Dve hromadne pripomienky.
Vážení priatelia slovenskej prírody.
Prišiel čas, keď sa opäť musíme zaktivizovať.
Ministerstvo životného prostredia v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva sa rozhodlo, že zruší celoročnú ochranu vlka. Deje sa tak napriek tomu, že vlk neohrozuje ľudí ani ich majetok. Výnimkou sú škody na hospodárskych zvieratách, ktoré ale každoročne klesajú, takmer priamo úmerne so zvyšovaním ochrany vlka.
Na druhej strane je vlk významným likvidátorom premnoženej raticovej zveri, pomáha likvidovať besnotu a klasický mor ošípaných. Okrem toho, ostatné genetické dáta ukazujú, že efektívna veľkosť karpatskej populácie vlka je len okolo 50 jedincov. To znamená, že pri určenej kvóte na odstrel 74 jedincov môže dôjsť k likvidácii karpatskej populácie a nasunutiu nížinnej populácie vlka.
Súčasne so zrušením celoročnej ochrany vlka je súčasťou pripravovanej vyhlášky aj zníženie spoločenskej hodnoty vlkov, medveďov a bobrov. Ministerstvo životného prostredia SR tak zámerne a významne zvyšuje riziko ich úmyselného poškodzovania, usmrcovania, či nepovoleného nakladania s nimi.
Prosím, podpíšte a šírte obidve hromadné pripomienky. Umožní nám to bojovať za naše zvieratá priamo rokovaním na pôde obidvoch ministerstiev.
Termín je do 25. 11. 2024.
Hromadná pripomienka k vyhláške ministerstva životného prostredia
Hromadná pripomienka k vyhláške ministerstva pôdohospodárstva
Po prerokovaní hromadných pripomienok (pravdepodobne začiatkom decembra) pripravujeme ďalšie kroky, o ktorých vás budeme včas informovať. Pri negatívnych stanoviskách ministerstiev napadneme túto legislatívu na našich aj medzinárodných súdoch.
Ak sa chcete dozvedieť viac o probléme, navštívte stránku Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Nájdete tam najnovšie legislatívne dokumenty, odborné štúdie, ale aj historický vývin ochrany vlka na Slovensku.
Ďakujem, že nám pomáhate a podporujete nás.
Autor: Juraj Lukáč, Lesoochranárske zoskupenie VLK.