Tlačová správa strany Sloboda a Solidarita po tlačovej besede na tému: Konsolidačný chaos, ktorý zaplatia ľudia a firmy.
Koalícia prichádza každý deň s nejakými zmenami. Podľa lídra strany Sloboda a Solidarita (SaS) je to tak preto, že sa každý potrebuje tváriť ako víťaz.
„Porazení budú ale občania,“ povedal Branislav Gröhling na tlačovej besede ku konsolidačnému balíku, o ktorom sa má hlasovať tento týždeň.
„Máme rok od volieb a čo tu máme? Hádajú sa, urážajú ženy a zvyšujú ľuďom dane. Zdá sa, že táto vláda vznikla len pre to, aby prepustili svojich ľudí z basy. To sa už udialo a teraz im je všetko úplne jedno,“ kritizoval predseda SaS vládu Roberta Fica.
Strana nazvala skrátené legislatívne konanie k zákonom z konsolidačného balíka kocúrkovom.
„Som zvedavý, či poslanci koalície vôbec vedia, o čom budú hlasovať,“ skonštatoval predseda SaS Gröhling.
Spochybnil, že vláda, ktorá každý deň oznamuje nové zmeny v tom, ako budú v budúcom roku vyzerať dane, má budúce príjmy a výdavky riadne vyrátané.
„Ako môžeme veriť tomu, čo nám tu tvrdí Kamenický? Raz rozpráva s Ficom, že je nutné zvýšiť DPH na gastro na 23 %, na knihy tiež na 23 %, potom je z toho 5 % a výpadok vraj nájdu inde. Najskôr je transakčná daň na úrovni 0,30 %, teraz má byť 0,40 %,“ povedal.
„Začala sa rozprava v 2. čítaní a po včerajšom finančnom výboru sa zas raz bavíme o výrazne zmenenom návrhu, s kopou zmien v hodnote stoviek miliónov. Opravujú fatálne chyby z pôvodného zdražovacieho balíka, ale ani tak im to nevychádza,“ uviedol podpredseda SaS a tímlíder strany pre ekonomiku Marián Viskupič.
„Konsolidačný balík ukázal svoj nulový ozdravovací potenciál, nulový rastový potenciál, minimálne šetrenie na strane štátu. A čo z neho zostalo? Vysoký inflačný potenciál a extrémne brzdiaci vplyv na rast ekonomiky,“ zanalyzoval Viskupič.
Podpredseda SaS sa na tlačovej besede špeciálne venoval transakčnej dani: tá sa dotkne všetkých, dokonca aj neziskoviek či charít.
„Kamenický nepozná detaily svojich vlastných návrhov, zapisuje do notesa, čo si Danko zmyslí a za jeho chrbtom dohodne. Vždy mení veci až po tom, ako na chybu upozorníme a oni si uvedomia, čo za absurdnosť vymysleli,“ povedal Viskupič.
Podľa neho transakčná daň postihne zásadne viac malé firmy a dlhšie výrobné reťazce na Slovensku. Bude teda oveľa výhodnejšie produkty doviezť ako ich doma vyrobiť.
„Znamená to, že jej následkom bude vyháňanie peňazí zo Slovenska do zahraničia,“ povedal.
Štát podľa Viskupiča prináša financie bankám. Uviedol dva príklady. Firmy môžu totiž obísť transakčnú daň.
„Za platby kartou sú dve eurá ročne. Čo ak sa všetky firmy rozhodnú všetko platiť kartou? Potom nebude mať štát tých 650 miliónov, ktoré plánuje. Použijem príklad: firma má zamestnancov a firemné vozidlá. Tankujú a platí sa to raz-dvakrát mesačne faktúrou. Tak im majiteľ rozdá karty a budú platiť kartou. Čo bude štát robiť, ak to všetci takto obídu? Nebude mať žiadne peniaze. Na platbách kartou získajú banky a kartové spoločnosti,“ vysvetlil.
Podľa Viskupiča štát podľahol lobingu bánk aj v inom prípade.
„Transakčná daň núti malých živnostníkov urobiť si podnikateľský účet. To znamená ďalšie náklady pre 190 000 živnostníkov a nový biznis pre banky. Aj takto vyzerá vytváranie prekážok v podnikaní. Budú služby živnostníka za týchto podmienok lacnejšie? Nie – práve naopak, budú drahšie,“ povedal.
Celý návrh zákona navrhuje zrušiť.
„Ak to prijmeme, politikov vládnej koalície budú páliť prsty. Čoskoro navrhnú to, čo funguje v Maďarsku – transakčnú daň aj pre fyzické osoby,“ poznamenal.
„Pozmeňujúcim návrhom sa budeme snažiť odsunúť účinnosť o rok. Som presvedčený, že do roka by sa jasne zistili všetky negatívne dôsledky, urobili analýzy a vytvoril by sa priestor na zrušenie transakčnej dane,“ povedal Marián Viskupič.
„Toto je vládny chaos a absolútne neporozumenie ekonomike. Riskujeme, že takáto konsolidácia nakoniec vyrobí v rozpočte len ďalšiu dieru. Čo je najhoršie, každý občan bude tento chaos platiť,“ uzavrel Gröhling.
Autor: Ondrej Šprlák, hovorca SaS.