Vyše 56 miliónov eur prinesie Košiciam štvrtinu tepla z obnoviteľných zdrojov.
Svinica-Ďurkov – Košice sa stanú priekopníkom vo využívaní jedného z najčistejších a najudržateľnejších zdrojov energie na Slovensku.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI SR) podpísalo zmluvu na realizáciu projektu s názvom „Využitie geotermálnej energie v Košickej kotline“, ktorý prinesie Košiciam a Košičanom štvrtinu tepla z obnoviteľných zdrojov. Projekt získal podporu vo výške 56,2 milióna eur z Fondu na spravodlivú transformáciu, ktorý je súčasťou eurofondov z Programu Slovensko a slúži na pomoc transformujúcim sa regiónom pri prechode k zelenšej ekonomike. Realizátorom projektu je MH Teplárenský holding, a. s., a partner GEOTERM KOŠICE, a. s.
Cieľom tejto významnej investície je využiť potenciál geotermálnej energie v regióne, a tým zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie v systéme centrálneho zásobovania teplom v meste Košice. Výsledkom bude ekologickejšie, stabilné a cenovo dostupnejšie vykurovanie pre domácnosti. Projekt výrazne prispeje k zníženiu emisií skleníkových plynov, čo zlepší kvalitu ovzdušia v Košickom kraji. Zníži sa tiež závislosť Slovenska od fosílnych palív.
„Tento areál je veľkým symbolom toho, že eurofondy majú zmysel a pomáhajú, dôkazom toho, že vieme využiť prírodný potenciál a je aj príkladom dobrej praxe, ktorá motivuje a inšpiruje. Treba otvorene povedať, že tento projekt je pre Slovensko celkovo mimoriadne dôležitý z viacerých dôvodov. MIRRI má vo svojej gescii medzivládne komisie a začiatkom budúceho roka schválime plán prác na budúci rok, pričom jedna z pracovných skupín sa bude venovať energetike a hospodárstvu, aby sme vedeli zadefinovať pozíciu Slovenska aj vo vzťahu k využívaniu geotermálnej energie a aby sme zistili, ako sú na tom okolité krajiny. Dôležité je to preto, aby sme sa vedeli s nimi spojiť a hlavne, aby sme mali silnú pozíciu pri vyjednávaní s Bruselom o novej eurofondovej obálke po roku 2027, kde chceme omnoho vyššie zastúpenie geotermálnej energie, ako je to v súčasnom programovom období,“ uviedol na tlačovej konferencii priamo pri geotermálnom vrte Svinica-Ďurkov štátny tajomník MIRRI SR Michal Kaliňák.
Táto investícia má význam nielen z environmentálneho, ale aj z ekonomického pohľadu, keďže podporí tvorbu pracovných miest a rozvoj lokálnej ekonomiky. Ceny tepla z geotermálnej energie navyše pomôžu bojovať proti energetickej chudobe, pretože pre konečných spotrebiteľov budú v porovnaní s plynom alebo uhlím stabilné.
„Teší ma, že v časoch, keď neutícha debata o rastúcich cenách energií, prinášame toto konkrétne a strategické riešenie. Verím, že geotermálny projekt v Košiciach bude inšpiráciou aj pre ďalšie regióny Slovenska, pretože naša krajina má v tejto oblasti obrovský, no stále nedostatočne využitý potenciál,“ poznamenal Kaliňák s tým, že sa môžeme tak priblížiť ku geotermálnym priekopníkom, ako je napríklad Island a posilniť energetickú sebestačnosť Slovenska.
„V tomto projekte sa desiatky rokov čakalo na rozhýbanie všetkých možných štruktúr a teplá voda z Ďurkova a zo Svinice už mohla ľuďom pomáhať, len doteraz nebola vôľa. No som veľmi rád, že sa to teraz, keď je na čele MIRRI SR Richard Raši, pohlo dopredu. Je to regionálne veľmi podstatná vec. Obnoviteľné zdroje energie sú kľúčové na to, aby sme sa odstrihávali od fosílnych palív z iných krajín, je to otázka energetickej bezpečnosti, energetickej stability, ale aj toho, koľko ľudia za energie, v tomto prípade za teplo, budú platiť. Výsledkom bude čistejšie životné prostredie, napĺňa sa tým dekarbonizačný charakter lokálnej energetiky a má to výrazný vplyv na cenu tepla pre domácnosti,“ skonštatoval poslanec Národnej rady SR za Hlas Igor Šimko.
Plánovaná dĺžka realizácie projektu je 43 mesiacov. Spustí sa už v januári 2025, kedy partner projektu GEOTERM KOŠICE, a. s. začne s realizáciou 3 nových geotermálnych vrtov k už existujúcim trom vrtom v geotermálnom stredisku Svinica-Ďurkov. Po ich sprevádzkovaní dôjde k navýšeniu inštalovaného tepelného výkonu strediska na 30 MWt (megawat tepelnej energie), čo umožní výrobu približne 180 GWh (gigawat hodiny) tepla ročne.
„Tento objem pokryje štvrtinu celkovej dodávky energie do košickej teplárne, pričom podiel obnoviteľných zdrojov vo výrobe tepla stúpne na 42 %. Tepelný privádzač je nadimenzovaný tak, aby sa v ďalších etapách popri ňom mohli dobudovať ďalšie strediská,“ informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MH Teplárenský holding, a.s Miroslav Kavuľa.
Predpokladaný koniec realizácie projektu sa očakáva v júli 2028, kedy prijímateľ MH Teplárenský holding, a. s. ukončí výstavbu výmenníkovej stanice a teplovodu o dĺžke 15 km medzi geotermálnym zdrojom pri Svinici a košickou teplárňou.
Autor: odbor komunikácie MIRRI SR.