Členovia Slovenskej botanickej spoločnosti (SBS) pri SAV vyjadrujú osobitne znepokojenie s aktuálnym stavom ochrany prírody na Slovensku aj v súvislosti s nedávno prijatými, prípadne avizovanými legislatívnymi návrhmi zákonov v oblasti ochrany biodiverzity a životného prostredia.
Nespokojní sú aj s nerešpektovaním odborných a vedecky overených poznatkov týkajúcich sa ochrany prírody, výmenami vedúcich odborných pracovníkov a ich nahrádzaním politickými nominantmi bez odbornej kvalifikácie, ako aj so šírením dezinformácií a všeobecným podceňovaním dôležitosti výskumu a ochrany životného prostredia. Konštatovali to na svojom 12. zjazde spoločnosti, ktorý sa konal začiatkom septembra na Donovaloch.
Na zjazde, ktorý organizovali SBS pri SAV, Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i., Lesnícka fakulta Technickej univerzity vo Zvolene, Fakulta prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Správa Národného parku Nízke Tatry v Banskej Bystrici, sa zúčastnilo 66 botanikov zo Slovenska a Česka. V programe okrem iného odznelo 40 referátov na témy: verejné botanické zbierky a elektronické botanické databázy; využitie molekulárnych a genetických metód v tradičných botanických disciplínach, fyziológia rastlín; nepôvodné rastliny na Slovensku; výskum biodiverzity: cievnaté rastliny, machorasty, lišajníky; osobnosti slovenskej botaniky a regionálny botanický výskum; vegetačná ekológia.
V rámci podujatia prebiehala aj diskusia o súčasných problémoch a perspektívach botaniky a ochrany prírody na Slovensku. Botanici prijali viacero uznesení, v ktorých sa okrem iného konštatuje:
- Plnenie cieľov občianskeho združenia je v súčasnosti o to naliehavejšie, že slovenská spoločnosť čelí viacerým závažným negatívnym javom poškodzujúcim životné prostredie, vrátane rastlinstva, ktoré v konečnom dôsledku ohrozujú aj stabilitu ľudskej spoločnosti a kvalitu života jednotlivcov. Najvýznamnejšími z týchto negatívnych javov sú znižovanie výmery nezastavaných a zachovalých častí prírody, intenzifikácia a homogenizácia využívania krajiny, šírenie inváznych organizmov, eutrofizácia, úbytok hmyzu, vrátane opeľovačov a v neposlednom rade i prebiehajúce klimatické zmeny.
- Účastníci zjazdu, ktorí sa pri svojej práci riadia výhradne vedeckými poznatkami, so znepokojením vnímajú viaceré negatívne javy prejavujúce sa na politickej scéne vo vzťahu k životnému prostrediu a rastlinstvu, akými sú najmä (i) nerešpektovanie odborných a vedecky overených poznatkov týkajúcich sa ochrany prírody, (ii) rozsiahle výmeny vedúcich odborných pracovníkov národných parkov a chránených krajinných oblastí a ich nahrádzanie politickými nominantmi bez odbornej kvalifikácie, (iii) šírenie dezinformácií, a (iv) všeobecné podceňovanie dôležitosti výskumu a ochrany životného prostredia. Politici majú v rukách rozhodujúce právomoci a je preto veľmi dôležité, aby pri svojich rozhodnutiach plne rešpektovali vedecké poznatky a mali skutočný záujem na ochrane životného prostredia.
Výrazné znepokojenie vyjadrili účastníci zjazdu SBS nad aktuálnym stavom ochrany prírody na Slovensku, a to aj v súvislosti s nedávno prijatými, prípadne avizovanými legislatívnymi návrhmi zákonov v oblasti ochrany biodiverzity a životného prostredia. Zhodli sa, že v týchto otázkach je nevyhnutné dôsledne využívať vedecké poznatky a že rozhodnutia, ktoré majú dlhodobé vplyvy na ochranu životného prostredia, je potrebné robiť na základe dôkladných diskusií s renomovanými vedcami z príslušných vedných odborov. Slovenská botanická spoločnosť združujúca približne 370 členov, vrátane množstva odborníkov v oblasti botaniky, má záujem sa podieľať na ovplyvňovaní manažmentu chránených území, biotopov, a s tým súvisiacich legislatívnych procesov a ponúka svoje odborné kapacity na poradenstvo a expertízy.
Rovnako nesúhlasia aj s dlhodobo nevyhovujúcim počtom botanických odborníkov na Slovensku, kde neustále dochádza k znižovaniu počtu botanických miest na pracoviskách vysokých škôl, štátnej ochrany prírody a ďalších štátnych inštitúciách, pričom personálne obsadenie botanickými odborníkmi je v týchto inštitúciách dlhodobo podhodnotené a nezodpovedá významu, aký má botanické poznanie pre ochranu prírody. Stanoviská botanických pracovníkov, osobitne v štátnej ochrane prírody v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach, často nie sú rešpektované a konečné rozhodnutia sú tak nezriedka v priamom rozpore s cieľmi ochrany prírody.
Slovenská botanická spoločnosť pri Slovenskej akadémii vied je občianske združenie, ktoré reprezentuje botanickú obec na Slovensku. Združuje približne 370 profesionálnych aj amatérskych botanikov. Spoločnosť vznikla v roku 1955 a jej hlavným poslaním je rozvoj a propagácia botaniky v Slovenskej republike a výskum a ochrana druhového bohatstva kveteny Slovenska. Jej vrcholným podujatím sú zjazdy, ktoré sa konajú od roku 1970 v približne 5-ročných intervaloch.
Plné znenie správy o podujatí a prijatých uzneseniach je na stránke Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV.
Spracoval: Pavol Mereďa ml., Botanický ústav CBRB SAV, v. v. i.
Foto: autor a Jana Májeková, BÚ CBRB SAV, v. v. i.