A výzva na záchranu 500 pracovných miest v národnom projekte Obnovy hradov.
Stanovisko Veroniky Remišovej, predsedníčky strany ZA ĽUDÍ k dodatku k elektronickému mýtu
„Je absolútne nezodpovedné a v rozpore so záujmami Slovenskej republiky, že vláda s podporou SAS, KDH a PS schválila dodatok k nevýhodnému elektronickému mýtu. Národná diaľničná spoločnosť týmto dodatkom, ktorý podpísala nezmyselne rýchlo s polročným predstihom, predĺžila nevýhodné platby za elektronické mýto o ďalší rok. Som presvedčená, že do konca roka bolo dosť času dohodnúť nové podmienky, alebo nájsť iné, výhodnejšie riešenie elektronického mýta. Nebol totiž žiadny dôvod, aby vláda v demisii robila takéto pre Slovensko nevýhodné rozhodnutie. Premiér sa teraz rozhodol vykonať kontrolu v Národnej diaľničnej spoločnosti, no ak je niečo chaos, tak je to práve toto – schváliť podpísanie mimoriadne nevýhodného dodatku a následne ísť na kontrolu. Celá situácia je minimálne na uterák pre ministra dopravy.“
* * *
Výzva premiérovi od Viery Leščákovej, podpredsedníčky strany ZA ĽUDÍ na záchranu 500 pracovných miest v národnom projekte Obnovy hradov
Viera Leščáková: „Hrozí, že 500 ľudí z najzraniteľnejších komunít príde o prácu a vláda nič nerobí!“
Podpredsedníčka strany ZA ĽUDÍ Viera Leščáková upozornila, že hrozí, že 500 ľudí z najzraniteľnejších komunít príde o prácu. Vláda totiž nechce predĺžiť národný projekt obnovy hradov pod názvom „Zvýšenie zamestnanosti a zamestnateľnosti ľudí žijúcich v lokalitách s prítomnosťou MRK realizáciou obnovy kultúrneho dedičstva“.
„Projekt zamestnával dlhodobo nezamestnaných, ktorí nepoberali dávky, riadne pracovali a získavali pracovné návyky, a zároveň pomáhali zachrániť a obnoviť naše národné a kultúrne dedičstvo. Národný projekt, keď mu hrozil zánik, sa nám podarilo rozbehnúť ešte počas našej vlády s pomocou Ministerstva pre regionálny rozvoj pod vedením Veroniky Remišovej a v súčasnosti ho Európska komisia hodnotí ako jeden z najlepších projektov a s najlepším čerpaním. Je absurdné, že úradnícka vláda v dobrých a prospešných veciach nechce pokračovať,“ uviedla Viera Leščáková.
V projekte sa obnovuje 25 hradov a zamestnaných je tam 500 ľudí. Ich platy sú platené z prostriedkov Európskej únie a výrazná časť z týchto príjmov sa vracia späť do štátneho rozpočtu formou daní a odvodov. Leščáková podotkla, že vďaka práci na obnove hradov sa darí výrazne podporovať cestovný ruch a priniesť turistov aj do zabudnutých a chudobných regiónov. Zároveň sa Viere Leščákovej podarilo pretransformovať projekt na celoročný projekt a odstrániť sezónnosť práce, keďže počas zimy prebiehali rôzne prípravné práce a práce v dielňach.
„Najväčšou hodnotou je však sociálna integrácia. Ľudia, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní, vďaka tomuto projektu získali pracovné návyky a projekt poskytuje rodinám samostatnosť a zbavenie sa závislosti na sociálnom systéme. Ak by z večera do rána končila svoju činnosť fabrika s takmer päťsto zamestnancami, ktorí by sa vracali na úrady práce, tak vám garantujem, že vláda by to riešila na mimoriadnom zasadnutí a urobila by všetko pre záchranu týchto pracovných miest. Poverená vláda s podporou SAS, KDH a PS nič nerobí, prázdninuje a tvári sa, že vlastne na 500 pracovných miestach jej vôbec nezáleží. Je to nezodpovedné o to viac, že Slovensko má v súčasnosti najvyššiu infláciu v celej eurozóne a je potrebné zabojovať o každé jedno pracovné miesto,“ vyhlásila Viera Leščáková a dôrazne vyzvala premiéra a ministerku kultúry, aby urobili všetko pre udržanie tohto mimoriadne prospešného projektu.
„Obnovia sa národné kultúrne pamiatky – hrady, bude na nich pracovať takmer 500 pracovníkov, ktorí boli dlhodobo nezamestnaní a nevrátia sa na úrady práce a najmä dávame týmto živiteľom rodín prácu, a nie sociálne dávky,“ uzavrela Leščáková.
Autor: ZA ĽUDÍ press.