Kategórie
Veda

Dážďovky ako potenciálni záchranári poľ­no­hospo­dár­skych pôd

Celosvetovo nízka kvalita poľ­no­hospo­dár­skych pôd môže byť zvý­še­ná orga­nic­ký­mi prí­dav­ka­mi. Ako zistili vedci z Bio­lo­gic­ké­ho centra AV ČR, pôde veľmi prospievajú dážďovky, ktoré dokážu zvyšovať pozitívne účinky ku­ku­rič­nej bio­masy a bio­uhlia na kva­li­tu pôdy.

Dážďovka
Dážďovka.

Dážďovky sú veľmi efektívne ako pri uvoľňovaní dostupných živín potrebných pre rastliny, tak pri sta­bi­li­zá­cii a dlho­do­bej­šom uchovaní organickej hmoty v pôde. Žiadúce teda je pod­po­ro­vať obnovu ich početností v poľ­no­hos­po­dár­skych pôdach.

Poľ­no­hospo­dár­ske pôdy sú celosvetovo v zlom stave, a to pre­do­všet­kým kvôli inten­zív­ne­mu spôsobu ob­hospo­da­ro­va­nia pôdy, ktorý vše­o­becne pôdy ochu­dob­ňuje o ži­viny, orga­nickú hmotu, ale tiež pôdne orga­nizmy. Ako orga­nická hmota, tak orga­nizmy sú pritom zásadné pre za­cho­va­nie úrod­nosti pôd, pôdne štruk­túry alebo zabrá­ne­nie erózii. V sú­čas­nosti teda do­chá­dza k od­klonu od in­ten­zív­ne­ho poľ­no­hospo­dár­stva a postup­nému zavedeniu postupov v súlade s eko­lo­gic­kým poľ­no­hospo­dár­stvom, ktoré pomáha postupne navracať pôdu do pô­vod­ného stavu, a teda šetrnými postupmi zvyšovať okrem iného i obsah pôdnej orga­nickej hmoty a po­čet­nosť pôdnych orga­nizmov.

Jedným z postupov ekologického poľ­no­hospo­dár­stva je využívanie organických prídavkov, vrátane pozberových zvyškov a ich produktov. V sú­čas­nosti je nanajvýš využívaná kukuričná bio­masa, ktorá býva na poli po zbere ponechaná a potom zaoraná do pôdy. Ďalším už pomerne bežne užívaným organickým prídavkom je biouhlie vyrobené z rastlinnej biomasy, zvyčajne tiež kukurice. Tieto prídavky sú následne v pôde využívané mikroorganizmami, ktoré z nich počas rozkladných procesov uvoľňujú živiny toľko potrebné pre plodiny, ale tiež ich ďalej premieňajú a stabilizujú, a teda umožnia uchovanie organickej hmoty v pôde po dlhšiu dobu. Okrem mikro­orga­nizmov je však pre uvoľnenie živín z organickej hmoty a jej následnú stabilizáciu dôležitá i prí­tomnosť pôdnej fauny. Predovšetkým dážďovky by v tomto ohľade mohli byť veľmi nápomocné, pretože zapravujú organickú hmotu do pôdy a predpokladá sa, že napomáhajú jej následnej premene do stabilných foriem. Doposiaľ však nebol potenciál pôdnej fauny dostatočne podporený kvantitatívnymi výsledkami.

V rámci výskumného programu Stratégie AV21 Potraviny pre budúcnosť výskumní pracovníci z Laboratória pôdnej organickej hmoty Ústavu pôdnej biológie a biogeochémie pod vedením Dr. Veroniky Jílkovej spolu so stre­do­škol­skými a vysokoškolskými študentmi usku­toč­ňu­jú aktuálnu a inovatívnu pilotnú štúdiu, zaoberajúcu sa prídavkami nových dosiaľ úplne ne­vyskú­ša­ných typov organických prídavkov do pôdy a ich potenciálom pre zachovanie zdravej pôdy. V päť­me­sač­nom laboratórnom mikro­koz­mickom pokuse sa zamerali konkrétne na prídavky kukuričnej biomasy a biouhlia do poľ­no­hospo­dár­skej pôdy a potenciálu dážďoviek pri uvoľnení dostupných živín a stabilizáciu organickej hmoty.

Kombinácia kukuričnej biomasy, biouhlia a dážďoviek sa ukázala byť veľmi efektívna ako pri uvoľňovaní dostupných živín, tak pri stabilizácii organickej hmoty v pôde. V prí­tom­nosti dážďoviek bola totiž organická hmota rozkladaná pomalšie, a teda uvoľňovala dostupné živiny postupne. To bolo zapríčinené predovšetkým tým, že bola organická hmota v pôde efektívnejšie sta­bi­li­zo­va­ná, a to väzbou na minerálne častice, ktorá zaisťuje časticiam organickej hmoty väčšiu ochranu proti rýchlemu rozkladu.

Pôdna fauna všeobecne a dážďovky obzvlášť sú negatívne ovplyvnené intenzívnym spôsobom hospodárenia na poľ­no­hospo­dár­skych pôdach. Pretože však hrajú významnú rolu ako pri uvoľňovaní živín z orga­nickej hmoty, tak pri jej stabilizácii, je žiadúce upozorňovať na ich potenciál pre zlepšenie kvality pôd a v poľ­no­hospo­dár­skych pôdach podporovať obnovu ich početností.


Autor: Akadémia vied ČR.

Zdroj: Žížaly jako potenciální záchranáři zemědělských půd.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *