Spravodlivo meníme systém, čím zefektívnime podporu v regiónoch, ktoré ju najviac potrebujú.
Vládny kabinet schválil Návrh zákona o podpore prioritných okresov, čím meníme Zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Na tieto okresy už nebudeme nazerať cez jediný ukazovateľ, ktorým je evidovaná miera nezamestnanosti. Tento jeden pohľad sa ukázal ako nepostačujúci, a preto zavádzame 10 ukazovateľov, ktorými nastavujeme komplexné a spravodlivé hodnotenie.
Zmena zákona z dielne rezortu investícií a regionálneho rozvoja bola nevyhnutná, pričom vychádza z aplikačnej praxe pri poskytovaní regionálneho príspevku najmenej rozvinutým okresom na Slovensku. Po novom budú tieto okresy považované za prioritné a podpora bude spravodlivejšia a efektívnejšia.
„Zavádzame komplexný a celistvý pohľad, ktorý je zásadný pri posudzovaní regionálneho rozvoja. Ďalšími ukazovateľmi budú napr. disponibilné kapacity škôl a zariadení pre seniorov, počet ľudí odkázaných od sociálnych dávok, či pripojenosť ľudí na vodovody a kanalizácie,“ spresnil minister regionálneho rozvoja Richard Raši.
Tieto kritériá, ktoré vychádzajú zo sociálno-ekonomickej oblasti, demografickej situácie, z oblasti prístupu k verejnej infraštruktúre a základným službám, sú pri posudzovaní okresov kľúčové, keďže majú dopad na každodenný život ľudí.
„Po desiatich rokoch strhávame nálepku najmenej rozvinutých či najviac zaostalých okresov. Prechádzame na prioritné okresy, ktorým venujeme prioritnú pozornosť a prioritnú podporu. Zároveň k týmto okresom nebudú patriť tie, ktoré sú hodnotené iba podľa nezamestnanosti, ale na základe súboru viacerých ukazovateľov s výraznou výpovednou hodnotou,“ doplnil štátny tajomník Michal Kaliňák.
Odmietame kritiku poslankyne NR SR a predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej, ktorá hovorí, že nastavujeme umelé parametre a že zmena umožní ministerstvu určovať ukazovatele regionálneho rozvoja podľa vlastného uváženia.
„Zákon prešiel riadnym pripomienkovým konaním, bol odkomunikovaný s komunálnymi lídrami a prešiel aj Radou vlády pre regionálny rozvoj, orgánom, o ktorom Remišová ani nechyrovala,“ zdôraznil Michal Kaliňák.
Dodal, že o vzťahu pani Remišovej k regionálnemu rozvoju najviac vypovedajú slová jej bývalého štátneho tajomníka Vladimíra Ledeckého, ktorý povedal, že slovné spojenie regionálny rozvoj od nej za rok vo funkcii nepočul ani raz.
Autor: odbor komunikácie MIRRI SR.