Nenechajte sa zaskočiť! Tu sú tipy, ako ju zvládnuť.
Daňová kontrola môže byť pre podnikateľov stresujúcim procesom, ktorý často prináša administratívnu záťaž a finančné riziká. Aj keď je jej cieľom preveriť dodržiavanie daňových predpisov a odhaľovať podvodné schémy, neraz sa stáva, že aj poctiví podnikatelia sa ocitnú pod drobnohľadom úradov.
Odborníci z Highgate prinášajú niekoľko dôležitých odporúčaní ako sa na takéto situácie pripraviť.
Začatie daňovej kontroly automaticky neznamená, že existuje dôvodné podozrenie z nelegálnej činnosti, avšak samotný proces predstavuje značnú administratívnu záťaž pre daňovníka. Navyše, ak kontrola vyústi do vyrubenia dodatočnej dane a sankcií, môže to významne ovplyvniť podnikateľské aktivity a v niektorých prípadoch aj neoprávnene.
„Aj keď v takmer všetkých vzťahoch, kde dochádza k zásahu verejnej moci do osobných práv a slobôd, by sa mal uplatňovať princíp proporcionality, neexistuje univerzálne pravidlo určujúce presnú hranicu medzi verejnými a súkromnými záujmami. V daňovom práve sa neuplatňuje koncept prezumpcie neviny a dôkazné bremeno nesie v prvom rade daňovník. Z tohto dôvodu sa dá tvrdiť, že v oblasti daní sú váhy sklonené viac na stranu verejných záujmov v porovnaní s inými právnymi odvetviami,“ vysvetľuje Peter Varga, zakladateľ a partner poradenskej skupiny Highgate.
Ďalšou častou chybou pri konfrontácii s daňovým úradom je spoliehanie sa výlučne na formálne dôkazy. Na rozdiel od uplatňovania nárokov daňovníka napríklad prostredníctvom daňového priznania, ktoré sú založené predovšetkým na prijatých faktúrach a účtovných záznamoch, štátni audítori majú tendenciu skúmať aj skutočný obsah vybraných transakcií. Rozsah vyšetrovania určuje daňový úrad individuálne a konanie pokračuje, kým sa nepreukáže skutkový stav „nad akúkoľvek rozumnú pochybnosť“.
Vo väčšine prípadov sa daňovníci ocitajú v situácii, keď nie sú schopní poskytnúť dôkazy uspokojujúce požiadavky daňových kontrolórov. Môže to byť spôsobené uplynutím času od príslušnej transakcie, nedostatočnými internými procesmi, alebo zdanlivou nemožnosťou doložiť určité tvrdenia.
Najčastejšie dôvody zamietnutia odpočtu DPH
- Nejasnosti v dodávateľskom reťazci
- Sporný ekonomický účel transakcie
- Nedostatočná dokumentácia
- Podozrenie zo zapojenia do daňového podvodu
Keďže daňové úrady majú tendenciu predpokladať, že dôkazné bremeno spočíva na daňovníkovi (čo však nie je vždy pravda, najmä pri domnelom zapojení do podvodných reťazcov), často im stačí vyvolať pochybnosti o daňovníkových tvrdeniach, aby mu zamietli vrátenie DPH. V dôsledku toho sú podnikatelia často postihnutí nie preto, že by nesplnili svoje zákonné povinnosti, ale jednoducho preto, že nedokázali dostatočne podložiť svoje tvrdenia v úradnom konaní.
Ako sa efektívne brániť?
Aj keď je možné rozhodnutie daňového úradu napadnúť odvolaním a v prípade neúspechu aj na súde, existujú praktické obmedzenia pri efektívnej ochrane oprávnených záujmov daňovníka.
„V prvom rade, ak daňový úrad zamietne žiadosť o odpočet DPH, spravidla začne vyšetrovať aj ďalšie zdaňovacie obdobia. Počas vyšetrovania je DPH zadržiavaná štátom, čo môže mať významný vplyv na cash flow podnikateľa. Okrem toho je počiatočná fáza daňovej kontroly zameraná na predkladanie dôkazov – nové dôkazy sú v neskorších fázach konania prijateľné len vo výnimočných prípadoch,“ vysvetľuje Peter Varga, zakladateľ a partner poradenskej skupiny Highgate.
Z tohto dôvodu je kľúčové nepodceňovať úvodné štádiá daňovej kontroly a ideálne od začiatku vyhľadať odbornú pomoc. Skúsený právnik môže nielen pomôcť so štrukturovaním obhajoby, navrhnúť efektívne dôkazné prostriedky a chrániť daňovníka pred neoprávnenými zásahmi, ale tiež implementovať procesy na prípravu podniku na prípadnú daňovú kontrolu, čím sa následné konanie výrazne zefektívni.
O Highgate Group
Je moderná poradenská skupina pre právo, dane, finančnú reguláciu a účtovníctvo. Na slovenskom trhu ponúka unikátny balík poradenských služieb pre podnikateľov pod jednou strechou. Tím má viac ako 30 členov a tvoria ho poradcovia s rozsiahlymi skúsenosťami z malých, ale aj veľkých poradenských a účtovných spoločností. Najmä skúsenosti zakladateľov Petra Vargu a Tomáša Dema, doplnené o skúsenosti ostatných členov tímu, nám dávajú predpoklady na to, že na akýkoľvek právny, daňový, ale aj účtovný problém sa vieme pozerať v celej jeho komplexnosti (vrátane podnikateľského a praktického pohľadu).
Článok zaslala: Karmen Procházková, Neopublic.