Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SASKA) k situácii v súvislosti so strategickým vodárenským zdrojom pod Šamorínom.
Pod Šamorínom sa nachádza mimoriadne vzácny a strategický zdroj pitnej vody, ktorý vie zásobovať prakticky každú domácnosť na Slovensku.
Štát však robí všetko pre to, aby ho ohrozil. Prednosť dáva totiž iným záujmom. Upozornila na to SASKA, ktorá sa pre situáciu okolo vodárenského zdroja obrátila s podnetom aj na Krajskú prokuratúru v Bratislave.
„Územie, na ktorom sa nachádza takýto strategický vodárenský zdroj, musí mať jasne vymedzené ochranné pásma. V roku 2021 bolo Okresným úradom Bratislava vyhlásené ochranné pásmo, no odvolali sa proti nemu developeri. Tým vyhovelo ministerstvo životného prostredia, ktoré rozhodnutie o vyhlásení ochranného pásma zrušilo. Cieľom developerov je výstavba rozsiahlych obytných zón na ploche 48 hektárov v tesnej blízkosti vodárenských vrtov. Stavby by vyrástli v ochrannom pásme druhého stupňa,“ vysvetlila tímlíderka SASKY pre životné prostredie Anna Zemanová.
Ako dodala, výstavba je extrémne riskantná, pretože hrozí masívne znečistenie a znehodnotenie kvalitnej pitnej vody.
Situáciu vie aktuálne aspoň čiastočne zvrátiť Okresný úrad Bratislava, ktorý má právo vydať predbežné opatrenie a pozastaviť ním činnosti ohrozujúce vodárenský zdroj.
„Neviem, prečo okresný úrad nekoná, keďže envirorezort rozhodnutie zrušil ešte koncom júla. Podala som preto podnet na bratislavskú krajskú prokuratúru pre nečinnosť okresného úradu,“ povedala Anna Zemanová.
Problém vidí aj vo výstavbe v obci Hamuliakovo z roku 2006, pri ktorej nie je jasné, akým spôsobom boli schválené zmeny územného plánu. Tieto informácie si SASKA vyžiadala od okresného úradu cez „infozákon“.
„Nesmieme dovoliť, aby bol zdroj pitnej vody akokoľvek ohrozený. Zároveň sa nemôžeme spoliehať na to, že vody bude vždy dostatok. Vodárenský zdroj Šamorín je svojím umiestnením v blízkosti toku Dunaja jedinečný,“ dodala s tým, že v tejto veci konajú Bratislavský samosprávny kraj aj Bratislavská vodárenská spoločnosť.
SASKA zároveň spustila aj petíciu s názvom: „Stop developerom. Zachráňme pitnú vodu pre celé Slovensko.“ Podľa tímlíderky SASKY pre životné prostredie Anny Zemanovej je určená pre všetkých, ktorým záleží na tom, aby bol tento vzácny a významný zdroj pitnej vody aj naďalej dostatočne chránený. Petíciu je možné podpísať na stránke Petície.com.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie SASKY.