Ďalší krok k napredovaniu vodárenstva.
Vodárenstvo je sféra dlhodobého plánovania, kontinuálne a bez výpadku poskytovaných služieb, ako aj pripravenosti realizovať v prípade potreby urgentné zadania. Každá zložka v štruktúre vodárenských spoločností je dôležitá a nenahraditeľná.
Napriek tomu, že moderné technológie a umelá inteligencia až závratným tempom zasahujú do čoraz širšieho okruhu sfér, ktoré boli doposiaľ takmer výhradne v kompetencii človeka, zostáva ľudský potenciál, kreativita a schopnosť inovatívneho zmýšľania v širších súvislostiach stále v popredí.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. dlhodobo deklaruje záujem o prehlbovanie spolupráce so vzdelávacími inštitúciami. Rovnako ako stála pri vzniku stredoškolského študijného odboru „Technik – vodár – vodohospodár“, podieľa sa v rámci neho na vyučovacom procese a absolventom ponúka prácu, svoj záujem zameriava aj na vysoké školy. Je to zámer, ktorý prirodzene vyplynul z potreby spájania teoretických vedomostí získaných na akademickej pôde s praktickými skúsenosťami a znalosťami najväčšej vodárenskej spoločnosti v Slovenskej republike.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. a Slovenská technická univerzita v Bratislave spojili sily.
Slovenská technická univerzita v Bratislave (STU) je modernou výskumno-vzdelávacou inštitúciou. Nadväzuje na takmer 270-ročný odkaz Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, kde boli položené základy vzdelávania prepojeného s praxou. STU ponúka technické vzdelávanie a zapája študentov do výskumu v oblasti prírodných vied, počítačových vied, stavebníctva, architektúry, chémie, potravinárstva či materiálových technológií.
V júli minulého roka Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s., podpísala so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave Memorandum o spolupráci, ktoré vychádzalo z dlhoročnej spolupráce STU a VVS, a.s. pri riešení výskumných a hospodárskych úloh verejného zásobovania a odkanalizovania obyvateľstva miest a obcí Slovenska.
„Memorandum je prísľubom ďalšieho rozširovania spolupráce aj v širšej oblasti ochrany a udržateľnosti životného prostredia, v adaptácii na klimatickú zmenu a efektívneho nakladania s vodami pre pitné a hospodárske účely i následnej eliminácii znečistenia po ich využití,“ povedal prorektor STU, prof. Ing. Štefan Stanko, PhD.
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VVS, a.s., Ing. Stanislav Prcúch sa s Dr. h. c. prof. h. c. prof. Dr. Ing. Oliverom Moravčíkom – rektorom STU pri tejto príležitosti zhodli na spoločnom prioritnom cieli, ktorým je posilňovanie vzájomnej spolupráce v oblasti výchovy budúcich odborníkov, najmä v sektore vodného hospodárstva.
„Vnímame nedostatok odborníkov na pracovnom trhu, či už ide o stavbárov, zvlášť vodohospodárov, strojárov, elektrotechnikov alebo odborníkov pre oblasť životného prostredia. Na STU sa chceme obrátiť so zadaniami tém, ktoré sami nedokážeme spracovať a pomohli by nám správne sa rozhodnúť pri budúcom nasmerovaní VVS. Prínos spolupráce vidíme takisto v riešení aktuálnych problémov, kde nám môže STU spracovať potrebné odborné posudky a analýzy v relevantnom čase. Takisto chceme prepojiť študentov s praxou s cieľom zaujať ich, aby po skončení štúdia pôsobili v našej spoločnosti, resp. vo vodárenskom sektore, pretože pociťujeme stále väčší nedostatok odborníkov,“ zhodnotil generálny riaditeľ VVS, a.s.
Spolupráca s Technickou univerzitou v Košiciach
Technická univerzita v Košiciach je verejnou vysokou školou, ktorá pokrýva široké spektrum potrieb vzdelávania nielen pre región východného Slovenska, ale v mnohých odboroch je jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore.
