Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k ceste premiéra Roberta Fica do Číny.
Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzvala Roberta Fica aby sa počas svojej cesty v Číne vyhol nadviazaniu spolupráce v oblasti spravodlivosti, kritickej infraštruktúry a bezpečnostných systémov. Poslanec Juraj Krúpa upozornil, že krajiny, ktoré prijímali investície z tejto krajiny sa nielen zadlžili, ohrozili aj svoju vnútornú bezpečnosť.
Poslanec SaS Juraj Krúpa kritizoval vystúpenie premiéra Roberta Fica v ruskej televízii Rossija 1.
„Ako jediný premiér krajiny EÚ im poskytol rozhovor. Niečo také sme ešte nevideli. Ani Viktor Orbán si to nedovolil. Videli sme hodinové táranie, pochlebovanie Kremľu a opakovanie ruskej propagandy. Hneď potom sadol do lietadla a išiel do Číny. A je prekvapený, že na Slovensku panuje obava z toho, čo môže v Číne dohodnúť,“ vyhlásil.
„Myslím, že aj v kontexte jeho dnešných vyhlásení v ruskej televízii sú obavy namieste. V tomto duchu sme v národnej rade spolu s partnermi z Pravicového bloku predložili uznesenie. Pridali sa aj kolegovia z Progresívneho Slovenska a KDH. Vyzývame premiéra Fica, aby sa vyhol akýmkoľvek riskantným manévrom, ktoré by nás mohli vniesť do pazúrov závislosti od Číny,“ uviedol Juraj Krúpa.
Uviedol príklady krajín, ktoré začali s Čínou najskôr spolupracovať ekonomicky a začala sa rozširovať na bezpečnostný rozmer. Ide najmä o africké štáty, ale aj štáty Ázie ako Srí Lanka alebo Papua Nová Guinea. Výnimkou nie je ani Európa.
„Tieto krajiny sa dostali do ekonomických problémov a dodnes sa z nich nevedia vyhrabať. Aj Maďarsku sa to vymklo z rúk a dnes je štvrtina verejného dlhu Maďarska dlhom voči Číne. Takto vyzerá ich strategická spolupráca. Toto si Slovensko neželá,“ povedal poslanec Krúpa.
Juraj Krúpa zopakoval že nie je proti rozvoju obchodných vzťahov s Čínskou ľudovou republikou. Podľa neho je však potrebné nastaviť spoluprácu tak, aby sa ekonomické záujmy nekrížili s bezpečnostnými záujmami.
„Slovensko má jednoducho iné strategické záujmy ako Čína. Sme členom EÚ a NATO. Preto aj v uznesení vyzývame Roberta Fica, aby sa vyhol nadviazaniu spolupráce s Čínou v oblasti spravodlivosti, kritickej infraštruktúry alebo bezpečnostných systémov,“ povedal poslanec za SaS.
Juraj Krúpa uviedol, že krajiny ako Maďarsko alebo Taliansko pustili na svoje územie čínsku políciu. Tá si u nich sleduje svoje záujmy a má zásadný vplyv na čínske menšiny v týchto krajinách. Vykonávať má tiež špionážnu a rozvratnú činnosť.
„Všetky krajiny EÚ a NATO zaznamenali vo svojich správach hrozbu zvyšujúcej sa aktivity čínskych spravodajských služieb na svojom území,“ povedal Juraj Krúpa. Aj na Slovensku sa podľa neho v minulosti objavili informácie o ilegálnom pôsobení čínskej polície na našom území. „Boli predmetom aj rokovania branno-bezpečnostného výboru,“ dodal Krúpa.
„Je dôležité, aby Robert Fico vedel dobre vyhodnotiť riziká, ktoré sú spojené s obchodnou výmenou s Čínou. Musí to byť výmena vzájomne výhodná. Taká, ktorá neohrozí našu bezpečnosť, naše hodnoty a našu demokraciu,“ uzavrel poslanec za SaS.
Autor: Tlačové SaS.