Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k téme: Reakcia na mimoriadne zasadnutia výboru. Eštok musí vysvetliť zmier s Babišom, nákup uniforiem a správu o atentáte.
Strana Sloboda a solidarita (SaS) vyzýva ministra vnútra Mateja Šutaja Eštoka na odstúpenie. Vyhlásil to poslanec Juraj Krúpa po rokovaní mimoriadnych výborov, kde mal minister vysvetliť zmier s Babišom, nákup uniforiem a správu o atentáte na premiéra.
„Táto vláda a vládna koalícia sa začína viac a viac zamotávať do svojich klamstiev. Vynárajú sa nové kauzy, zahmlievajú sa informácie. Na výbore sme mali správu Úradu na ochranu ústavných činiteľov, v ktorej sa konštatovalo, že boli vyvodené dôsledky voči niektorým jeho členom. Najskôr minister Šutaj Eštok povedal, že bolo pri atentáte všetko v poriadku. Pýtali sme sa ho, ako je možné, že po niekoľkých mesiacoch došlo k vyvodeniu zodpovednosti voči jednotlivcom,“ opísal Juraj Krúpa.
Podľa neho je to typický príklad toho, ako si Smer vytvára vlastný svet.
„Bolo to miestami až groteskné. Vlastne konštatovali, že všetko bolo vykonané správne, hoci niektorí jednotlivci pri ochrane premiéra zlyhali,“ povedal Krúpa.
Na výbore sa poslanci dozvedeli, že počas atentátu nik vlastným telom nekryl premiéra.
„A vraj je to chyba predošlých vlád. Každú chybu, ktorú urobia, môže za ňu niekto iný. Na výbore bolo konštatované, že nedošlo k dostatočnému výcviku príslušníkov Úradu na ochranu verejných činiteľov. Pýtali sme sa na príčiny zlyhania. Dozvedeli sme sa, že pri zásahu boli ľudia, ktorí slúžia už dlho, ale v rokoch 2020 – 2023, teda za minulej vlády, nebol ich výcvik dostatočný, preto zlyhali,“ opísal absurdnosti Juraj Krúpa.
Výbor sa zaoberal aj tým, že ochrankári pri streľbe na premiéra v Handlovej nemali vesty. Poslanci zisťovali či išlo o systémové zlyhanie.
„Osobne som sa na to pýtala. Porozumela som, že to, či vesty budú mať alebo nie, bolo na vlastnom rozhodnutí príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov. Bola som zaskočená. Riaditeľ úradu, ktorý bol sám prítomný na mieste, nedohliadol na to, aby vesty mali. Je iné, keď mám ochrannú vestu s tým vedomím robím zákrok na ochranu ústavného činiteľa a keď ju nemám. Považujem to za zjavné a závažné pochybenie,“ povedala poslankyňa a podpredsedníčka SaS Mária Kolíková.
Juraj Krúpa povedal, že sa poslanci na výbore pýtali aj na to, aké kroky podnikne ďalej, aby sa podobné bezpečnostné incidenty nediali.
„Nebolo nám povedané nič konkrétne. Len to, že budú viac cvičiť a snažiť sa viac spolupracovať s bývalou NAKOU, teraz ÚBOK a s inými zložkami policajného zboru,“ povedal.
Podľa neho je obhajoba ministerstva vnútra v tejto veci len „znôžka zahmlievacích manévrov“.
„Minister dokázal, že si nevie obhájiť svoje vlastné tvrdenia. Najskôr tvrdil, že k pochybeniam nedošlo, teraz sme sa dozvedeli, že k nim došlo, ale môže za ne niekto iný. Je každému jasné, že zlyhanie bolo a je načase, aby sem sa bavili o politickej zodpovednosti nielen voči riaditeľovi Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ale aj voči ministrovi,“ povedal Juraj Krúpa.
Druhá tém, ktorou sa branno-bezpečnostný výbor zaoberal, sa týkala plánovaného nákupu oblečenia pre policajtov a hasičov za 21 miliónov eur.
„Problém je, že sa podobá na obstarávanie hasičských vozidiel cez jednu schránkovú firmu, kde sú mnohé nezrovnalosti. Verejné obstarávanie bolo dopredu nastavené tak, aby to vyhrala špecifická firma. Firmy, ktoré mali záujem hlásiť sa do obstarávania oblečenia už podali podnet, že proces vnímajú ako neférový a netransparentný. V masmédiách bola spomínaná firma Gemor fashion ako pravdepodobný víťaz. Obstarávanie sa má ukončiť v najbližších dňoch. Som ochotný staviť sa s ministrom o jeho hodinky, že to vyhrá Gemor fashion,“ povedal Juraj Krúpa.
Mimoriadny výbor, ktorý sa mal venovať tejto veci nebol otvorený.
„Zakaždým, keď sa máme rozprávať o verejných obstarávaniach na ministerstve vnútra, o rôznych pofidérnych kšeftoch, sa koalícia diskusii snaží vyhnúť,“ doplnil.
Tretí výbor bol k zmieru ministerstva vnútra s Andrejom Babišom a kauzy Bureš.
„Na moje veľké prekvapenie výbor otvorili. Mali sme diskusiu o tom, na základe akých právnych analýz išlo ministerstvo do tohto zmieru. Ministerstvo vnútra si dalo vypracovať dve právne analýzy. Prvú od právnickej firmy, ktorá podľa mne dostupných informácií patrí Zoroslavovi Kollárovi. Druhú vypracoval pán Barány, ktorý pôsobil ako právny poradca Roberta Fica, potom ako Ústavný sudca. V tejto funkcii sa preslávil tým, že zablokoval návrh na znižovanie výsluhových dôchodkov bývalých eštebákov,“ opísal Juraj Krúpa.
Podľa Krúpu ministerstvo vnútra ignorovalo nálezy ÚPN.
„Ministerstvo si vyžiadalo informácie od ÚPN a povedalo, že neboli dostatočné. Pozvali sme si aj pána Sivoša, riaditeľa ÚPN, aby mal možnosť vyjadriť sa k tomu. Koalícia mu odmietla dať slovo, pričom vieme, že ÚPN disponuje jedenástimi zväzkami o Andrejovi Babišovi. Je to veľmi smutné a poľutovaniahodné,“ povedal Krúpa.
„Vytvorili nebezpečný precedens. Môže sa teraz stať, že sa bývalí príslušníci ŠtB budú obracať na súdy a ministerstvo vnútra a vyžadovať takýto zmier. Nehovoriac o tom, že nám to spôsobilo negatívnu reputáciu, keďže vieme, akým spôsobom to bolo komentované nielen zo strany českých masmédií, ale aj zo strany českého premiéra. Mňa to mrzí, minister sa namiesto na stranu obetí postavil na stranu eštebákov,“ doplnil Juraj Krúpa.
„Kauzy sa tu hromadia, navyše policajti masovo odchádzajú. Minister Šutaj Eštok by mal hodiť uterák do ringu. Pre neho aj pre nás všetkých bude lepšie to, čo sa tu šepká po chodbách, keď si ho koalícia zvolí za predsedu parlamentu,“ uzavrel Juraj Krúpa.
Celý brífing si môžete pozrieť na Facebooku.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.