Celosvetovo nízka kvalita poľnohospodárskych pôd môže byť zvýšená organickými prídavkami. Ako zistili vedci z Biologického centra AV ČR, pôde veľmi prospievajú dážďovky, ktoré dokážu zvyšovať pozitívne účinky kukuričnej biomasy a biouhlia na kvalitu pôdy.
Dážďovky sú veľmi efektívne ako pri uvoľňovaní dostupných živín potrebných pre rastliny, tak pri stabilizácii a dlhodobejšom uchovaní organickej hmoty v pôde. Žiadúce teda je podporovať obnovu ich početností v poľnohospodárskych pôdach.
Poľnohospodárske pôdy sú celosvetovo v zlom stave, a to predovšetkým kvôli intenzívnemu spôsobu obhospodarovania pôdy, ktorý všeobecne pôdy ochudobňuje o živiny, organickú hmotu, ale tiež pôdne organizmy. Ako organická hmota, tak organizmy sú pritom zásadné pre zachovanie úrodnosti pôd, pôdne štruktúry alebo zabránenie erózii. V súčasnosti teda dochádza k odklonu od intenzívneho poľnohospodárstva a postupnému zavedeniu postupov v súlade s ekologickým poľnohospodárstvom, ktoré pomáha postupne navracať pôdu do pôvodného stavu, a teda šetrnými postupmi zvyšovať okrem iného i obsah pôdnej organickej hmoty a početnosť pôdnych organizmov.
Jedným z postupov ekologického poľnohospodárstva je využívanie organických prídavkov, vrátane pozberových zvyškov a ich produktov. V súčasnosti je nanajvýš využívaná kukuričná biomasa, ktorá býva na poli po zbere ponechaná a potom zaoraná do pôdy. Ďalším už pomerne bežne užívaným organickým prídavkom je biouhlie vyrobené z rastlinnej biomasy, zvyčajne tiež kukurice. Tieto prídavky sú následne v pôde využívané mikroorganizmami, ktoré z nich počas rozkladných procesov uvoľňujú živiny toľko potrebné pre plodiny, ale tiež ich ďalej premieňajú a stabilizujú, a teda umožnia uchovanie organickej hmoty v pôde po dlhšiu dobu. Okrem mikroorganizmov je však pre uvoľnenie živín z organickej hmoty a jej následnú stabilizáciu dôležitá i prítomnosť pôdnej fauny. Predovšetkým dážďovky by v tomto ohľade mohli byť veľmi nápomocné, pretože zapravujú organickú hmotu do pôdy a predpokladá sa, že napomáhajú jej následnej premene do stabilných foriem. Doposiaľ však nebol potenciál pôdnej fauny dostatočne podporený kvantitatívnymi výsledkami.
V rámci výskumného programu Stratégie AV21 Potraviny pre budúcnosť výskumní pracovníci z Laboratória pôdnej organickej hmoty Ústavu pôdnej biológie a biogeochémie pod vedením Dr. Veroniky Jílkovej spolu so stredoškolskými a vysokoškolskými študentmi uskutočňujú aktuálnu a inovatívnu pilotnú štúdiu, zaoberajúcu sa prídavkami nových dosiaľ úplne nevyskúšaných typov organických prídavkov do pôdy a ich potenciálom pre zachovanie zdravej pôdy. V päťmesačnom laboratórnom mikrokozmickom pokuse sa zamerali konkrétne na prídavky kukuričnej biomasy a biouhlia do poľnohospodárskej pôdy a potenciálu dážďoviek pri uvoľnení dostupných živín a stabilizáciu organickej hmoty.
Kombinácia kukuričnej biomasy, biouhlia a dážďoviek sa ukázala byť veľmi efektívna ako pri uvoľňovaní dostupných živín, tak pri stabilizácii organickej hmoty v pôde. V prítomnosti dážďoviek bola totiž organická hmota rozkladaná pomalšie, a teda uvoľňovala dostupné živiny postupne. To bolo zapríčinené predovšetkým tým, že bola organická hmota v pôde efektívnejšie stabilizovaná, a to väzbou na minerálne častice, ktorá zaisťuje časticiam organickej hmoty väčšiu ochranu proti rýchlemu rozkladu.
Pôdna fauna všeobecne a dážďovky obzvlášť sú negatívne ovplyvnené intenzívnym spôsobom hospodárenia na poľnohospodárskych pôdach. Pretože však hrajú významnú rolu ako pri uvoľňovaní živín z organickej hmoty, tak pri jej stabilizácii, je žiadúce upozorňovať na ich potenciál pre zlepšenie kvality pôd a v poľnohospodárskych pôdach podporovať obnovu ich početností.
Autor: Akadémia vied ČR.