Jedným z najrýchlejších a najjednoduchších spôsobov priblíženia zdravotných služieb bližšie k zákazníkovi je rozšírenie možnosti predaja liekov bez lekárskeho predpisu (OTC) na maloobchod a zároveň rozšírenie kompetencií lekární.
Z pohľadu otvorenosti predaja OTC liekov v Európe nepanujú jednotné pravidlá. Zhruba polovica krajín umožňuje predávať OTC lieky mimo lekárne za rôznych podmienok. Ich súčasťou je vždy zúžený zoznam OTC liekov a prípadné ďalšie podmienky (školenia, skladovacie podmienky…).
Argumentmi za liberalizáciu je vyššia dostupnosť, emancipácia pacienta, zníženie nákladov v systéme aj nákladov pre pacienta a odľahčenie ambulantných lekárov. Argumentmi proti sú najmä potenciálne nežiadúce účinky, či oneskorená diagnostika.
V Česku čiastočná liberalizácia predaja OTC nastala už v roku 1998, no prakticky sa naplno prejavila až od roku 2012. Aktuálne existuje zhruba 3 500 predajných miest „vyhradených liečivých prípravkov“. Za prísnych podmienok sú nimi nielen maloobchodné predajne, ale aj iné subjekty, vrátane zapojenia obcí.
Podiel OTC liekov na tržbách českých lekární sa zmenil len minimálne. Lekárenský trh sa tam však dynamicky vyvíja, zmeny v ostatných rokoch prináša online a ďalšie distribučné kanále. Tento vývoj prináša aj konflikty v rámci sektora.
S českým modelom liberalizovaného predaja OTC liekov je dlhodobá skúsenosť a je odladený. Vďaka podobnému prostrediu podporujeme jeho prenos na Slovensko.
Viac o tomto modeli predaja vybraných liekov, ako aj o súčasnom stave nezávislých lekární na Slovensku a možnej budúcnosti píšeme v novej publikácii INESS – Bližšie k zákazníkom: lekárne a maloobchod.
Autor: Martin Vlachynský, INESS.