Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k návrhu zákona na zrušenie transakčnej dane.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podala na novembrovú schôdzu parlamentu návrh zákona na zrušenie novozavedenej dane z finančných transakcií. Dôvodom je jej zásadný škodlivý vplyv pre slovenské podnikateľské prostredie. Navyše je tu vysoké riziko, že transakčná daň je v rozpore s európskym právom, a tým aj s Ústavou Slovenskej republiky.
Podpredseda SaS Marián Viskupič transakčnú daň dlhodobo kritizuje. Podľa neho nesplní účel, pre ktorý ju vláda zaviedla a postihne najmä malé firmy.
„Maximálna výška faktúry, ktorú postihnú tým najvyšším poplatkom 40 eur, je 10-tisíc eur. Každá vyššia faktúra je za rovnakých 40 eur,“ vysvetlil Viskupič.
Marián Viskupič hovorí, že transakčná daň zásadne viac postihuje dlhšie výrobné reťazce na Slovensku.
„Postihuje presne to, čo potrebujeme, aby sa chlieb piekol na Slovensku, zo slovenskej múky zo slovenského obilia so slovenským droždím. Čím viac sa toho vyrobí na Slovensku, tým viac sa produkt predraží. Vo výsledku sa predajca rozhodne kúpiť chlieb z Poľska a podporí tým konkurenciu z iných krajín. Transakčná daň je zlý nápad, nefunguje nikde v eurozóne,“ povedal.
„Táto daň prinesie firmám zvýšené náklady, ktoré sa premietnu do spotrebiteľských cien, čo zníži konkurencieschopnosť spoločností na Slovensku a zvýši administratívnu záťaž. Existuje vysoké dôvodné podozrenie, že táto daň je v rozpore s právom Európskej únie, čo sa týka voľného pohybu kapitálu, podpory podnikania a diskriminácie zahraničných bánk,“ uvádza sa v dôvodovej správe návrhu zákona SaS na zrušenie transakčne dane.
SaS kritizuje, že zákon, ktorým vláda transakčnú daň zaviedla, bol prijatý v skrátenom legislatívnom konaní.
„Neprebehlo k nemu riadne medzirezortné pripomienkové konanie, neuskutočnila sa ani žiadna diskusia s podnikateľskými združeniami a verejnosťou.“
Marián Viskupič dodal, že názov dane je navyše zavádzajúci.
„Ide skôr o daň z prevodu či z obratu, nevzťahuje sa na obchodovanie s finančnými nástrojmi, ktoré vykonávajú obchodníci s cennými papiermi, ako je v niektorých krajinách EÚ,“ píše sa v dôvodovej správe v návrhu SaS.
Autor: Tlačové oddelenie SaS.