Memorandum o spolupráci za Technickú univerzitu v Košiciach podpísal jej rektor, prof. Ing. Peter Mesaroš, PhD a za VVS, a.s. generálny riaditeľ a predseda predstavenstva VVS, a.s., Ing. Stanislav Prcúch spolu s ekonomickou riaditeľkou a členkou predstavenstva Ing. Janou Bernátovou. Jeho prioritným zámerom je podpora vzájomnej vedecko-výskumnej, expertíznej a vzdelávacej spolupráce, koordinácia spoločných aktivít v oblasti environmentalistiky, skúmania záťaže na životné prostredie, energetickej úspory zdrojov, či vývoj riešení pri zásobovaní pitnou vodou a odvádzaní odpadových vôd.
Február 2024 priniesol podpis Memoranda o spolupráci aj so Strojníckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach, ktorej hlavnými bodmi je rozvoj spolupráce v oblasti vzdelávania, výskumu, vývoja a inovácií. VVS, a.s. chce spolupracovať so študentmi a doktorandmi fakulty pri spracovávaní záverečných prác a publikačných výstupov a zároveň im umožní vykonať odbornú prax.
„Budeme budovať vzájomnú pomoc, pretože naši budúci absolventi, ale aj tí, ktorí ešte študujú, získajú veľký priestor vo Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., práve pre tak dôležitú prax. Nadobudnú množstvo informácií a ak sa rozhodnú ostať v tejto spoločnosti, budú dokonale pripravení,“ uviedol pri podpise memoranda dekan Strojníckej fakulty, Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH.
„Som veľmi rád, že sa Strojnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach stala partnerom Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Akademická pôda má veľké kapacity, ktoré dokážeme využiť na to, aby sme vedeli prijímať v našej spoločnosti tie správne rozhodnutia. Pevne verím, že naša spolupráca prinesie obojstranný úžitok v oblasti vzájomne prospešného vymieňania si cenných skúseností a v neposlednom rade aj priamo v praxi,“ doplnil generálny riaditeľ VVS, a.s., Ing. Stanislav Prcúch.
Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach, zastúpená prof. Ing. Dušanom Katunským, CSc. a vedenie VVS, a.s. si zadefinovali obojstranný záujem pracovať na vzájomnej koordinácii činností smerujúcich k úspešnému vyhľadávaniu a výberu kvalitných absolventov SvF TUKE pre VVS, a.s. Okrem iného má prinášať exkurzie pre študentov a pedagógov na projektoch, ktoré realizuje VVS, a.s., krátkodobé stáže, odbornú prax, prednášky, prezentácie. Zároveň sa tak otvárajú aj možnosti využiť kapacitu SvF TUKE na vypracovanie znaleckých posudkov a expertných stanovísk pre VVS, a.s.
Zintenzívňovanie vzťahov so vzdelávacími inštitúciami pokračuje
V júni tohto roka bolo podpísané Memorandum o spolupráci aj medzi VVS, a.s. a Ústavom konkurencieschopnosti a inovácií, patriacim pod Žilinskú univerzitu v Žiline. Tá patrí sedemdesiat rokov k popredným vzdelávacím a vedeckovýskumným inštitúciám na Slovensku. Svojou bohatou tradíciou zaujíma významné miesto medzi slovenskými vysokými školami a to nielen počtom študentov, ponukou zaujímavých a kvalitných študijných programov, ale najmä výraznou výskumnou i zahraničnou aktivitou.
Memorandum o spolupráci podpísané generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva VVS, a.s., Ing. Stanislavom Prcúchom a riaditeľom Ústavu konkurencieschopnosti a inovácií, prof. Ing. Štefanom Medveckým, PhD. položili základ ďalšieho piliera rozvoja vzťahov so slovenskými vysokými školami s jasným cieľom využiť veľký potenciál, ktorý na oboch stranách prináša…
Autor: Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s.