Reakcia poslanca NR SR za SaS Alojza Hlinu na požiadavky protestujúcich poľnohospodárov.
„Pri obchodnej dohode s krajinami Južnej Ameriky treba byť veľmi opatrný. Chápem poľnohospodárov, že proti nej protestujú. Naozaj nie je možné, aby Európa v záujme predaja viacerých áut a liekov na trhoch Južnej Ameriky vystavila našich poľnohospodárov, zdravie obyvateľstva a budúcnosť klímy riziku.“
„Európska únia má možnosť chrániť nielen svojich poľnohospodárov a zdravie obyvateľov, ale aj celosvetovú klímu.“
„Musí trvať na tom, že štandardy pre pestovanie a chov v Južnej Amerike budú rovnaké ako v Európe, ak chcú tieto produkty dovážať k nám za zvýhodnené clá.“
„Zároveň musí EÚ trvať na zastavení odlesňovania dažďových pralesov.“
„Klčovanie pralesov nie je lokálny problém – ohrozuje klímu na globálnej úrovni. Ak majú byť colné sadzby zvýhodnené, musí byť jasne stanovené, za akých podmienok.“
„Ak to nebude takto vyjednané, bude to zle vyjednaná dohoda.“
„Keby som to vyjednával ja, trval by som na tom, že štandardy pre pestovanie a chov v krajinách Mercosuru musia byť rovnaké ako u nás.“
„Navyše by som tvrdo presadzoval zastavenie klčovania pralesov cez merateľný mechanizmus – napríklad tak, že za každý vyklčovaný štvorcový kilometer pralesa by sa colné sadzby na ich produkty pri dovoze do Európy zvýšili o dohodnutú percentuálnu čiastku.“
„Je to merateľné a motivačné – aby s tým jednoducho prestali.“
„Naozaj veľmi opatrne s touto dohodou.“
Reakciu nájdete na Facebooku.
Pozri: PROTEST NA HRANICI: Poľnohospodári sú proti dohode Mercosur.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.