Hrubý omyl. Horšie, že opakovaný.
„Páči“ sa mi negramotnosť a tvrdohlavosť niektorých diskutujúcich. A to sa neposmievam. Upozorňujem s dobrým úmyslom, aby sa takéto chyby nešírili medzi humanistami. Ja robím chyby, a som veľmi rád, ak ma niekto na chybu upozorní. Pretože je lepšie sa opraviť, ako žiť v omyle. Pritom je to také jednoduché, stačí si povedať: „Áno, pomýlil som sa!“
11. 11. 2012 som uverejnil poznámku o tom, že svetský humanista Romanov sa pomýlil, keď sa Diskusnom fóre vyjadril, že Richard Dawkins je nositeľom Nobelovej ceny.
Ako som už povedal: Nie je!
Tu ide aj o princíp. Bol upozornený na tento hrubý omyl, ale napriek upozorneniam neodvolal svoj omyl, ani nijako sa k tomu nevyjadril. Pritom stačilo tak málo, mohol predsa pokojne priznať, že sa pomýlil.
Dnes som si na Diskusnom fóre prečítal jeho ďalšie faux pas par excellence. Romanov totiž dnes prezradil, odkiaľ čerpal takúto informáciu o Dawkinsovi:
„V nej sa napr. pri mene Richard Dawkins (sk.wikipedia.org) o. i. píše: ‚nositeľ Nobelovej ceny‘…“
Pravda, tieto tri slová, „nositeľ Nobelovej ceny“, sa naozaj na tej stránke vyskytujú, ale úplne v inej súvislosti. Nie pri mene Richarda Dawkinsa, ale pri mene jeho tútora, Nikolaasa Tinbergena.
Na Wikipédii je totiž veta [platilo to v roku 2013]:
„Vyštudoval Oxfordskú univerzitu, kde bol jeho tútorom Nikolaas Tinbergen, holandský biológ, nositeľ Nobelovej ceny.“
Čiže nositeľom Nobelovej ceny je jeho tútor, a nie Dawkins.
Ako je možné, že Romanov si dá toľkú námahu na moju kritiku, naivne si mysliac, že ho niekto dehonestuje tým, že je upozornený na hrubý omyl o Dawkinsovi. Veď tu ide o to, aby sa takúto bludy nešírili po internete.
Zábavné je (alebo skôr žalostné), že Romanov chybne kritizuje aj samotnú Wikipédiu:
„Čerpá totiž z toho istého zdroja – Wikipédie, ktorá uvádza mylnú informáciu o Nobelovej cene Dawkinsa.“
Opäť musím zdôrazniť: Wikipédia neuvádza mylnú informáciu o Nobelovej cene Dawkinsa!
Romanov si mylne prečítal vetu vo Wikipédii.
Nikolaas Tinbergen, ako sa píše vo Wikipédii, naozaj je nositeľom Nobelovej ceny. Dá sa o tom dozvedieť (tiež) z Wikipédie alebo priamo zo stránky The Nobel Prize.
„Nikolaas Tinbergen (* 15. apríla 1907, Haag, Holandsko – † 21. decembra 1988, Oxford, Spojené kráľovstvo) bol významný holandský biológ a etológ. V roku 1955 prijal britské štátne občianstvo. V roku 1973 dostal spoločne s Karlom von Frischom a Konradom Lorenzom Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu.“
A opäť, ak by Romanov navštívil Wikipédiu, dozvedel by sa tiež zo stránky Zoznam nositeľov Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu, že Dawkinsov tútor, Nikolaas Tinbergen, získal Nobelovu cenu spolu s Karlom von Frischom a Konradom Lorenzom v roku 1973 „za štúdium sociálneho správania zvierat, najmä vysvetlenie ‚tanečného jazyka‘ včiel a spôsobu, akým sa mláďatá vtákov fixujú na svoju matku“.
Ale aj tak ďakujem Romanovovi, že sa namáhal. Škoda, že je tvrdohlavý, a ani z tej Wikipédie nevie správne čítať vety.
Navyše jeho osobné narážky na moju osobu budem ignorovať. Romanov sa totiž dopustil vo svojom príspevku aj použitia chybného argumentu Argumentum ad hominem, čo humanistu nectí.
Archív:
Autor: Ján Parada.
Článok bol pôvodne uverejnený 31. 3. 2013.