Kategórie
Politické správy

Vyzývame vládu, aby riešila problém s e-receptmi

Priniesli sme konkrétny návrh zákona.

Vláda musí prestať ignorovať situáciu a začať konať. Stra­na Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje koalíciu za to, že za štyri týždne odkedy prijala babrácky zákon o eReceptoch, nenašla riešenie. Pacient je pre kabinet Roberta Fica na poslednom mieste. SaS priniesla pre­miérovi riešenia, ktoré môžu situáciu vyriešiť ihneď.

Vláda podľa lídra SaS Branislava Gröhlinga zlyháva v ob­las­ti, ktorá je nesmierne dôležitá.

„Kašlú na každého jedného pacienta, osem dní sú ticho, ako keby koalícia neexistovala. Minister zdravotníctva sa vyparil, predseda Hlasu mlčí. Zdravotníctvo musí byť pritom premiérska téma,“ povedal.

„Celý mesiac december nevedela vládna koalícia vy­rie­šiť problém s výpoveďami lekárov. Traumatizovala Slo­vá­kov, ktorí nevedeli, či dostanú zdravotnú sta­ros­tli­vosť. Nevedia priniesť reformu zdravotníctva. Máme tu nový rok a opäť je problémom zdravotníctvo. To, čo sa tieto dni deje, je neuveriteľné. Namiesto roka rozvoja, digitalizácie, automatizácie, sme sa na Slovensku vrátili naspäť k predpisovaniu papierových receptov,“ skonštatoval.

Predseda SaS Branislav Gröhling spolu s tieňovým mi­nis­trom Tomášom Szalayom a poslancom za SaS Ondrejom Dostálom priniesli do podateľne Úradu vlády návrhy rie­še­ní chaosu s eReceptmi. Prvým je zákon, ktorý poslanci SaS napísali. Predložili ho do národnej rady a odovzdali aj do podateľne premiérovi.

Cieľom návrhu zákona je odstrániť legislatívnu chybu, ktorá znemožnila vydávanie tzv. eReceptov na lieky nehradené z verejného zdravotného poistenia s účin­nos­ťou od 1. januára 2025. Strana SaS žiada, aby vláda vy­u­ži­la svoju právomoc a v zmysle § 89 ods. 1 zákona o ro­ko­va­com poriadku Národnej rady Slovenskej republiky na­vr­hla parlamentu prerokovať predmetný návrh zákona v skrátenom legislatívnom konaní.

V prípade, ak by vláda nechcela navrhovať parlamentu skrátené legislatívne konanie k návrhu zákona, môže si návrh poslancov SaS zákona osvojiť a v nezmenenej po­do­be ho predložiť ako vlastný vládny návrh zákona a na­vrh­núť k nemu skrátené legislatívne konanie.

Podľa Gröhlinga by mala byť zvolaná mimoriadna schô­dza, aby sa urýchlilo prijatie opravy legislatívy.

„Keď nebol problém kastrovať trestný zákon v skrá­te­nom konaní, tak chyba v eReceptoch by mohla byť opravená v skrátenom konaní ihneď,“ povedal tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay.

Podľa neho je neúnosné, aby vláda s riešením čakala do konca marca, ako to avizovala VšZP, NCZI a ministerstvo zdravotníctva.

SaS vyzýva, aby oprava prišla teraz, pretože chaos sa týka 50-tisíc nasrdených ľudí, ktorí musia po recepty chodiť do ambulancií a 10-tisíc lekárov, ktorí musia papierové re­cep­ty vypisovať.

„Je nonsens, aby sme v 21. storočí čakali na opravu legislatívy tri mesiace. Dovtedy sa vypíšu tri milióny papierových receptov,“ vyrátal Tomáš Szalay.

Podľa neho je psou povinnosťou poslancov, aby prišli na mimoriadnu schôdzu a podporili návrat k pôvodnému zneniu zákona.

„Bol by to návrat k zdravému rozumu, aby sme mohli opäť vystavovať eRecepty aj liekom na predpis, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotníctva,“ povedal.

„Návrh zákona o národnom zdravotníckom in­for­mač­nom systéme, ktorý sme včera doručili do národnej rady je núdzové riešenie a je v tejto chvíli potrebné. Vláda musí prestať problém ignorovať a musí začať konať. Premiéra žiadame, aby vláda navrhla skrátené legislatívne konanie,“ povedal poslanec Ondrej Dostál.

Okrem návrhu zákona z dielne SaS je ďalším spôsobom, ako situáciu s eReceptmi ihneď vyriešiť, dočasná zmena ich kategorizácie, hradili by sa úhradu z poistenia 0,01 eura. A nakoniec zmeniť vyhlášku o papierových re­cep­toch, aby ich mohli lekári tlačiť na obyčajnej čiernobielej tlačiarni (bez farby Magenta U je dnes recept neplatný).

Poslanec Tomáš Szalay upozornil na pridružené prob­lé­my, ktoré zmeny v eReceptoch prinášajú.

„Lekári si všimli, že v niektorých ich softvéroch nie je možné odoslať správu o vyšetrení pacienta do elek­tro­nic­ké­ho zdravotníctva v prípade, ak tomu pacientovi popri poskytnutí zdravotnej starostlivosti vystavili aj papierový recept. Pacientom teda budú chýbať v sys­té­me informácie. Budeme mať deravé elektronické zdra­vot­níctvo, nefunkčný e-health. Tým pádom lekári ne­vi­dia, aké iné lieky, hoci aj nehradené z verejného zdra­vot­níc­tva, pacient užíva. Je to aj potenciálne ne­bez­peč­né,“ opísal.

Tieňový minister zdravotníctva upozornil aj na ne­po­ria­dok, ktorý nové predpisovanie papierový receptov pri­ná­ša do už aj tak chaotických poplatkov.

„Najčastejšia sťažnosť pacientov je neporiadok v pop­lat­koch. Napriek sľubu urobiť v tom poriadok, prišiel od vlády nový nonsens. Začínajú sa množiť poplatky v am­bu­lan­ciách za vystavenie papierových receptov. Za nie­kto­rými špecialistami chodia pacienti z celého Slo­ven­ska. Ak sú stabilizovaní, lekár im predpíše recept, pošle ho poštou a zaúčtuje za službu päť eur,“ povedal.


Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *