Šutaj Eštok vôbec nerozumie situácii, musí skončiť.
Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k téme policajného násilia voči zadržanému v Košiciach.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nevidí za incidentom na policajnej stanici v Košiciach zlyhanie jednotlivca, ale systému. Vysvetľovanie, ktoré predviedli na branno-bezpečnostnom výbore minister Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák, považujú poslanci Mária Kolíková a Juraj Krúpa za nepochopenie závažnosti situácie.
„Minister Šutaj Eštok spomenul niekoľko prípadov zlyhaní policajtov. Nepochopil však, že sú diametrálne odlišné od toho, ktorý sa stal v Košiciach. Teraz došlo k excesu zo strany príslušníka policajného zboru, ktorý počas služby zneužil svoje postavenie a použil brutalitu voči zadržanému a následkom toho zomrel človek. Je to zásadne iná situácia, ako prípady, ktoré nesúviseli so zákrokom a udiali sa mimo služby. Už len to, že tomuto minister nerozumie, je vážny dôvod na odstúpenie z funkcie,“ povedala Mária Kolíková.
Za druhý vážny problém označila nejasný postoj voči druhého príslušníkovi, ktorý bol pri zákroku.
„S poslancom Tiborom Gašparom sme sa zhodli, že tento príslušník nemá čo ďalej v službe robiť, pretože bol aktérom zásahu. Môžeme sa baviť o tom, v akej roli, ale bol v službe a videl druhého príslušníka policajného zboru, ako používa násilie, ako zneužíva svoje postavenie. Nezasiahol,“ opísala Kolíková situáciu, ktorú riešili poslanci na branno-bezpečnostnom výbore.
„Mal prísť jasný signál voči všetkým policajtom: ak ste priamo pri takomto incidente, musíte zasiahnuť. Ak nezasiahnete, porušujete svoju prísahu policajta. Toto sa nestalo. Je to veľmi vážne pochybenie ministra, a žiaľ, aj prezidenta policajného zboru,“ kritizovala Mária Kolíková.
„Snažia sa nám to predať ako individuálne zlyhanie, ktoré nejakým spôsobom vyšetria a zametú pod koberec. Dobre vieme, že sú to prípady, ktoré sa opakujú. Ide o špičku ľadovca. Som presvedčený, že sa bavíme o systémovej chybe,“ povedal poslanec SaS Juraj Krúpa.
„Policajti k obeti privolali záchranku, spísali zápis, že osoba pred nimi utekala a spadla. Až pitva ukázala, že človek zomrel na následky policajného násilia a bolo spustené vyšetrovanie. Koľko je takých prípadov v zbore, keď sa policajti kryjú pri násilí na zadržanom, obvinenom?“ pýtal sa.
„Som presvedčený, že keby nedošlo k úmrtiu tejto osoby o incidente by sme sa v živote nedozvedeli. Koľko je takýchto situácií zametených pod koberec. Zároveň sa pýtam, aké systémové zmeny sa budú robiť, aké riešenia,“ povedal Juraj Krúpa.
Podľa neho si minister Šutaj Eštok protirečil na tlačovej besede.
„Na výbore povedal, že pravidelnejšie psychologické previerky je komplikované robiť, keďže zbor má 20-tisíc príslušníkov. Masmédiám tvrdil, že práve psychologické previerky budú jedným zo systémových riešení. Nič konkrétne na stole nemajú. Máme systémový problém a nikto sa mu nechce venovať,“ povedal.
Jeden z dôvodov, prečo sa kompetentným do toho nechce je podľa Krúpa, že ak sa pristúpi k častejším previerkam, odradilo by to policajtov, ktorých je aj tak málo.
Za nárastom policajnej brutality je podľa Juraja Krúpu viacero faktorov.
„Krádeže sa stávajú bežnou vecou, ktorá zaťažuje policajný zbor viac a viac. Stúpajú štatistiky priestupkov, zároveň máme nízke počty policajtov, ktorí majú množstvo nadčasov a sú frustrovaní. Musia pravidelne vybiehať práve s podobným priestupkom, ako pri tejto obeti,“ vymenoval Krúpa.
Podľa Márie Kolíkovej by prospelo spoločenskej debate, ak by dnešný výbor nebol v neverejnom režime.
„To, že verejný nebol, vo mne samo o sebe vyvoláva pochybnosti, či je tu zo strany ministra vnútra naozaj záujem, aby o tejto veci bola verejnosť dostatočne informovaná a mám pochybnosti, či boli urobené všetky opatrenia, aby k takejto policajnej brutalite už nedochádzalo,“ uzavrela.
Celý brífing si môžete pozrieť na Facebooku.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.