Myslím si, že nezachytávame celý obraz, keď ide o umelú inteligenciu (UI; anglicky artificial intelligence, skratka AI). Ľudstvo sa raz opäť zamotalo do predstavy, že tentoraz je všetkému koniec. Že prebiehajúca technologická revolúcia premôže naše snahy a vytrie nás z povrchu zeme. Neprekvapuje to.
Technofóbia nie je nový jav. Bol to charakteristický znak každého technologického zvratu modernej éry. Ľudia sa zakaždým báli, že ich nahradia stroje. No zlá utópia, pochádzajúca z tohto prehriateho kolektívneho strachu sa nikdy nedostavila.
Naopak, každá technologická revolúcia viedla k rastu prosperity, životného štandardu, sociálnej rovnosti a iných pozitívnych dopadov. Bude táto revolúcia inakšia? Ó áno! Ale inak.
Umelá inteligencia (UI) nejde urobiť z ľudí „neužitočnú triedu“, ani nevyvolá sociálny chaos, ako vykrikujú niektorí futurológovia. Zrevoluční to, čo dosiaľ nikdy nebolo zrevolučnené – samotné ľudstvo.
Technológia poháňa všetko: ekonomiku, politiku, demografiu. Stvárňuje vojny, kultúru, prácu a históriu, je integrálnou súčasťou našej spoločnosti a robí z nás to, čo sme ako druh. Jednu časť ľudského bytia však technológia dosiaľ nezasiahla naplno, a to je náš spôsob poznávania.
Až dosiaľ bol náš vývoj biologický. Rozvinuli sa ďalšie vrstvy našich mozgov, upravila sa vzpriamená chôdza a iné fyzikálne vlastnosti, prispôsobujúce nás stále sa meniacim životným podmienkam. Dosiahli sme však časový bod, keď naša biologická evolúcia neudrží krok s rýchlosťou zmien.
Pozrime sa len, kam až ľudstvo prišlo. Aký starostlivo vypracovaný a zložitý svet sme vybudovali! Svet, ktorý je oveľa zložitejší, ako môže ovládnuť náš mozog.
V súčasnej modernej spoločnosti ešte stále pracujeme s mozgom plazov, ktorý je starý niekoľko stotisíc rokov. Falošné poznanie, sprostredkované týmto zastaraným mozgom, môže len pomôcť pri zlej interpretácii rôznych stimulov každodenného života. Môže to byť najväčšia jednotlivá príčina veľmi rozšírenej depresie v modernej spoločnosti.
Do tohto prichádza UI. Z toho sa rodiaci zvrat paradigmy nie je len technologická revolúcia. Je to evolučná revolúcia. Je to najväčší zvrat vo vývoji ľudstva od dávnoveku, čo nás nadobro zmení ako druh, ktorý sme.
UI nenahradí ľudí, ani nebude s nami súťažiť. Miesto toho ju použijeme, integrujúc ju do nášho poznávania. Dá sa to povedať aj tak, že naša evolúcia preskočí z biologickej na technologickú. Nie počítač sa stane superinteligentným, ale človek.
Mozog poháňaný umelou inteligenciou – to znie hrozivo, ale neviem si predstaviť oddelený vývoj ľudstva a UI.
Až dosiaľ robila technológia naše životy ľahšími, istejšími, bezpečnejšími, rýchlejšími a pohodlnejšími. Každá inovácia nám dala nástroje na robenie viac s menej. Každá technologická revolúcia bola ako ďalší krok pri zvyšovaní výnosu z ľudí. Ale nikdy sme nečelili technológii, ktorá sa týka ľudského poznania, najvnútornejšej drene našej identity.
Táto technologická revolúcia zapríčiní ešte väčší poznávací zmätok medzi naším biologickým napojením na svet, v ktorom operujeme. Nemyslím, že budeme schopní zdravo sa pohybovať v spoločnosti, poháňanej superinteligenciou bez toho, žeby sme sami boli superinteligentní.
Je to zle? Nemyslím. Podobne ako roľník, ktorý si myslel, že pred priemyselnou revolúciou je nevyhnutný hladomor, dnes si niektorí myslia, že naše poznanie je nevyhnutne statické. Že hranice ľudskej inteligencie boli určené pred stotisíc rokmi.
Revolúcia UI nám dokáže, že sa mýlime – a to je dobre. Sme nevedomí takmer vo všetkom, čo je mimo stratosféry našej planéty. Nemáme poňatia o tom, čo je čas, priestor a nakoniec život.
Vstupujeme do éry, ktorej bude vládnuť ľudstvo 2.0 – inteligentnejšia, sebavedomejšia, poprepájanejšia a integrovanejšia verzia nášho druhu, ktorá posunie hranice nášho kolektívneho poznania a zodpovie, čo sa dlho považovalo za neznáme.
Autor: Dainius Runkevicius.
Prameň: Dainius Runkevicius, “AI Is the Next Phase of Human Evolution”, Huffpost, 27. 11. 2017.
Článok bol pôvodne uverejnený v Zošitoch humanistov č. 116 v piatok 4. mája 2018.
Jedna odpoveď na “Najbližšia fáza ľudského vývoja je UI, umelá inteligencia”
Dainius Runkevicius je optimista. Na Slovensku sa teraz na takých ľudí ujal názov „slniečkar“. Ja som dnes skeptický k umelej inteligencii. Iste, pomôže, ale… Veľkou nevýhodou pre svet je, že umelú inteligenciu vytvárame v čase, kedy sa vedú vojny. Nežijeme v mieri! A tak umelá inteligencia môže byť ako oheň alebo nôž. Oheň zahreje, a v dome je telo. Oheň je pomocník pri varení. Nožík je pomocník v kuchyni. Ale ohňom sa dá vypáliť celá dedina. Nožík môže byť nástrojom úkladnej vraždy. Umelá inteligencia sa môže zneužiť na vojnové účely. Nie je žiadna záruka, že sa tak nemusí stať, pretože je veľa ľudí, ktorí bažia za bohatstvom, za mocou, a sú žiadostiví po vojne.
Otázka je, či sa umelá inteligencia nezneužije na vojnové účely. Či umelú inteligenciu nebude využívať mafia (organizovaný zločin). Či sa umelá inteligencia nezneužije proti protestujúcim ľuďom.
Ak sa do umelej inteligencie nepodarí zakomponovať Asimove zákony, bude zle pre ľudstvo, pre svet.