Dnes čelia ich pomste. Postavme sa opäť za nich.
Odvážni policajti sú už druhý rok mimo služby v podstate domácom väzení.
Financie z minuloročnej výzvy, ktorú naštartoval nahnevaný občan, pomohli vyšetrovateľom a ich rodinám zvládnuť rok izolácie po praktickej ale aj psychickej stránke. Avšak tieto peniaze sa už vyčerpali a postavenie mimo služby rozhodnutím ministra naďalej trvá. Znamená to, že vyšetrovatelia stále nemôžu chodiť do práce, majú znížený plat, musia sa v služobnom čase zdržiavať doma po celý čas a nemôžu sa ani inde zamestnať či podnikať. A preto potrebujú našu podporu aj naďalej.
Ján Čurilla, Pavol Ďurka a ich kolegovia zasvätili celý svoj život boju proti korupcii a organizovanému zločinu. Rozložili mnohé nebezpečné zločinecké skupiny ako piťovci, sýkorovci, či takáčovci.
Počas svojej práce čelili neustálemu ohrozeniu života – museli chodiť ozbrojení, pod ochranou a niekoľkokrát sa stali cieľom zastrašovania či diskreditačných kampaní. Napriek tomu sa nevzdali a bojovali ďalej. Postupne sa dostali až k odhaleniu prepojení medzi politikmi a mafiou, čo vyústilo do zatýkania vysokých štátnych činiteľov, ktorým ich práca narušila pohodlie. A tak sa začali brániť a mstiť tým najhrubším spôsobom.
Namiesto ocenenia ich odvahy čelia títo odvážni policajti už druhý rok bezprecedentným útokom, ktoré sa stále stupňujú. V úmysle donútiť ich opustiť svoje zamestnanie a finančne ich zruinovať boli postavení mimo služby. Vládna moc chce takto varovať ostatných čestných policajtov, aby sa už nikdy nesnažili objasniť trestnú činnosť „našich ľudí“. Predstavitelia tohto štátu, podozriví z rozsiahlej korupčnej trestnej činnosti a spolupráce s organizovaným zločinom neváhajú v boji proti týmto policajtom zneužívať aj tajné služby, ktoré majú stále pod kontrolou. Práve preto dnes vyšetrovatelia potrebujú našu podporu. Sú to ľudia, ktorí riskovali kariéry, osobnú bezpečnosť a životy svojich rodín, aby chránili verejnosť a bojovali za právny štát.
Vláda svoj boj voči vyšetrovateľom opiera o vykonštruované obvinenia
Krajský súd v Bratislave však konštatoval, že ich stíhanie je nezákonné. Dodnes sa nepotvrdila žiadna manipulácia svedkov, práve naopak, súdy vo veciach, ktoré vyšetrovala pracovná skupina „Očistec“ odsúdili viac ako 40 osôb, nikto nebol zatiaľ oslobodený spod obžaloby a ani jeden súd dodnes nekonštatoval nedôveryhodnosť výpovedí svedkov, nazývaných aj ako „kajúcnici“.
Taktiež kvôli strachu z odsúdenia v kauze „Očistec“ sa neštítili obviniť aj dozorového prokurátora Michala Šúreka, ktorý danú kauzu žaloval pred súdom a nebol ochotný skloniť hlavu pred vyhrážkami a útokmi „mocných“ podozrivých v predmetnej kauze. Tohto statočného prokurátora, ktorý dal v roku 2020 zadržať a napokon aj dosiahol odsúdenie bývalého špeciálneho prokurátora Kováčika, nakoniec taktiež postavili mimo služby, čím sa ho snažia finančne zruinovať a donútiť ho zmeniť zamestnanie, aby už nikdy nemohol byť činný ako prokurátor, či už v kauze „Očistec“, ale aj v mnohých ďalších kauzách, v ktorých vykonával dozor, a svojou poctivou prácou znepríjemňoval život „našich ľudí“.
Rovnako bol mimo služby postavený aj Martin Juhás. Tomuto čestnému policajtovi sa pomstili len za to, že po získaní nezvratných dôkazov o prepojení „mocných“ ľudí s oligarchami a o ich snahe o manipulovanie citlivých káuz tieto informácie poslušne neschoval pod koberec ako bolo do vtedy zvykom, ale poskytol ich príslušným orgánom za účelom ich preverenia a vyvodenia zodpovednosti. Zákonnosť získania týchto dôkazov (nahrávky z chaty v Čifároch) a ich použiteľnosť potvrdil Najvyšší súd SR.
Podporme ich spoločne
Financie z minuloročnej výzvy, ktorú naštartoval nahnevaný občan, sú po roku vyčerpané. Pomohli vyšetrovateľom a ich rodinám zvládnuť rok izolácie po praktickej ale aj psychickej stránke.
Aby sme ich mohli podporovať aj naďalej a rozšíriť pomoc aj pre ďalších dvoch policajtov a ich rodiny, budeme potrebovať minimálne 150 000 eur.
Autor: Donio.
Viac sa dočítate v článku na stránke fundraisingovej platformy Donio.
Čo je to Donio?
Donio je miesto, kde každý má možnosť jednoducho získať financie na zmenu svojho príbehu alebo na ňu iným prispieť. Zakladateľom vždy odovzdávame 100 % získanej sumy.