarita, keďže pri všetkých ostatných menšinách sa k materinskému jazyku hlásilo menej príslušníkov menšín.
* * *
Kto sú a kde najviac žijú obyvatelia hlásiaci sa k rusínskej národnosti
Rusínska národnostná menšina je tretia najpočetnejšia v SR. Má viac ako 10% zastúpenie v 5 okresoch Prešovského kraja. Najvyšší podiel, takmer 51 %, má v okrese Medzilaborce. Z obcí nad tisíc obyvateľov si udalo rusínsku národnosť viac ako 60 % obyvateľov v obci Kamienka (okres Stará Ľubovňa). V meste Medzilaborce sa k rusínskej národnosti prihlásila takmer polovica obyvateľov.
Zaujímavosti o obyvateľoch, ktorí si udali rusínsku národnosť
- Príslušníci rusínskej národnostnej menšiny žijú vyvážene v meste a na vidieku.
- Rusínsku národnosť si udalo viac mužov ako žien. Mužov sa hlási k rusínskej národnosti 50,8 % a žien 49,2 %.
- Rusínsku národnosť si udalo 9,2 % detí do 14 rokov, 67,7 % obyvateľov v produktívnom veku a cez 21 % v seniorskom, poproduktívnom veku.
- Takmer 52 % príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny je v stave manželskom. Je to najviac oproti iným národnostným menšinám. Slobodných je 32,5 %. Podiel vdov a vdovcov predstavuje 9,5 %, rozvedených je približne 6 %.
- Len 8,5 % príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny je bez náboženského vyznania.
- Viac ako 57,6 % príslušníkov národnostnej menšiny sa hlási ku gréckokatolíkom a 25 % k pravoslávnym.
- Príslušníci rusínskej národnostnej menšiny sú najvzdelanejší – dosiahli najvyššie vzdelanie oproti iným menšinám. Až 27,1 % príslušníkov rusínskej národnostnej menšiny má vysokoškolské vzdelanie.
* * *
Kto sú a kde najviac žijú obyvatelia hlásiaci sa k rómskej národnosti
Rómska národnostná menšina má celkovo v 7 okresoch Slovenska podiel vyšší ako 10 %, pričom najvyšší podiel, takmer 18 %, predstavuje v okrese Sabinov. Z obcí dominujú Rakúsy. Z 3 177 obyvateľov obce Rakúsy – okres Kežmarok, si rómsku národnosť udalo 2 248 ľudí. V obci Podhorany s 2 705 obyvateľmi v rovnakom okrese sa k rómskej národnosti hlási 70,5 % obyvateľov. Vo veľkej obci Jarovnice, okres Sabinov (7 241 obyvateľov), si rómsku národnosť v SODB 2021 udalo 57 % obyvateľov (4 176).
Zaujímavosti o obyvateľoch, ktorí si udali rómsku národnosť
- Príslušníci rómskej národnostnej menšiny žijú najmä na vidieku. Až 71,2 % obyvateľov, ktorí si udali rómsku národnosť žije na vidieku.
- Rómsku národnosť si udalo 50,5 % mužov a 49,2 % žien.
- Rómsku národnosť si udalo oproti iným národnostiam najviac obyvateľov v predproduktívnom veku do 14 rokov. Tvoria až 35,6% podiel. V produktívnom veku si rómsku národnosť udalo cez 61 % a v poproduktívnom, seniorskom veku, sa k rómskej národnosti hlásia len 3 %.
- U obyvateľov, ktorí si udali rómsku národnosť výrazne prevládal rodinný stav slobodná/slobodný. Až 68 % príslušníkov rómskej národnostnej menšiny je slobodných, 27 % žije v manželstve, 2 % sú rozvedení a 2,7 % ovdovelo.
- Viac ako 17 % príslušníkov rómskej národnostnej menšiny je bez náboženského vyznania.
- Takmer 61 % sa hlási k rímskokatolíckej cirkvi.
- Viac ako polovica, takmer 57 % obyvateľov hlásiacich sa k rómskej národnosti, má základné vzdelanie.
Autorka: Jasmína Stauder, Štatistický úrad Slovenskej republiky.