Kategórie
Politické správy

Chaos s predpisovaním liekov pokračuje

Nevidíme dôvod otáľať s odvolávaním vlády.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro kritizuje chaos, ktorý spôsobila vláda Roberta Fica pri elektronických receptoch. Slovenské zdravotníctvo podľa SaS dostala koalícia do minulosti. Predseda strany Branislav Gröhling vyhlásil, že vláda je zrelá na odchod. Pacientov, rodiny a ľudí na Slovensku má na poslednom mieste, preto je jediné riešenie vyslovenie nedôvery vláde.

Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga sa aj v novom roku potvrdzuje, že táto koalícia kašle na ľudí.

„Čo spravili vlani pre ľudí? Absolútne nič. Celý rok sme boli svedkami znižovania trestov zločincov, babráckeho vládnutia, rozkladu kultúry, zdravotníctva či vnútra a napokon kolaborantstva vlády s vojnovým zločincom. A preto sme 23. decembra 2024 navrhli našim opozičným partnerom, aby sme prišli s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde. Nemáme na čo čakať. Slovensko sa rúti do priepasti. Do ekonomickej priepasti, aj do zahraničnopolitickej priepasti,“ povedal Branislav Gröhling.

Kým celý svet privítal nový rok, ktorý sa bude niesť v znamení nových výziev do budúcnosti, rozvoja a modernizácie, na Slovensku podľa SaS Ficova vláda dostala zdravotníctvo do minulosti.

„Táto vláda babrákov za 13 rokov v zdravotníctve priniesla len korupčné kauzy, návrh posielať lekárov do basy a teraz vracia papierové recepty,“ kritizoval Branislav Gröhling.

Každý piaty recept na liek od 1. januára 2025 nebude možné vypísať na diaľku.

Podľa tieňového ministra zdravotníctva za SaS Tomáša Szalaya ide o obrovské zlyhanie vláda.

„Lebo jej ide v prvom rade o seba, nie o nás, občanov tejto krajiny, o pacientov. Nejde im ani o ambulantných lekárov, ktorí na toto doplatia. Je potrebné konať, a to konať rýchlo,“ povedal.

Strana SaS navrhuje tri riešenia, ako zo situácie von.

„Čo najrýchlejšie sa opraví chyba v zákone. Keď bolo treba prepúšťať svojich ľudí, znižovať im tresty, nebol problém ísť do skrátených legislatívnych konaní. Teraz sa prešľapuje na mieste,“ povedal.

Vládu vyzval, aby čím skôr zákon opravila v skrátenom legislatívnom konaní.

Druhým riešením je podľa SaS zabezpečiť, aby boli lieky, ktoré dnes nie sú preplácané, hradené z verejného zdravotného poistenia.

„Napríklad na tri mesiace, povedzme vo výške jedného centu za liek. Celkový dopad na zdravotníctvo by bol 100-tisíc eur, ale to je z celkového rozpočtu zdravotníctva zanedbateľné. Vyriešil by sa však problém, minimálne pre zmluvných lekárov, ktorí lieky predpisujú,“ vysvetlil poslanec Szalay.

Tretím riešením je podľa neho, aby lekáreň mohla vydať pacientovi liek na akomkoľvek papieri A5.

„Dnes lekárne pacientov vracajú späť, pretože na papieri chýba číslo vo farbe magenta U. Tak to uľahčíme lekárom, nerobme z toho byrokratické peklo,“ vysvetlil návrh.

Tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay očakáva v najbližších dňoch skutočný chaos.

„Všetci pocítia v plnej sile to, čo sa v národnej rade schválilo pred Vianocami. Vládny návrh zákona mal 76 strán, pozmeňovacie návrhy mali 86 strán, takže boli dlhšie ako samotný zákon. V priebehu 24 hodín sme sa mali rozhodnúť, či sa to hlasovať alebo nie. Nikto z opozície za návrh samozrejme nehlasoval. Nebolo v ľudských silách nielen to prečítať, nielen pochopiť to,“ uviedol na margo chaosu, ktorý vláda v parlamente vytvára.

Tomáš Szalay ako príklad lieku, po ktorého recept si od 1. januára 2025 musí prísť pacient osobne do ambulancie, uviedol Detralex. Ide o liek na chronickú bolesť unavených nôh. Lieky, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotníctva, ale viazané na recept je viacero – užívajú ich pacienti s úzkosťami aj astmatici.

„Už dnes patrí Slovensko ku krajinám s najväčším počtom návštev lekára za rok. Je to v priemere 12 za rok. Chceme, aby ich bolo ešte viac?“ pýtal sa Tomáš Szalay.

Nepohodlie pre pacientov a nestíhanie kapacít ambulancií, ktoré budú musieť vypisovať v roku 2025 papierové recepty, podľa Tomáša Szalay nie je jediným dôsledkom babráctva vlády.

„Keď sa budú recepty, ktoré si hradí pacient, predpisovať papierovo, takéto recepty sa nedostanú do elektronického zdravotníctva. Nikto o tom nebude vedieť. Lekáreň vydá liek, založí ho do archívu. Nikto ho nikdy neoskenuje a nepošle do elektronického zdravotníctva. Nemá prečo,“ vysvetlil.

Podľa poslanca Szalaya stratíme informáciu o tom, aký pacient užíva aké lieky. Ani lekári nebudú mať informácie o všetkých liekoch, ktoré pacient užíva, a tým pádom im môžu uniknúť kontraindikácie.

„Pri liekoch ako lexaurin, hrozí aj zneužívanie, pretože lekár si nebude môcť v databáze overiť, či pacientovi nebol včera, predvčerom alebo pred týždňom predpísaný jeden alebo 50 lexaurinov,“ vysvetľoval.

„Hlavný návrh riešenia, s ktorým prichádzame je, že táto vláda musí skončiť. Budeme našich partnerov žiadať o to, aby sme išli do vyslovenia nedôvery vláde. Nevidím dôvod na vyčkávanie. Nevidím dôvod na to, aby sme vláde dávali nejaký čas na to, aby niečo ďalšie sfušovala,“ uzavrel Branislav Gröhling.


Celý záznam si môžete pozrieť na Facebooku.

Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *