Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SASKA) k sporu ministrov pôdohospodárstva a životného prostredia v prípade chráneného plemena koňa, Norika Muránskeho.
V národnom parku Muránska planina roky žije chránené plemeno koňa, Norik Muránsky. Poverení ministri pôdohospodárstva a životného prostredia však budú mať podľa strany Sloboda a Solidarita (SASKA) pre svoje politické nezhody na svedomí jeho vyhynutie. Poslankyne strany preto dajú návrh na zvolanie mimoriadneho Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby poverení ministri Budaj a Vlčan situáciu dôkladne vysvetlili a navrhli také riešenie, ktoré chov tohto chráneného plemena neohrozí.
„Presunom národných parkov pod gesciu envirorezortu došlo k situácii, že Lesy SR prišli pre obmedzenie ťažby dreva k výraznému poklesu ziskov, z ktorých financovali v národnom parku Muránska planina chov tohto vzácneho plemena koňa. Presunom parkov tak vznikla absurdná situácia, keď nehnuteľnosti spravuje jeden rezort, ale kone a ľudia patria pod iný. Ministerstvá sa však nevedia dohodnúť, kto bude chov koní a zamestnancov financovať. Minister Vlčan prišiel s riešením presunu koní do Národného žrebčína v Topoľčiankach, čo vôbec nie je dobré riešenie. Ktorý z ministrov si tak vezme na zodpovednosť likvidáciu plemena len preto, že sa nevedia dohodnúť?“ pýta sa tímlíderka SASKY pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová s tým, že chránený druh koňa sa tak stal rukojemníkom v spore dvoch ministrov.
Norik Muránsky je naviazaný na Muránsku planinu a inde neprežije, preto tam musí podľa tímlíderky SASKY pre životné prostredie Anny Zemanovej zostať.
„Šéfovia rezortov musia prísť s iným riešením, ako je presun koní do národného žrebčína. Zároveň musia povedať, ako chov zafinancujú a ako toto výnimočné plemeno ochránia. Riešením by bolo, aby si rezort životného prostredia vzal pod seba aj chov koní, vzhľadom na to, že už má vo svojej pôsobnosti národný park ako taký,“ uviedla tímlíderka SASKY pre životné prostredie Anna Zemanová s tým, že ministri sa jednoducho musia dohodnúť.
Autorka: Ivana Nittmannová, komunikačné oddelenie, SASKA.