Peniaze rozdáva nelogicky a politicky.
Najmenej rozvinuté regióny čakajú v novom roku ťažké časy. Pripravila im ich vláda svojimi nezmyselnými zmenami. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje nesystémové rozdeľovanie a skresanie financií pre najmenej rozvinuté regióny.
Podľa poslanca SaS Vladimíra Ledeckého bude môcť minister sociálnych vecí meniť vyhlášku tak, ako mu to príde vhodné.
Na zmeny v posudzovaní najmenej rozvinutých regiónov podľa poslanca za SaS Vladimíra Ledeckého a krajského predsedu SaS v Košiciach Petra Čecha doplatia ľudia, ktorí v nich žijú. Okrem vyšších daní a zdražovania ich zasiahne aj nový systém rozdeľovania peňazí.
Doteraz bola rozhodujúcim faktorom pri ich financovaní miera nezamestnanosti. Po novom vzniknú tzv. prioritné okresy a to, koľko peňazí do nich potečie, budú určovať viaceré parametre, napríklad socio-ekonomická situácia, demografický stav či infraštruktúra.
„V kritériu nezamestnanosti sa vám odráža všetko. Prečo ideme rozširovať parametre, ak nevieme vyriešiť hlavný problém, ktorý pretrváva, a to nezamestnanosť. Vláda to odtláča a nevie riešiť. V novembri sme mali na Slovensku skoro 64-tisíc dlhodobo nezamestnaných ľudí,“ kritizoval zmenu poslanec Vladimír Ledecký.
Problémom je podľa neho aj to, že koalícia neakceptovala viaceré dôležité pripomienky v rámci medzirezortného konania.
„Za najdôležitejší považujem podnet Generálnej prokuratúry, ktorá poukázala na to, že jednotlivé ukazovatele nie sú v zákone nijako definované. Minister si ich bude jednoducho určovať a meniť vyhláškou tak, ako mu to príde vhodné,“ povedal.
Krajský predseda SaS v Košiciach Peter Čech vystríha, že ak sa rozdelenie financií podriadi politickým záujmom, celá myšlienka podpory menej rozvinutých okresov stratí svoj význam.
„Namiesto toho, aby sa tieto regióny skutočne pozdvihli, reálne hrozí, že peniaze skončia tam, kde to vyhovuje niekoľkým vyvoleným, a nie tam, kde je ich najväčšia potreba. To je absolútne neprijateľné,“ povedal.
Výsledkom vládnych zmien je zvýšenie počtu prioritných okresov z 19 na 25. Na druhej strane financie v rámci regionálneho príspevku pre tieto okresy vláda skresala zo 17 miliónov na 11,5 milióna eur. Pritom len počas výjazdových rokovaní vlády rozdal kabinet Roberta Fica viac peňazí (12,17 milióna eur), ako schválil najmenej rozvinutým okresom.
„Takže menej peňazí išlo na rozvoj najmenej rozvinutých regiónov ako na nesystémové, nelogické rozdávanie, ktoré nemá žiadne pravidlá,“ poukázal na paradox poslanec Vladimír Ledecký.
„Zmeny parametrov, nárast počtu okresov a zníženie financií je kombinácia, ktorá nemôže fungovať. Namiesto podpory podnikania, ktoré by mohlo byť skutočným motorom rozvoja, vidíme kroky, ktoré povedú k úpadku malých a stredných podnikov, nárastu nezamestnanosti a posilneniu šedej ekonomiky. To všetko zasiahne najmä východné Slovensko,” opísal Peter Čech problém.
Toto podľa neho nie je cesta, ako napredovať.
„Ak chceme spravodlivé a zmysluplné riešenia, musíme odhodiť politické hry a zaviesť dôslednú systematickú podporu založenú na reálnych dátach. Potrebujeme mechanizmy, ktoré zabezpečia, že financie budú rozdeľované spravodlivo a transparentne. Bez toho riskujeme, že tie najslabšie okresy budú zaostávať ďaleko viac,“ povedal Peter Čech.
Viceprimátor Košíc Marcel Gibóda vyzval vládu, aby nerozhodovala o tom, čo a kde financovať, podľa politického trička spriatelených starostov, ale podľa toho, čo potrebujú ľudia v regiónoch.
„Slovensko zaostáva. V Česku uspeli s reformou regiónov aj s prerozdeľovaním prostriedkov. Majú úspech aj v čerpaní eurofondov. Eurofondy však nie sú liek na všetko a nebudú tu večne. Potrebujeme normálne systémové riešenie na financovanie našich regiónov tak, aby vyššie dane, ktoré štát od januára 2025 vyberá, aj reálne investoval do budúceho rozvoja a rastu,“ uzavrel.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.