Kategórie
Tlačové správy

Richard Raši rokoval v Bruseli s výkonným podpredsedom EK Raffaelom Fittom o pokroku Slovenska v plnení záväzkov a nastavení eurofondov po roku 2027

Dnešné stretnutie bolo pre Slovenskú republiku veľmi dôležité.

MIRRI SR

Brusel – Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši sa dnes počas pra­cov­nej cesty v Bruseli stretol s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) pre súdržnosť a reformy Raffaelom Fittom. Hlavnými témami rokovania boli efektívne čerpanie eurofondov, eurofondy po roku 2027, ako aj podpora rozvoja dostupného bývania.

Zľava: Richard Raši a Raffaele Fitto
Zľava: Richard Raši a Raffaele Fitto.

„Dnešné stretnutie bolo pre Slovenskú republiku veľmi dôležité. Potrebovali sme si vymeniť naše postoje a po­zí­cie k tomu, čo môžeme urobiť už teraz, pretože sa chystá takzvaná strednodobá revízia eurofondov. Eurokomisár nás povzbudil, aby sme pristúpili k tomu odvážne – možno odvážnejšie, než bolo zvykom v minulosti. Oficiálne sme odovzdali aj pozíciu Slovenskej republiky k eurofondom po roku 2027. Patríme medzi krajiny, ktoré sú veľkými podporovateľmi eurofondov, pretože kdekoľvek sa na Slovensku niečo nové deje, niečo nové buduje, je veľká príležitosť, že je to robené vďaka európskym peniazom. Stretnutie sa teda týkalo aj toho, ako vieme pomôcť terajším eurofondom, aby v budúcnosti boli presne také, aké ich potrebujeme,“ povedal minister Raši po rokovaní s eurokomisárom Fittom.

Minister Raši informoval podpredsedu EK aj o aktuálnom stave čerpania Programu Slovensko a zdôraznil, že na­priek počiatočným komplikáciám sa v predošlom roku implementácia výrazne zrýchlila.

„Keď sme prišli na ministerstvo, nové programové obdobie trvalo už takmer tri roky a vyhlásených bolo iba 27 výziev s nulovým čerpaním. Dnes máme vy­hlá­se­ných 267 výziev v objeme viac než 9 miliárd eur, čo predstavuje 72 % celkovej alokácie. Zazmluvnených je už 4,7 miliardy eur, pričom čerpanie je na úrovni 676 miliónov eur,“ uviedol minister investícií.

Raši zároveň dodal, že napriek pokroku je nevyhnutné pokračovať v nastolenom tempe, aby Slovensko predišlo dekomitmentu.

„Do konca roka 2025 musíme vyčerpať ešte minimálne 883 miliónov eur. Intenzívne spolupracujeme so všet­ký­mi relevantnými partnermi a prijímame opatrenia na zrýchlenie čerpania. Jedným z týchto opatrení je aj novela zákona o verejnom obstarávaní a revízia eurofondov, ktoré nám pomôžu predísť prepadnutiu európskych prostriedkov.“

Ďalším kľúčovým bodom rokovania bola podpora výstavby a modernizácie vodovodov a kanalizácií, kde Slovensko čelí investičnému dlhu vo výške 1,56 miliardy eur.

„V rámci prvej revízie programu sme sa zamerali na posilnenie opatrení týkajúcich sa odolnej vodnej infraštruktúry, pričom sme navrhli zvýšenie alokácie o 140 miliónov eur na podporu investícií do ko­mu­nál­ne­ho čistenia odpadových vôd. Tento krok je kľúčový nie­len pre modernizáciu vodovodov a kanalizácií, ale aj splneniu záväzkov voči EÚ.“

Dôležitou témou rokovania bola aj podpora dostupného bývania.

„V rámci Programu Slovensko sme spustili výzvu na implementáciu housing-led prístupov, s podpornými opatreniami na zabezpečenie dostupného bývania v hodnote 14,2 milióna eur, ako aj na podporu asistovanej výstavby rodinných domov s alokáciou 4,5 milióna eur,“ povedal Raši.

Ďalšou významnou iniciatívou je mechanizmus štátom podporovaného nájomného bývania, ktorý bude realizovaný v spolupráci so súkromnými investormi a ponúkne nájomné bývanie pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpu bytu na hypotéku alebo platiť komerčné nájmy.

Výkonný podpredseda EK pre súdržnosť a reformy Raffaele Fitto ocenil snahu Slovenska zrýchliť čerpanie eurofondov a potvrdil, že Európska komisia bude podporovať kroky vedúce k efektívnejšiemu využívaniu európskych zdrojov.

„Budeme pokračovať v investíciách do kľúčových oblastí infraštruktúry a rozvoja regionálnej politiky, aby silu eurofondov pocítili všetci občania naprieč Slovenskom,“ uzavrel Richard Raši, ktorý sa počas pracovnej cesty v Bruseli stretol aj s ďalším členom Európskej komisie, Marošom Šefčovičom.


Autor: odbor komunikácie MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *