Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita k Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť na tému policajných razií v kluboch.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na to, že vláda si namiesto riešenia zlyhaní systému, aj pri téme policajných zásahov v bratislavských podnikoch vybrala opäť populizmus – manifestáciu sily bez reálneho výsledku. Po zasadnutí Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť vyzvala ministra vnútra, aby sa zasadili za dôsledné preverenie primeranosti postupov polície.
Tak ako pri vyšetrovaní atentátu na premiéra, sa verzie vládnej koalície rozchádzajú aj v prípade razií v podnikoch centra Bratislavy. V utorok sa branno-bezpečnostný výbor zaoberal témou primeranosti týchto zásahov, ktoré sa udiali koncom augusta.
„Najskôr nám ministerstvo vnútra, Finančná správa a nakoniec aj prezident Policajného zboru tvrdili, že tieto zásahy polície súviseli s kontrolou bločkov. Nakoniec z toho bola kontrola či sa na miestach deje drogová kriminalita,“ povedala podpredsedníčka SaS Mária Kolíková.
Kolíková dostala osobne podnety od ľudí, ktorí policajný zásah zažili na vlastnej koži.
„Týkali sa neprimeranosti zásahu, zničenia niektorých ich predmetov, osobitných vulgárností voči ženám,“ konkretizovala.
„Z diskusií na výbore vyplynulo, že policajné akcie, ktoré polícia vykonala v podnikoch sú vlastne akousi stratégiou boja proti drogovej trestnej činnosti na Slovensku. Rozhodli sa naháňať mladistvých a kontrolovať ich po podnikoch, či nemajú pri sebe nejakú drogu,“ komentoval dianie poslanec Juraj Krúpa.
Vedenia rezortu vnútra aj polície sa Krúpa pýtal na všeobecnú stratégiu krajiny voči organizovanej drogovej trestnej činnosti.
„Namiesto toho, aby sme sa zameriavali na to, že chceme bojovať proti dílerom a organizovanej drogovej činnosti, uchyľujeme sa k represáliám a buzerovaniu mladistvých po podnikoch, po uliciach. To odzrkadľuje beznádej tejto vládnej koalície. Nie sú schopní konať systémovo a systematicky, riešiť reálne problémy, či v tejto oblasti alebo v iných. Uchyľujú sa k tomu, že majú silu, hoci neprináša žiadny efekt. Toto je populistická metóda, nerobia nič, ale budia dojem, že niečo robia,“ kritizoval.
Od ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka poslanci odpovede nedostali. Na výbor neprišiel. Kolíková sa pýtala štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej, či vyvinie iniciatívu na prešetrenie policajných akcií.
„Vyzvali sme štátnu tajomníčku Kurilovskú, aby sa spoločne s ministrom vnútra zasadili za to, aby boli postupy polície preverené. Urobiť tak môže Úrad inšpekčnej služby. Ministerstvo vnútra sa nemôže alibisticky vyhovárať na to, že ľudia nepodali sťažnosti a tak nič preverovať nemusia,“ povedala Kolíková.
„Nemožno čakať, že sa všetci dotknutí budú sťažovať. Je to úlohou ministra vnútra aj prezidenta Policajného zboru, aby to preverili,“ doplnila Mária Kolíková dôvody.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.
Jedna odpoveď na “Polícia nemá stratégiu, ako bojovať proti drogovej kriminalite”
[…] Juraj Krúpa: Polícia nemá stratégiu proti drogovej kriminalite […]