Moslimská cena za výbornosť, ktorá bude udelená 24. marca 2016 v Toronte v Kanade, je iniciatíva, ktorá má v našom povedomí uznať a oceniť príspevky inšpirované nielen Zlatým vekom islamskej kultúry, ale celým jej priebehom vo všeobecnosti.
Keď tisíce „vlasteneckých“ Európanov protestujú proti islamizácii Západu a vydávajú utečencov za nespôsobilých integrácie, prípadne asimilácie, robia to z nepriateľstva a strachu, ale aj z nevedomosti. No našťastie pre nás Stredoeurópanov rovnako ako pre všetkých svetoobčanov sme storočia ťažili z islamského pokroku a vplyvu.
Keď si v pondelok večer rečník v Drážďanoch kladie okuliare, neuvedomuje si, že má v ruke arabský vynález. Keď sa dá na pochod za zvukov pravičiarskej piesne, sprevádza ho hudba na nástroji arabského pôvodu. A keď na plagátoch upozorňuje na úžasnú hrozbu imigrácie, robí to arabskými číslicami. (Poznámka prekladateľa: Arabským číslam sa už dávnejšie pripisuje hinduistický pôvod, ale ich prevzatie nám sprostredkovali Arabi.)
História islamu je plná pionierskych objavov a vynálezov, z ktorých mnohé tvoria neodmysliteľnú súčasť modernej spoločnosti, ako napríklad:
- Verejné knižnice
V prvých desaťročiach islamu pôsobili mešity ako motory intelektuálnych debát v moslimskej krajine. Boli nielen miestom zbožňovania, ale aj sídlom knižníc, plných kníh o náboženstve, filozofii a vedách. Otvorené boli pre masy obyvateľstva, a nielen pre vládnucu a intelektuálnu elitu, ako to bolo vtedy zvykom medzi kresťanmi.
- Chirurgické nástroje
Veľký moslimský chirurg 10. storočia, Qasim al Zahrawi, nazývaný otcom chirurgie, vynašiel početné chirurgické nástroje, používané v modernej medicíne ešte aj dnes, ako sú skalpel, chirurgická ihla a chirurgické nožnice. Objavil aj katgut na šitie vnútra rán, kde sa resorbuje, takže nie je potrebné po zahojení zrastenú ranu otvárať.
- Algebra
Za islamského Zlatého veku vedy prekvitalo pod vedením matematika al-Khwarizmiho štúdium algebry. V 12. storočí preložil jeho spisy do angličtiny britský arabista Robert of Chester. Výraz algebra je odvodený od operácie „al-jabr“, používanej pri riešení kvadratických rovníc. Zavedenie algebry ako jednotiacej teórie značne rozšírilo pojem matematiky a jej ďalší rozvoj.
- Optika
V 11. storočí vedec Ibn Haytham obrátil na ruby panujúcu predstavu o tom, ako naše oko vidí. Podľa niektorých odborníkov vychádzali z oka svetelné lúče a ohmatávali okolie, podľa druhých niečo vstupovalo do očí a predstavovalo predmety. Systematickým uvažovaním a pokusmi s odrážajúcimi materiálmi prišiel Ibn Haytham (Alhazén) z Basry k objavu, že svetlo nevychádza z oka, ale odráža sa od predmetov a vstupuje do oka. Zistil tiež, že zakrivené plochy možno použiť na zväčšovanie a jeho „kamienky na čítanie“ boli prvé zväčšovacie sklá. Písal aj texty o astronómii a meteorológii.
- Káva
Domovinou kávových zŕn je Etiópia, ale prvý nápoj z nich, známy ako káva, pripravili moslimskí Arabi v 15. storočí v Jemene, keď tu obchodovali s Etiópčanmi. Kávové zrná upražili a pomleli; a potom zaliali vriacou vodou. Získaný nápoj pili ich duchovní, sufiti, aby nezaspali, keď sa celé noci modlili.
Káva si skoro našla cestu cez Červené more na Arabský polostrov, a otomanskí obchodníci ju v 17. storočí priviezli do Londýna; v roku 1645 bola otvorená prvá kaviareň v Benátkach; do Nemecka prišla káva po ústupe Turkov od Viedne v roku 1683, keď sultánovi vojaci zanechali na bojiskách plné vrecia kávy.
- Zubné kefky
Islam bol jedným z prvých náboženstiev, ktoré kládlo osobitný dôraz na telesnú hygienu. V Koráne je predpis na rituálne umývanie sa, a preto nie div, že rástol aj záujem o dentálnu hygienu. Je síce pravda, že žuvanie suvaku, vetvičky zo stromu misvak (Salvadora persica), objavili ako prostriedok proti tvorbe zubných plakov už Egypťania, ale všeobecne sa tento zvyk rozšíril až potom, keď prorok Mohamed si pravidelne verejne takto ošetroval zuby, čo sa stalo bežným úkonom v Afrike a Ázii. Suvak obsahuje chemické látky, ktoré spomaľujú tvorbu zubných plakov, majúc antibakteriálny účinok.
- Vojenská hudba
Turecká vojenská hudba mehterhane hrávala kedysi počas celého boja, až kým niektorá armáda neustúpila, čo na európskych vojakov veľmi pôsobilo a vedenie armád si čoskoro osvojilo.
- Gitara
Gitara, ako ju poznáme dnes, má svoj pôvod v arabskom oude, čo je lutna so štíhlym zahnutým hrdlom. Jeden učiteľ hudby ju vraj priniesol v 9. storočí na andalúzsky dvor umajadského vládcu Abdela Rahmana II. V Andalúzii ju nazývali quitara.
- Nemocnice
Prvú modernú nemocnicu s ošetrovateľkami a výcvikovým strediskom založil v roku 872 v Káhire v Egypte Ahmed Ibn Tulun, zakladateľ rovnomennej dynastie. Všetci pacienti tu boli ošetrovaní zadarmo, čo sa stalo moslimskou tradíciou. Skoršia, ale oveľa jednoduchšia nemocnica existovala v Bagdade.
V Andalúzii v 9. storočí narodený Albukasis (Abu al-Kasim) bol jedným z najvýznamnejších lekárov stredoveku. V tridsaťzväzkovom diele nechýba zdôraznenie významu vzťahu medzi lekárom a jeho pacientom, ako aj pripomienky, že štandardná liečba sa má poskytnúť každému bez ohľadu na jeho sociálnu triedu. Jeho vplyv bol taký veľký, že odborná literatúra ho citovala ešte v 16. storočí.
Autori: Rua Waniová a Danyal Hameed.
Prameň: Rua Waniová a Danyal Hameed, 5 Muslim Contributions to Modern Society, The Huffington Post, 23. 2. 2016. A internet.
Článok bol pôvodne uverejnený v Zošitoch humanistov č. 107 v stredu 16. marca 2016.
Jedna odpoveď na “Moslimské objavy, používané v modernej spoločnosti”
[…] s antickou vzdelanosťou; tu by však bolo na mieste do neba vyzdvihnúť prínos islamu. Nezabúdame, a katedrály i kaplnky necháme stáť a reštaurujeme, obrazy […]