Jazero Veľký Draždiak patrí k Petržalke. Verejná diskusia o využívaní verejných priestorov je vždy dôležitá, no v technicky a manažérsky náročných otázkach zároveň očakávame, že zodpovedné, transparentné a odborne podložené rozhodnutie urobí vedenie mestskej časti, za čo je platené z daní nás všetkých a neprehodí svoju manažérsku zodpovednosť na bežných obyvateľov.
Bratislava-Petržalka – Okolie jazera Veľký Draždiak i samotné jazero je pre Petržalčanov symbolom oddychu a zábavy a rovnako to tak je aj u mnohých obyvateľov ostatných bratislavských mestských častí. Mnohí z nás chodia k Draždiaku pravidelne. Sami, s deťmi, či s priateľmi.
Je to miesto zábavy, oddychu i miesto, kde sa dokážeme odreagovať od každodenných pracovných povinností a načerpať pozitívnu energiu. Aj z tohto dôvodu sa obyvatelia Petržalky silne zaujímajú o zmeny v jeho okolí. Tých zmien sme ako poslanci Petržalky s vedením mestskej časti a magistrátom za ostatnú dobu vykonali viacero. Môžeme spomenúť revitalizáciu brehov, postupnú premenu okolitých lesov na kvalitný lesopark, ako aj osvetlenie chodníka smerujúceho k Draždiaku.
Uvedené skutočnosti ukazujú, prečo ako poslanci vždy radi podporíme zmysluplné zámery smerujúce k vyššej kvalite verejného priestoru. Myšlienka odstránenia nadzemného vedenia vysokého napätia, ktoré vedie priamo ponad hladinu jazera Veľký Draždiak je témou, ktorá sa v Petržalke diskutovala už dávno pred tým, než sme sa ujali našich verejných funkcií. Obyvatelia o riešení počuli síce pred voľbami od rôznych kandidátov často, no teraz sa črtá možnosť, ktorá je realistická. Zároveň si netreba robiť ilúzie – finančná náročnosť takejto prekládky je totiž vysoká. Prvotné odhady vedenia mestskej časti hovoria o sume prekračujúcej 4,5 miliónov eur. Vedenie pri tom tvrdí, že na túto sumu by sa skladala mestská časť, magistrát a aj súkromné subjekty. Problémom však je, že vedenie nepredstavilo žiadny podrobný plán, žiadnu podrobnú analýzu, ba ani relevantnú projektovú dokumentáciu. I preto sa obávame, že konečný účet za takúto prekládku môže byť ďaleko vyšší. Zároveň nás tlačí čas, pretože vlastník tejto infraštruktúry počíta s realizáciou zmien, ktoré otvárajú aj možnosť prekládky, už v jari budúceho roka.
Na najbližšom decembrovom zastupiteľstve máme ako poslanci rozhodnúť o tom, či sa v našej mestskej časti má uskutočniť miestne referendum, v ktorom by sa obyvatelia Petržalky rozhodovali o tom, či takúto prekládku chcú, alebo nechcú. Problémom prekládky však nie je absentujúce referendum, problém je absentujúci projekt mestskej časti a jeho finančné zabezpečenie. Aj preto sme presvedčení, že v prípade avizovaného referenda ide iba o politikárčenie vedenia mestskej časti, ktoré chce svoju manažérsku povinnosť prehodiť na obyvateľov. Ide totiž nielen o to, že prekládka vysokého napätia a s tým súvisiace činnosti i následky sú náročnou technicky odbornou témou, ktorú je potrebné rozhodnúť odborne a nie populisticky. Problémom je aj to, že vedenie mestskej časti nepriznáva, že nie je v rokovaní s magistrátom vo veci spolufinancovania takejto prekládky. Nehovorí tiež nahlas o tom, že niektoré iné bratislavské mestské časti si už miestne referendum v iných otázkach vyskúšali a nikdy neboli tieto pokusy úspešné. Zároveň platí, že ani organizácia referenda v tak veľkej časti, ako je Petržalka, nie je lacná. Jeho organizácia by totiž stála našu mestskú časť odhadom viac než 100 tisíc eur. Ak máme voľné takéto finančné prostriedky a nevieme, čo s nimi, použime ich napríklad na podporu športových klubov, klubov dôchodcov, alebo iných neziskoviek, ktoré svojimi aktivitami slúžia našim obyvateľom a uľavme im napríklad od účinkov transakčnej dane a ďalších opatrení z konsolidačného balíka, ktoré ich naplno zasiahnu na budúci rok. My sme pripravení podporiť projekt prekládky aj bez referenda, jedinou našou podmienkou je však realistický projekt mestskej časti a jeho finančné zabezpečenie, čo doteraz nikto z nás nevidel.
Odmietame podporovať populistické nástroje, len preto, že niekto nechce prebrať za svoje rozhodnutie zodpovednosť. Za náš klub môžeme potvrdiť, že sme pripravení podporiť rozhodnutie vedenia mestskej časti vo veci tejto prekládky a ak sa chce vedenie mestskej časti poradiť s obyvateľmi, má na to lacjnejšie nástroje, vrátane prieskumov verejnej mienky a ďalších tematicky zameraných stretnutí. Zároveň vyzývame vedenie mestskej časti, aby jasne povedalo, odkiaľ chce vziať prostriedky na takúto finančne náročnú operáciu. Lebo to je teraz jedna z kľúčových otázok, ak na budúci rok chceme pokračovať vo zveľaďovaní všetkých lokalít v našej mestskej časti.
„Verejnú diskusiu ako poslanci podporujeme, no v prvom rade požadujeme zodpovedné a odborne podložené rozhodovanie zo strany vedenia mestskej časti založené na konkrétnych údajoch, a to s cieľom efektívneho vynakladania verejných prostriedkov. Zároveň sa dištancujeme od politikárčenia a detinského prehadzovania zodpovednosti na bežných obyvateľov,“ uzavrel Pavol Škápik predseda klubu Team Bratislava a PS.
Veľký Draždiak je srdcom Petržalky, čo si uvedomujeme všetci. Preto každé zlepšenie a vytvorenie kvalitnejšieho verejného priestoru slúžiaceho našim obyvateľom je nielen náš cieľ, ale aj smerodatnou víziou pre takéto lokality. Čo ako poslanci Teamu Bratislava a Progresívneho Slovenska môžeme prisľúbiť je to, že nikdy nebudeme súhlasiť, aby bol vstup do tejto krásnej lokality spoplatnený, pretože ide o lokalitu, ktorá má byť pre všetkých otvorená. Týmto reagujeme na jednu z obáv vyjadrenú na verejných prerokovaniach či v rámci diskusných komentárov na sociálnych sieťach a k tomuto záväzku sa radi hlásime.
Do redakcie zaslal: Pavol Škápik.