Kategórie
Tlačové správy

Slovensko-česká medzivládna komisia má jasnú predstavu o spolupráci na rozvoji prihraničia

Kysuce sa dnes stali centrom medzivládneho diania.

MIRRI SR

Čadca – V Čadci sa konalo zasadnutie Slo­ven­sko-českej me­dzi­vlád­nej ko­mi­sie pre cez­hra­ničnú spo­lu­prácu, ktorú viedol štátny ta­jom­ník Mi­nis­ter­stva inves­tí­cií, re­gio­nál­ne­ho roz­vo­ja a in­for­ma­ti­zá­cie SR (MIRRI SR) Michal Kaliňák.

Na rokovaní nechýbali ani zástupcovia viacerých ministerstiev, prihraničných krajov, veľ­vysla­nec­tiev oboch krajín, aj členovia Hasičského a záchran­ného zboru zo Slo­ven­ska a Česka. Diskutovali o prioritách v oblasti regionálneho rozvoja, dopravy, životného prostredia, sociálnej politiky či zdra­vot­nej sta­rostli­vosti.

„Dobrí susedia spolupracujú a ešte lepší si pomáhajú. Dôkazom toho je cezhraničná spolupráca Slovenska s Českom. Je dôležité, aby naše spoločné úsilie prinášalo konkrétne výsledky, ktoré pocítia ľudia žijúci v prihraničných oblastiach. Naším cieľom je nielen rozvíjať regióny, ale aj posilniť vzájomné vzťahy a podporiť spoločné projekty,“ povedal štátny tajomník Michal Kaliňák, predseda slovenskej časti komisie.

Počas dnešného zasadnutia Slovensko-českej medzi­vlád­nej ko­mi­sie pre cez­hra­ničnú spo­lu­prá­cu sa disku­to­va­lo o stra­te­gic­kých oblastiach, ktoré sú kľúčové pre ďalší rozvoj prihraničia. V oblasti dopravy je potrebné zabezpečiť modernizáciu kľúčových dopravných prepojení a plánovať nové projekty tak, aby boli ekologické, tech­no­lo­gicky pokro­čilé a aby mobilita ľudí a tovarov medzi Slo­ven­skom a Českom bola bez­problé­mo­vá.

„Pokračovať budeme aj v diskusii o potrebe prechodu sanitiek medzi oboma krajinami. V súčasnosti prebiehajú rokovania, ktoré sa nachádzajú vo fáze finalizácie. Rovnako dôležitá je aj problematika e-receptov, ktorú je potrebné riešiť v rámci našej ďalšej spolupráce,“ doplnil Michal Kaliňák.

Diskusia sa tiež zamerala na otázky regionálneho rozvoja v prihraničných oblastiach. Dôležitá bude spolupráca miestnych samospráv, hospodárska spolupráca či podpora cestovného ruchu, ktorá je kľúčová pre ekonomický rast a za­mestna­nosť v týchto oblastiach. K rozvoju miestnych kapacít a zlep­še­niu kvality vzdelávania môže prispieť spolupráca medzi školami a uni­ver­zi­ta­mi.

Pripravenosť na krízové situácie v súvislosti so zvy­šu­jú­cou sa frekvenciou prírodných katastrof zlepšia spoločné cvičenia a školenia pre záchranné zložky. Koordinácia a pri­pra­ve­nosť na takéto situácie je ne­vy­hnut­nosťou. V otázkach civilnej ochrany pomôže využitie euro­fondov a vý­ziev MIRRI SR.

Na zasadnutí zaznela aj zhoda o potrebe reorganizácie pracovných skupín medzivládnej komisie, ktoré zabezpečia lepšiu koordináciu aktivít a monitorovanie pokroku.

„Je dôležité, aby pracovné skupiny neboli len formálne, ale aby naozaj prinášali konkrétne výsledky. Transparentnosť a efektívnosť ich práce sú kľúčové,“ povedal Michal Kaliňák.

Budovanie cezhraničných funkčných území, koncepčná spolupráca v agende Smart a vytvorenie plánu činnosti komisie na budúci rok budú ďalšími krokmi v rámci spolupráce.

„Máme užitočný obsah, ktorému budeme venovať výraznú pozornosť počas budúceho roka,“ konštatoval štátny tajomník Kaliňák.

A ďalej doplnil: „Naše prihraničné regióny majú obrovský potenciál, ktorý môžeme plne využiť len cez koordinovanú spoluprácu. Práve na takýchto rokovaniach kladieme základy konkrétnych riešení, ktoré majú priamy dosah na kvalitu života ľudí.“

Ďalšie zasadnutie medzivládnej komisie sa uskutoční budúci rok v Česku.


Autor: MIRRI SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *