Kategórie
Tlačové správy

Vláda musí priniesť skutočné riešenia

Rukojemnícky zákon zneisťuje pacientov.

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) kritizuje vládu za pretrvávajúci chaos v parlamente a v zdravotníctve. Podľa tieňového ministra strany Tomáša Szalaya je zákon, ktorý núti lekárov prísť do práce, signálom, že je vláda pripravená nedohodnúť sa, čo zneisťuje pacientov.

Predseda SaS Branislav Gröhling kritizoval zaradenie rukojmeníckeho zákona na rokovanie parlamentu. Koalícii sa to podarilo veľmi tesnou väčšinou v deň, keď mala národná rada znovu problémy s uznášaniaschopnosťou.

„Opäť sme svedkami chaosu v parlamente. Traja vzbú­ren­ci zo strany Hlas zablokovali parlament. Už ani nevieme spočítať koľkokrát bol parlament takto zablokovaný. Premiér Fico mi nedávno odkazoval, že mu prechádzajú zákony. Čo z toho, čo prešlo, reálne pomohlo ľuďom? Čo znížilo ceny potravín či energií? Absolútne nič,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling.

Podľa Gröhlinga odkázali poslanci koalície lekárom, že vláda je pripravená poslať ich do väzenia, ak budú na­ďa­lej protestovať proti jej krokom.

„Na príkaz Roberta Fica schválili koaliční poslanci pred rokom, že je úplne normálne kradnúť. Dnes odkazujú lekárom, že ak neprídu do práce, tak ich čaká rok basy,“ povedal.

„Zaujímalo by ma, čo by robil taký Šutaj Eštok, keby sa tento zákon vzťahoval aj na neho. Veď on nebol v práci v nedeľu, keď rokovala vláda. Bol si užiť formulu v Abú Dabí za 30 000 eur. Podľa logiky tohto zákona by mal Eštok skončiť v base, pretože neprišiel do práce,“ dodal predseda SaS.

Líder SaS opäť apeloval na koaličných poslancov, aby za rukojemnícky zákon nehlasovali.

„Ak vedia zablokovať parlament kvôli zákonu o športe, tak by mali zablokovať parlament aj kvôli tejto šikane a represii lekárov,“ povedal B. Gröhling.

Tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay si myslí, že zákon, ktorým vláda rieši krízu v zdravotníctve, prehĺbi nedôveru a frustráciu lekárov.

„Do konca roka máme ešte tri týždne. Ešte sa dalo rokovať. Nebolo potrebné vyťahovať najvyšší kaliber, teda násilie na svojich občanoch, aby chodili do práce. Lenže vláda má toľko arogancie, že je pripravená nedohodnúť sa. Tento signál zneisťuje pacientov,“ povedal s tým, že nevieme, čo bude po 1. januári.

„Majú ísť pacienti na svoje predoperačné vyšetrenie? Majú prísť na svoju plánovanú operáciu? Prídu do služ­by lekári alebo neprídu? Na tieto otázky nemáme od­po­veď,“ pýtal sa Szalay za pacientov.

„Pred dvomi rokmi, keď vláda riešila podobnú situáciu, Robert Fico tvrdil, že zdravotníctvo musí byť pre­miér­ska téma. Dnes je pri moci a mlčí. Hovorí, že je to prob­lém Hlasu, politického partnera, ktorého nemajú veľmi radi, a dáva im to vyžrať. Kde sú v tomto celom pa­cien­ti? Pacient dopláca na to, že sa Smer s Hlasom nevedia dohodnúť,“ povedal T. Szalay.

Apeloval na obe strany, aby prišli k dohode.

„Neodkladajte to, nenaťahujte to. Prečo sa nerokuje dňom aj nocou ako za Ivety Radičovej? Minister je dnes zaneprázdnený v parlamente, pán Visolajský zas nemá čas rokovať zajtra. Ako je toto možné?“ pýtal sa tímlíder SaS pre zdravotníctvo.

„Nezastávame sa vlády, nezastávame sa odborárov, zastávame sa pacienta. A zastávame sa slobody. Ak niekto nie je spokojný vo svojom zamestnaní, mal by mať možnosť odísť,“ povedala Janka Bittó Cigániková.

Kritizovala vládu za to, že dala zbraň do ruky odborárom, ktorí prišli aj dnes s 19-timi novými požiadavkami.

„Výsledkom je, že pacienti cítia neistotu. Preto dlhodobo voláme po tom, aby našlo ministerstvo skutočné rie­še­nia, nie vydieračský zákon. To nie je riešenie,“ uzavrela poslankyňa.


Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť na Facebooku.

Autorka: Veronika Cosculluela, tlačové SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *