Slovenskí stredoškoláci patria k najlepším v Európe, uspeli vo finále Európskej súťaže v štatistike 2024.
Tohoročná účasť slovenských stredoškolákov v európskom finále štatistickej súťaže bola zavŕšená mimoriadnym úspechom. Spomedzi 64 tímov súťažiacich v európskom kole slovenské tímy získali druhé miesto v oboch vekových kategóriách. Ocenenie a finančnú odmenu si odniesli gymnazisti z Banskej Bystrice a Rimavskej Soboty. A do päťky najlepších sa dostali aj gymnazisti z Považskej Bystrice.
Slovenskí stredoškoláci dosiahli mimoriadny úspech v európskom finále súťaže štatistickej gramotnosti. Európska súťaž v štatistike ESC 2023/2024 pozná víťazov, až 3 slovenské tímy sa dostali medzi TOP 5 najlepších v Európe. Získali dve druhé a jedno štvrté miesto vďaka originálnym a profesionálne spracovaným videám na tému – Predtým bolo všetko lepšie! Je to pravda alebo nie? Výsledky európskeho kola súťaže, ktoré trvalo niekoľko týždňov, uverejnil Európsky štatistický úrad Eurostat.
Téma zameraná na porovnanie minulosti a prítomnosti vytvorila široký priestor na využitie štatistických dát, na potvrdenie či vyvrátenie rôznych spoločenských mýtov. Mladá generácia je s podobnými tvrdeniami často konfrontovaná v rozhovoroch so staršou generáciou. Študenti po súťaži budú poznať argumenty.
Tímy zo Slovenska zaujali 2-minútovými videami, v ktorých interpretovali zmeny života spoločnosti prostredníctvom rôznych štatistických dát a ukazovateľov.
„Sme hrdí na slovenských študentov ako kreatívne uchopili náročnú tému a dokázali uspieť v ťažkej konkurencii. Prekvapili nielen výberom štatistických informácií, ale aj ich vyhodnocovaním a hľadaním súvislostí medzi nimi,“ uviedla Nikoleta Šlachtová, generálna riaditeľka sekcie diseminácie a komunikácie Štatistického úradu SR.
Video gymnazistov z Banskej Bystrice získalo 2. miesto medzi staršími žiakmi, rovnako úspešne zabodoval aj tím gymnazistov z Rimavskej Soboty v mladšej kategórii. A prácu súťažného tímu z Považskej Bystrice medzinárodná porota zaradila na 4. priečku najlepších v staršej vekovej kategórii.
V európskom finále ESC súťažilo spolu 64 videí z 20 európskych krajín. Práce hodnotila 8-členná odborná porota osobností z oblasti štatistiky, médií a vzdelávacích inštitúcií. Posudzovali obsahovú kvalitu aj kreatívne spracovanie témy a určili 5 TOP najlepších prác v kategórii starších žiakov a rovnako 5 v kategórii mladších žiakov.
V siedmom ročníku Európskej súťaže v štatistike prejavilo záujem súťažiť dovedna viac ako 22-tisíc stredoškolských študentov z 20 krajín EÚ. Na Slovensku sa do aktuálneho ročníka súťaže zapojilo 1 200 študentov zo 129 stredných škôl. Tímy sa počas priebehu súťaže museli najprv prebojovať cez dve etapy náročné národného kola. Ich úlohou bolo presvedčiť o svojich teoretických vedomostiach v testoch a ukázať praktické použitie štatistických informácií v prezentácii na vybranú tému. Do európskeho kola postúpili len dva najlepšie tímy v oboch kategóriách.
Zámerom Európskej súťaže v štatistike bolo naučiť stredoškolákov čítať kvalitné štatistické údaje, orientovať sa v nich, ako aj správne ich interpretovať. Výsledky tejto súťaže potvrdili schopnosť mladej generácie rozlišovať oficiálne zdroje údajov od neoficiálnych a identifikovať či rozlišovať dezinformácie a hoaxy.
Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční v pondelok 26. júna 2023 v Madride a bude ho možné sledovať online.
TOP 5 najlepších vo vekovej kategórii 16 a viac rokov (kategória A)
- Tím ZUIKOS (Litva)
- Tím PERO4F (Slovensko, Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského, Banská Bystrica)
- Tím WORKSHEET (Litva)
- Tím TURBO (Slovensko, Gymnázium Považská Bystrica)
- Tím TUKEY (Grécko)
TOP 5 najlepších vo vekovej kategórii 14 – 16 rokov (kategória B)
- Tím AFS_STAT_8 (Grécko)
- Tím SECONDTRY (Slovensko, Gymnázium Ivana Kraska, Rimavská Sobota)
- Tím MATHLETICS (Nemecko)
- Tím IM_PRO (Bulharsko)
- Tím ZENIT (Slovinsko)
Medzinárodná porota ESC 2023/2024:
- Glen Campbell, informačný a komunikačný asistent, Úrad pre vydávanie publikácie Európskej únie; Luxembursko
- Bogdan Draghia, novinár, konzultant v oddelení komunikácie rumunského NSI; Rumunsko
- Jonathan Elliott, novinár, moderátor podcastu Eurostat; Spojené kráľovstvo
- Ramón Ferri García, prednášajúci na Universidad de Granada; Španielsko
- Veronika Frankovská, analytička a projektová manažérka v organizácii pre overovanie faktov Demagog.sk; Slovensko
- Anna Majholm, novinárka, členka správnej rady Európskej mládežníckej tlače od roku 2020; Dánsko
- Jyrki Möttönen, univerzitný prednášajúci na katedre matematiky a štatistiky, Univerzita v Helsinkách; Fínsko
- Claudio Nichele, člen tímu JRC pre vedecké poradenstvo o výmene znalostí, spolupráci a nových spôsobov práce; obdivovateľ vizuálneho myslenia; Belgicko
Reakcia študentov z Gymnázia v Banskej Bystrici, ktorí získali druhé miesto v kategórii 16 a viac rokov (kategória A; starší žiaci).
Názov tímu PERO4F, tútorka tímu bola profesorka Eva Oravcová, Gymnázium Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici.
Vyjadrenie poskytli členovia tímu PERO4F takto:
„Nabrali sme nové zručnosti v oblastiach štatistiky, a taktiež aj v realizovaní väčších projektov či už to bolo formou prezentácie alebo videa. Určite sa nám v priebehu tejto sútaže aj zlepšila spolupráca medzi členmi nášho tímu. Komunikácia s organizátormi bola rýchla a efektívna, a aj vyhodnotenie národného kola bolo na úrovni. Posledná etapa bola určite náročnejšia, ako ostatné etapy tejto sútaže najmä z toho dôvodu, že bolo ťažké vytvoriť video, ktoré malo v priebehu len 2 minút obsahovať rozsiahlejšiu štatistiku, nejaký kontext a taktiež aj zaujať niečím originálnym. Ale práve to robilo túto etapu výzvou.“
Reakcia študentov a profesorky z Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote, ktorí mali názov SECONDTRY, a obsadili druhé miesto v kategórii B – mladší žiaci. Tútorka tímu bola profesorka Svetlana Bednářová.
„Máme obrovskú radosť a chuť to skúsiť znovu. Máme veľké plány, ako vylepšiť náš spôsob práce. Deti sa už teraz hlásia do ďalšieho ročníka.“
Autorka: Jasmína Stauder, hovorkyňa pre SODB 2021 a koordinátorka Európskej súťaže v štatistike; Štatistický úrad Slovenskej republiky.