Nielen v Indonézii alebo na Filipínach sa dodnes praktizuje táto kultúra smrti.
Definícia kultúry smrti:
„Kultúra smrti je kultúra, ktorá uctieva mŕtvolu na kríži.“
Stúpenci kultúry smrti pochádzajú pôvodne z oblasti dnešného Izraela. Svoju kultúru však pomerne rýchlo rozšírili po celej Rímskej ríši. V 9. storočí už bola táto kultúra rozšírená aj na území dnešného Slovenska. V 15. storočí po objavení Ameriky sa táto kultúra dostala na americký kontinent. Medzičasom sa rozšírila do celého sveta.
V Indonézii alebo na Filipínach sa dodnes praktizuje táto kultúra smrti tak, že miestni ľudia sa dávajú pribiť klincami na kríže.
V stredoveku mala kultúra smrti veľmi neblahý vplyv na veľké množstvo ľudí. Tí, ktorí odmietali kultúru smrti, boli prenasledovaní, stúpenci kultúry smrti im naháňali strach, a nezriedka dochádzalo aj k telesnému a psychickému mučeniu a úmrtiam formou popravy alebo upálením na hranici.
Sú dva prúdy stúpencov kultúry smrti. Jeden prúd uctieva mŕtvolu na kríži zobrazovanú s pribitím pomocou štyroch klincov, a druhý prúd pomocou troch klincov.
Kultúra smrti nie je nebezpečná, pokiaľ stúpenci so svojou kultúrou neobťažujú normálnych ľudí.
Zvyčajne svoju kultúru prezentujú v špecializovaných kultúrnych domoch. Ale zobrazenia mŕtvoly na kríži nájdeme i popri cestách. Aj inde, napríklad v umení. Stúpenci kultúry smrti, keď prechádzajú popri takom umeleckom diele, vykonávajú zvláštny kultový úkon, čiže sa prežehnajú.
Moja rada pre humanistov: Keď vás bude niekto strašiť kultúrou smrti, nebojte sa! Buďte odvážni. Nedajte sa zastrašiť. A pokojne buďte zhovievaví ku stúpencom kultúry smrti, pokiaľ vás neobťažujú.
Pre bližšiu predstavu ponúkam niekoľko umeleckých obrazov.
Alonzo Cano bol stúpencom prvého prúdu (4 klince).
Bicci di Lorenzo bol stúpencom druhého prúdu (3 klince).
Zobrazenie mŕtvoly s použitím troch klincov. Lebka pod krížom nesmie chýbať.
Indonézske deti si prezerajú „ukrižovaných“ veriacich.
Vedľajšou črtou kultúry smrti je aj uctievanie ľudských lebiek. Napríklad ako sa to stalo počas Národnej svätováclavskej púte v Starej Boleslavi v Česku v roku 2008, kde kardinál Miroslav Vlk niesol lebku svätého Václava, patróna českého národa.
A trošku humoru do toho umierania. Obrázok (koláž) pochádza asi z nejakej facebookovej stránky plnej náboženského humoru.
Autor: Ján Parada.
Článok bol pôvodne uverejnený 14. 12. 2013.