Zdravie rómskej populácie na Slovensku je dlhodobo horšie v porovnaní so všeobecnou populáciou. Jedným z indikátorov, na ktorých je tento rozdiel možné pozorovať, je dojčenská úmrtnosť.
Podľa dnes dostupných dát je dojčenská úmrtnosť v rómskej populácii pri 12,3 úmrtiach na 1 000 živonarodených detí takmer trojnásobne vyššia, než vo väčšinovej populácii (4,2 úmrtia na 1 000 živonarodených detí).
V našej najnovšej publikácii sa snažíme identifikovať faktory, ktoré k rozdielom v dojčenskej úmrtnosti prispievajú. V jej prvej časti sa zameriavame na zistenia existujúcej literatúry nielen zo zahraničia, ale aj zo Slovenska. Skúmané štúdie sa venovali širokému spektru faktorov, od sociálnych a ekonomických faktorov cez faktory v životnom prostred až po behaviorálne faktory. Tieto zistenia nám poskytli cenné východiská pre ďalší výskum a pomohli špecifikovať potenciálne rizikové faktory.
Následne sme vykonali vlastnú kvantitatívnu analýzu dostupných dát, prostredníctvom ktorej sme identifikovali štatisticky významné premenné. Čerpali sme pritom primárne z dát Atlasu rómskych komunít, ale aj z dát rôznych verejných inštitúcií. Výsledky našej analýzy predstavujú ďalší príspevok smerujúci k lepšiemu pochopeniu príčin nerovností v zdraví na Slovensku.
Po vykonaní analýzy sme zároveň zorganizovali okrúhly stôl, pri ktorom sme s expertmi z mimovládneho aj verejného sektora diskutovali nielen o výsledkoch analýzy, ale aj o zdraví v (marginalizovaných) rómskych komunitách v širšom zmysle. Predmetom diskusie boli napríklad stratégie prístupu k výzvam v oblasti zdravia v marginalizovaných komunitách, (ne)dostupnosť dát, ale aj v súčasnosti realizované aktivity na znižovanie zdravotných nerovností.
Detailné výsledky analýzy, ako aj zhrnutie diskusie pri okrúhlom stole, si môžete prečítať v článku Dojčenská úmrtnosť v rómskych komunitách na Slovensku.
Autor: Matej Bárta, INESS.