Kategórie
Tlačové správy

Novela zákona o kolektívnom vyjednávaní

Novinky, ktoré ovplyvnia zamestnávateľov.

HAVEL & PARTNERS

1. januára 2025 nadobudla účinnosť novela zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá prináša viaceré zme­ny v oblasti pracovnoprávnych vzťahov a sociálneho dialógu medzi zamestnávateľmi a zamestnancami.

Kľúčovou zmenou je rozšírenie pokrytia odvetvových kolektívnych zmlúv na širší okruh zamestnávateľov v danom odvetví. Cieľom je zaistiť rovnaké podmienky pre zamestnancov pracujúcich v rámci podobných pra­cov­ných podmienok, bez ohľadu na veľkosť alebo typ za­mestnávateľa.

Business partners checking signing document
Zdroj: FREEP!K.

Aké sú základné zmeny, ktoré novela prináša?

Zákonom č. 289/2024 Z. z., ktorým sa menia ustanovenia zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní, sa opätovne zavádza právna úpravu záväznosti tzv. reprezentatívnej kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, ktorá bola účinná do 31. 3. 2021.

Zároveň sa ňou vykonáva Smernica Európskeho par­la­men­tu a Rady (EÚ) 2022/2041 o primeraných mi­ni­mál­nych mzdách v EÚ, súčasťou ktorej je aj úprava nástrojov pre podporu kolektívneho vyjednávania. Kolektívne vyjednávanie na odvetvovej a medziodvetvovej úrovni je podľa smernice základným prvkom na dosiahnutie pri­me­ra­nej ochrany zamestnancov formou minimálnej mzdy, a preto ho treba podporovať a posilňovať.

Pod reprezentatívnou kolektívnou zmluva vyššieho stupňa sa má rozumieť zmluva medzi zástupcami za­mestnávateľov a odborov, ktorá sa vzťahuje na všetkých zamestnávateľov a zamestnancov v danom odvetví. Zmluva má byť základným nástrojom kolektívneho vyjednávania a riešenia pracovných podmienok na úrovni vyššej ako podnikovej, pričom má záväznosť pre všetkých zamestnávateľov a zamestnancov v danom sektore. Výnimku zo záväznosti budú spĺňať za­mest­ná­va­te­lia, ktorí zamestnávajú menej ako 20 zamestnancov alebo ktorí vykonávajú podnikateľskú činnosť menej ako 24 mesiacov.

Po uzatvorení kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa sú zmluvné strany povinné oznámiť Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR, že takáto zmluva bola uzatvorená. Splnenie podmienok reprezentatívnosti v príslušnom odvetví sa overuje v tripartitnej komisii, a ministerstvo následne uverejňuje oznam o uzatvorení zmluvy v Zbierke zákonov SR. V takom prípade sa zmluva rozšíri na celé odvetvie.

Zamestnávateľ v odvetví alebo v časti odvetvia, v ktorom bola reprezentatívna kolektívna zmluva vyššieho stupňa uzatvorená, ju musí plniť, okrem zamestnávateľov, ktorí spadajú pod výnimky.

Aký bude mať novela dopad na zamestnávateľov?

Povinnosti zamestnávateľov spojené s kolektívnym vyjednávaním a implementáciou nových pravidiel sa môžu zvýšiť. Pre zamestnávateľov bude zmena zavedená novelou znamenať potrebu dôkladne sledovať legislatívne zmeny, prispôsobiť svoje interné procesy novým po­žia­dav­kám a zabezpečiť súlad s aktualizovanými predpismi v oblasti kolektívneho vyjednávania.

Implementácia novely bude vyžadovať spoluprácu medzi zamestnávateľmi, zamestnancami a odbormi, no prináša potenciál na zlepšenie pracovných podmienok a po­sil­ne­nie sociálneho dialógu. Zamestnávateľom sa odporúča včas sa pripraviť na implementáciu zmien, aby za­bez­pe­či­li ich hladký príchod do praxe.

S čím vám môžeme pomôcť?

V prípade, že potrebujete pomoc s aplikáciou novej legislatívy, neváhajte nás kontaktovať.

Ponúkame:

  • Monitoring zmien a uverejnených kolektívnych zmlúv;
  • Právne poradenstvo a podporu pri kolektívnom vyjednávaní;
  • Audit a revíziu pracovnoprávnej dokumentácie a implementáciu opatrení na mieru.

Orientácia v novej legislatíve môže byť náročná. Radi posúdime, čo sa vás týka, a skontrolujeme nastavenie vašich procesov. Radi s vami prejdeme všetky detaily, posúdime, či sú vaše súčasné nastavenia v súlade s legislatívou, a poradíme vám, ako na zmeny efektívne reagovať.


Pozri: HAVEL & PARTNERS.

Autori: Ondřej Majer a Lucia Gáťová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *