Kategórie
Humanistická pomoc

Špeciál z Platformy rodín – Peer poradenstvo

Predstavte si, že vám práve oznámili, že vaše dieťa má zdravotné znevýhodnenie. Pocity bezmocnosti, strachu, množstvo neznámych otázok a žiadne jasné odpovede. V tejto chvíli má podporujúce slovo cenu zlata.

Pomôcť môže aj niekto, kto si niečím podobným už prešiel – peer poradca.

Takto jednoducho sa dá opísať koncept peer poradenstva. Rodičia detí so zdravotným znevýhodnením, ktorí sami prešli podobnou cestou a absolvovali dlhodobé vzde­lá­va­nie, dnes ako vyškolení peer poradcovia sprevádzajú iných rodičov. Prinášajú podporu, porozumenie, dôveru, hovoria: „Nie ste v tom sami.“ Platforma rodín svoju peer sieť buduje od roku 2017.

Čo je PEER PORADENSTVO?

Peer poradenstvo je forma podpory, ktorú poskytujú osoby na základe svojej osobnej zažitej skúsenosti iným ľuďom v podobnej životnej situácii. Môže byť poskytované individuálne alebo v skupine.Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje peer poradenstvo za oporný pilier duševného zdravia.

Peer poradenstvo Platformy rodín poskytuje aktuálne 29 vyškolených rodičov iným rodičom detí so zdravotným znevýhodnením. Sprevádzajú ich v náročných životných obdobiach – od oznámenia diagnózy, cez začlenenie die­ťa­ťa do systému, až po každodenné výzvy v školách, na úra­doch či v zdravotníctve.

Časť tímu peer poradkýň Platformy rodín – vyškolené mamy detí so zdravotným znevýhodnením, ktoré sprevádzajú iné rodiny v náročných životných situáciách naprieč Slovenskom.
Časť tímu peer poradkýň Platformy rodín – vyškolené mamy detí so zdravotným znevýhodnením, ktoré sprevádzajú iné rodiny v náročných životných situáciách naprieč Slovenskom.

Naši peer poradcovia:

  • poskytujú praktické informácie – na koho sa obrátiť ohľadom príspevkov, na ktoré má dieťa so zdravotným znevýhodnením nárok, kde nájsť odborníkov, ako hľa­dať školu, a pod.,
  • ponúkajú psychosociálnu podporu – počúvajú, pod­po­ru­jú, povzbudzujú ako nezabúdať na seba, partnera a na súrodencov detí so zdravotným znevýhodnením,
  • facilitujú podporné skupiny – rodičia sa môžu stre­tá­vať aj v skupinách, kde sa môžu od seba navzájom učiť, navzájom sa podporovať a prepájať sa,
  • sú aktívni aj v osvete, advokácii a vzdelávaní od­bor­ní­kov a rodičov.

Viac o peer poradenstve hovorí Monika Fričová vo videu na YouTube.

Peer poradcovia nie sú náhradou za profesionálne služby – sú ich doplnením. Ich sila je v empatii a skúsenosti. Ako povedala jedna z podporených mám:

„Mám za sebou ťažký rok. Neviem ani spočítať, koľ­ko­krát som si myslela, že to už nezvládnem. Dnes som dostala presne takú podporu, aby som nabrala novú silu ísť ďalej.“

Nesmierne nás potešilo a povzbudilo, že práve náš model podpory získal v máji minulého roku v Bruseli významné Európske ocenenie za sociálnu inováciu od Európskej asociácie poskytovateľov sociálnych služieb – EASPD.

Naša Sieť rodičovských peer poradcov bola ocenená ako jedinečná svojím rozsahom, odbornou prípravou, dôrazom na bezpečie a systémovou prepojenosťou.

Tento úspech vnímame nielen ako zadosťučinenie za naše dlhodobé intenzívne úsilie, ale aj ako dôkaz, že robíme dobro inovatívne, odborne a v súlade s európskymi hodnotami.

Monika Fričová, riaditeľka Platformy rodín, a Tetiana Lapenko, peer poradkyňa Platformy rodín s ocenením za sociálnu inováciu od EASPD v Bruseli
Monika Fričová, riaditeľka Platformy rodín, a Tetiana Lapenko, peer poradkyňa Platformy rodín s ocenením za sociálnu inováciu od EASPD v Bruseli.

Slovenský model peer poradenstva zaujal v zahraničí

Minulý týždeň (17. – 18. marec 2025) sme vystúpili na medzinárodnej konferencii Let’s Make Inclusion Happen vo Varšave. Ako jedna z mála mimovládnych organizácií, ktoré sa zúčastnili na konferencii, sme prezentovali zástupcom ministerstiev školstva z celej Európy význam zapojenia peer poradcov pri začleňovaní detí so zdra­vot­ným znevýhodnením do vzdelávania.

Hovorili sme o tom, ako peer poradcovia podporujú rodiny pri nástupe dieťata do školy aj počas samotného vzdelávania, ako organizujú stretnutia s učiteľmi a ako ovplyvňujú systémové zmeny v školstve. Naša do­bro­voľ­níč­ka Stanka Španková, (mohli ste ju vidieť v našej kampani Neviditeľný odznak), ktorá sama žije so zrakovým znevýhodnením, hovorila na konferencii o vlastných skúsenostiach s využívaním umelej inteligencie a pomôcok na prepis hovoreného slová. Takéto tech­no­ló­gie využíva napríklad počas svojho štúdia na za­zna­me­ná­va­nie univerzitných prednášok do tabletu.

Monika Fričová a Stanka Španková počas svojho vystúpenia na medzinárodnej konferencii „Let’s Make Inclusion Happen“ vo Varšave
Monika Fričová a Stanka Španková počas svojho vystúpenia na medzinárodnej konferencii „Let’s Make Inclusion Happen“ vo Varšave.

Záujem o spoluprácu rastie

Po našom vystúpení vo Varšave sme dostali ponuky na spoluprácu z Ukrajiny, Poľska aj Česka. O naše skúsenosti sa zaujímajú odborníci, školy, univerzity aj samosprávy. Peer poradenstvo začína byť vnímané ako dôležitá súčasť inkluzívneho systému podpory.

Naše kapacity však nestačia

  • Momentálne máme vyškolených 43 peer poradcov, z ktorých aktívne pôsobí 29.
  • Od roku 2017 sme podporili viac než 3 500 rodín.
  • Denne však prichádzajú nové prosby o podporu rodín – z regiónov, kde ešte nemáme dostatočné pokrytie.

Peer poradenstvo nie je systémovo ukotvené. Stále fun­gu­je vďaka nadšeniu, grantom a dobrovoľníctvu. Naša vízia je, aby bolo dostupné každému rodičovi, ktorý to po­tre­bu­je – bez čakania, bez bariér.

Preto vám ponúkame partnerstvo pri podpore rodičov detí so zdravotným znevýhodnením a budeme radi za akúkoľvek finančnú pomoc, aby sme mohli urobiť nábor ďalších peer poradcov.

Podporte nás


Autorka: Monika Fričová, riaditeľka Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *