Kategórie
Tlačové správy

Parlament musí odsúdiť násilie na ženách a vláda zaviesť zmeny na ich ochranu, predkladáme uznesenie

Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita (SaS) k násiliu páchanému na ženách.

Poslankyne NR SR Martina Bajo Holečková (ne­za­ra­de­ná), Mária Kolíková a Vla­di­mí­ra Mar­cin­ko­vá (obe SaS) navrhujú uzne­se­nie, ktorým by parlament odsúdil násilie na ženách a zaviazal sa k prijímaniu opatrení na zvýšenie ochrany obetí. Zároveň vyzývajú poslan­cov, aby sa voči ženám správali s rešpektom a zdržali sa hanlivých či znevažujúcich vyjadrení.

Martina Bajo Holečková upozornila, že násilie na ženách je vážnym celosvetovým problémom.

„Podľa OSN je každých 10 minút zavraždená jedna žena svojim partnerom alebo manželom. Len za posledný rok bolo takto zavraždených viac ako 50 000 žien na celom svete. Násilie a zneužívanie podľa štatistík postihuje jednu z troch žien na celom svete. Viac ako 20 % zo všetkých žien zažilo fyzické násilie a viac ako 7 % žien sa stalo obeťou sexuálneho násilia. Toto sú strašné čísla, musíme si konečne prestať zakrývať oči pred násilím páchaným na ženách. Neviem si pred­sta­viť, ako by sa poslanci a poslankyne Národnej rady dokázali čestne pozrieť do očí všetkým obetiam násilia, ak by naše uznesenie nepodporili. Chcem preto veriť, že za naše uznesenie zahlasujú všetci prítomní poslanci a poslankyne, a dokážeme spoločne odsúdiť násilie páchané na ženách,” hovorí Bajo Holečková.

Mária Kolíková zdôraznila potrebu zmeny legislatívy.

„Slovensko musí byť krajinou, ktorá chráni ženy a dievčatá pred násilím. Potrebujeme upraviť trestný zákon a poriadok tak, aby páchatelia čelili primeraným trestom. Pravidlá pre stíhanie páchateľov, ako ich máme dnes nastavené, sú nedostatočné,“ povedala.

Ministra spravodlivosti vyzvala, aby sa prestal venovať ochrane svojich ľudí pred zodpovednosťou za zločiny.

„Namiesto toho by mal zabezpečiť ochranu nás všet­kých – najmä žien a dievčat. Má na stole právnu úpravu, ktorá nastavuje pravidlá tak, aby bolo možné páchateľa včas postaviť pred súd. Zároveň by táto úprava zabezpečila, že obete nebudú opakovane nútené vypovedať,“ vyhlásila Kolíková.

Upozornila tiež na fakt, že Slovensko stále neprijalo modernú definíciu znásilnenia.

„Napríklad skutok, pri ktorom žena počas znásilnenia nekládla aktívny odpor, stále nie je považovaný za trestný čin. Existuje mnoho prípadov, keď žena ‚zamrzne‘ a nie je schopná aktívne sa brániť, no je zjavné, že nedala súhlas na žiadnu sexuálnu aktivitu. Takéto prípady stále nie sú trestnými činmi, hoci spoločenský konsenzus jasne hovorí, že by nimi mali byť. Je hanbou, že v krajine máme centrá pomoci pre ženy, ktoré zažili násilie, ale systém, ktorý by ich skutočne chránil, stále nie je zavedený,“ zdôraznila Kolíková.

Ďalšou veľkou hanbou ministra spravodlivosti podľa Kolíkovej je práve situácia s centrami, ktoré majú ženám pomáhať.

„Kvôli krokom ministra spravodlivosti krajské centrá pomoci pre ženy, ktoré zažili násilie, nevedia, kedy a či dostanú peniaze na budúci rok. Toto je vizitka súčasnej vlády, ktorá rieši seba a osudy ľudí, žien a dievčat sú im vzdialené,“ podotkla.

Vladimíra Marcinková vyzvala na celoročnú pozornosť tejto téme.

„Násilie na ženách nemôže byť témou iba dnes. Prajem si, aby sme neignorovali utrpenie, keď vidíme susedu s dobitou tvárou, aby sme zasiahli pri sexuálnom ob­ťa­žo­va­ní kolegyne, aby vulgárne útoky poslancov na ko­le­gy­ne boli jednoznačne odsúdené. Žijeme v spoločnosti, kde sa násilie zľahčuje a obete miesto pomoci zažívajú výsmech. Prosím, neodvracajme pohľad od ich bolesti. Tým ju nezmiernime,“ povedala Marcinková.


Celú tlačovú besedu nájdete na Facebooku.

Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *